Tipy a rady Tradiční recepty, které obohatí váš velikonoční stůl

V minulosti byly Velikonoce u nás v Česku krásným obdobím plným veselých oslav, pomlázek a rozdávání vajíček, radosti, tradičních masopustních průvodů či bohatých hostin. Velikonoce slaví zejména křesťané jako největší svátky v roce, ale tradice oslav jsou hluboce zakořeněné i u ateistů. 

Máte chuť ukázat svým dětem tradiční kouzlo Velikonoc a připravit svůj velikonoční stůl tak, jak to dělaly vaše babičky? Dáme vám několik rad, které vám zaručeně pomohou s tím, jak na to!

Máte chuť na klasické sladké moučníky Jidáše? Jsou sice náročnější na přípravu, ale s našimi recepty to hravě zvládnou i začátečníci.  Vyzkoušejte letos tradiční velikonoční Jidáše, ale zdravěji a bez lepku.

Beránky považujeme za klasiku. Jejich výhodou je, že se dají na Velikonoce připravovat na desítky způsobů, avšak každá rodina má zpravidla svůj oblíbený. Co třeba letos vyzkoušet orginální obměnu? Fantasticky chutná třeba piškotový beránek s kokosem. Pochutnáte si také na tom s čokoládou a lentilkami. Chcete to zkusit zdravěji? Pak jistě upečte beránka z celozrnné mouky nebo s lískovými oříšky a bez přidaného cukru navíc.

A v případě, že se vám nechce experimentovat, vsaďte na klasiku: tradičního velikonočního beránka.

K dalším tradičním pokrmům patří i lahodný mazanec. Zapletené sladké pečivo v minulosti naše babičky nesladily cukrem, ale používali k dochucení sladkou smetanu. V některých oblastech Česka se plnil tvarohem nebo také namáčel do vína. I s jeho výrobou si můžete pohrát a zkusit zdravější varianty ze špaldové mouky nebo jako od babičky a přitom bez lepku.

Velikonoční lahodný mazanec s mandlemi potěší bříška celé vaší rodiny.

Jak v Česku vypadají tradiční Velikonoce?

I na dnešních vesnicích a v malých městech zachovávají nekteří tradice a již na Zelený čtvrtek vychází skupiny chlapců do ulic na takzvané řehtačky. Ty měly původně z vesnic vyhánět Jidáše. Řehtačky pokračují i o Velkém pátku a na Bílou sobotu už chlapci řehtají před každým domem tak dlouho, než nedostanou odměnu. Tradice říkají, že na Bílou sobotu mají hospodyňky připravovat beránky, mazance a také nádivky či úzené maso.

Vajíčka plněná žloutkovým krémem s černými olivami by neměla chybět ani na vašem velikonočním stole. Je to jednoduchá a opravdu tradiční pochoutka odkazující na jaro a nový život, ale podávaná v moderním duchu.

O Velikonoční neděli vrcholí přípravy pro Velikonoční pondělí. Cukroví a další pochutiny by měly být připraveny, holky zdobí velikonoční vejce a kluci doplétají své vrbové pomlázky. Pořádají se tradiční tance a veselice. Velikonoční pondělí je charakteristické pomlázkou. Kluci chodí po domech, kde „pomlazují“ ženy. Naši předkové věřili, že vrbovou pomlázkou vyženou smutek a stáří a navrátí ženám zdraví a novou energii. Koledují u toho a za odměnu pak dostávají vejce a jiné pochoutky, v dnešní době však i peníze či alkohol.

Pomazánky všeho druhu jsou pro Velikonoce zcela typické. Připravují se z luštěnin, zeleniny, ale hlavně z vajíček. Přidává se do nich máslo, cibulka, paprika nebo cokoliv, na co jste zvyklí. Vyzkoušejte si letos připravit vajíčkovou pomazánku s jarní cibulkou a připravte ji originálně do minisendvičů s toastového chleba. Vaši hosté budou nadšeni!

Říká se, že v klasické velikonoční nádivce by neměly chybět vejce, ale také musíte přidat něco zeleného. Třeba bylinky jako bazalku, kopr nebo mladou kopřivu. Nádivky jsou v česku o Velikonocích tak populární, že je můžete vložit téměř do čehokoliv a vaši stolovníci budou nadšeni! Snažte se do nich vybírat pouze lehké, libové maso tak, aby nebyla nádivka moc těžká. Skvěle chutná kuřecí nebo krůtí maso, vedle však nešlápnete ani s úzeným.

Co by to byly za Velikonoce bez lehkého salátku s vejci a krutony? Na velikonočním stole by neměl chybět salát, ale je pouze na vás, jaký si zvolíte. Mnoho z nás připravuje bramborové saláty, jiní se zaměřují spíše na čerstvou zeleninu nebo kombinaci šunky, sýra a zeleniny na obložených mísách.

Jarní zeleninový salát s vejci a česnekovými krutony krásně dobarví vaše pohoštění a potěší i ty, kteří si chtějí i na Velikonoce udržovat štíhlou linii.

Tradiční recepty, které obohatí váš velikonoční stůl

Zdroje: www.czech.cz, www.wikipedie.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek