Tipy a rady Sušená i mražená: Využijte rajčata ve všech formách

Máte tolik rajčat, že je nestíháte jíst a kečupem jste zásobili už celou rodinu i sousedy? Nevzdávejte se! Rajčata si zamrazte, nasušte, zavařte, uvařte z nich povidla a v zimě si vychutnáte nenapodobitelnou chuť rajčat dozrálých na slunci.

Mražené rajčata

Chcete-li rajčata zamrazit, nakrájejte je na malé kousky nebo kolečka, rozložte na podložku a dejte do mrazáku. Teprve potom je dejte do sáčku nebo plastové nádoby. Takto zmrazené rajčata se neslepí do jedné hmoty a polehounku si vyberete přesně tolik, kolik potřebujete ke zpracování.

Zmrazené rajčata mění po roztátí svou konzistenci a proto je využijete v teplé kuchyni - do rajské polévky, rajčatové omáčky, k masu, do rizota.

Sušená rajčata

Sušení rajčat doma je časově náročnější, proto pokud máte málo času, nechte si je přivézt. Sušená rajčata si však zachovávají svou chuť i vůni, zejména pokud jsou sušená na slunci. V sušených rajčatech je oproti čerstvým až desetinásobné množství silného antioxidantu lykopenu

Sušené rajčata nemusí skončit "na suchu". Naložená v bylinkách a zalitá olejem se dokonce těší ještě větší popularitě než čistě sušená verze.

Sušená i nakládaná rajčata využijete: jako součást salátů, na pečení, na výrobu čatní, raw jídel, jako složku jednohubek, na tapas nebo je jezte jen tak, třeba místo chipsů.

Recepty na sušené rajčata: Udělejte si sušená rajčata doma

Konzervování rajčat

Zavařování nebo konzervování rajčatům prospívá. Rajčata můžete zavařovat vcelku, nakrájená, loupaná, se slupkou, nebo jako šťávu, pyré, protlak. Tepelným zpracováním se v nich zvyšuje obsah lykopenu, jednoho z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Lykopen posiluje imunitu, chrání pokožku před UV zářením, pozitivně ovlivňuje prostatu, dokonce příznivě působí i při nádorových onemocněních.

Zavařená rajčata mají v kuchyni velmi široké využití. Můžete z nich udělat rajskou polévku, rajčatovou omáčku, použít je do salátů, pod dušené maso, pizzu.  Šťávu je nejlepší vypít nebo mixovat s jinými zeleninovými šťávami. V tom případě přidejte i trochu olivového oleje, pro lepší vstřebávání vitamínů.

8 nápadů, jak zpracovat rajčata

Rajčatový džem nebo povidla

Džem z rajčat? A proč ne, vždyť v konečném důsledku jsou sladké, červené plody ovocem. Pokud ho jednou vyzkoušíte, budete se těšit na další bohatou úrodu. Chuť rajčat vyladíte jablkem, skořicí, zázvorem, hřebíčkem nebo je skombinujte s jiným ovocem.

Rajčatový džem se uplatní všude tam, kde jakýkoli jiný džem - na chlebu a pečivu, v palačinkách, na koláčích, nebo jen tak lžičkou rovnou ze sklenice.

Slupky z rajčat nevyhazujte, udělejte si z nich rajčatový prášek

Zdroj: diyncrafts.com, delishably.com, pinterest.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek