Děti Novorozenec Ulevte miminkům od opruzenin: Pomohou krémy i vločky

Máte-li doma kojence nebo batole, možná jste se již někdy setkali s takzvanou plenkovou dermatitidou. Jde vlastně o opruzení, za které mohou plenky. Jak se plenka tře o pokožku dítěte a připočítáte chemické látky z moči a stolice, kůže v okolí zadečku a genitálu se oprudí. Následkem toho vyraší vyrážka a postižené místo svědí a pálí. Když se přidá ještě bakteriální a plísňová infekce, na problém je zaděláno.

Nejdůležitější je prevence opruzenin

Je potřeba věnovat plenkové oblasti zvýšenou pozornost už od novorozeneckého věku. Jedině tak můžete předejít vzniku tohoto nepříjemného a bolestivého onemocnění. Dodržujte následující zásady:

 • Plenky vyměňujte často. U novorozenců to může být až 20x denně, u ročního dítěte zhruba 7x denně.
 • Vybírejte kvalitní a padnoucí plenky, které dítě nebudou škrtit a nepřiměřeně se zařezávat do kůže. Také čtěte složení plen, které by nemělo obsahovat chlór. Ten může podráždit pokožku.
 • Při přebalování vždy důkladně očistěte dětský zadeček i jeho okolí čistícími ubrousky a mléky. Vyzkoušejte výrobky značky Fred & Flo.
 • Se zásypy opatrně. Když budete pudr sypat přímo na kůži miminka, hrozí, že děťátko vdechne částice pudru. Proto si vždy nejdříve naneste pudr na svou ruku a poté aplikujte na zadeček miminka. Pudr nikdy nepoužívejte na mokvavou nebo olejem ošetřenou kůži.
 • Pod plenky používejte krémy s obsahem zinku, které zvýší obranyschopnost kůže. Nenanášejte však moc velkou vrstvu, hrozí pak naopak zapaření kůže, která nebude moci dýchat.

Možná se ptáte, zda můžete plenkové dermatitidě předejít také volbou látkových nebo jednorázových plenek. Nebylo prokázáno, že by u jednoho nebo druhého typu plenek hrozilo vyšší riziko opruzení. Plenková dermatitida tedy může potkat stejně tak děti, které nosí jednorázové plenky, jako ty v látkových plenách.

Látkové vs. jednorázové: Jak vybírat dětské pleny


Jaké jsou příznaky plenkové dermatitidy?

 • Kůže miminek v okolí plen je červená. Může postihnout zadeček miminka, stehna a genitálie.
 • Miminko je najednou často neklidné a zvláště během přebalování.
 • Během omývání postižených míst miminko pláče. Nepříjemný mu může být i jakýkoliv jiný dotek v oblastech zadečku a stehen.

Jak vyrážku ošetřit?

Nejúčinnější způsob, jak zbavit vaše děťátko plenkové dermatitidy, je udržovat jeho pokožku čistou a suchou. Plenky měňte okamžitě, když miminko vykoná potřebu. Než se vyrážka zlepší, může to znamenat i noční vstávání a přebalování.

Zvládněte přebalování holčiček i kluků levou zadní

Až pokožku miminka očistíte od nečistot z plné plenky, nezapomeňte jeho zadeček natřít krémem nebo mastí. Pořiďte krémy s obsahem panthenolu, vitaminu E a zinku. Vhodné složení má dětský krém proti opruzeninám Fred & Flo.

Nechte dětský zadeček na vzduchu a větrejte podrážděnou pokožku miminka co nejčastěji. Třikrát denně na 10 minut ponechte miminko bez plenky, třeba ve chvílích, kdy spinká. Pro případy vyrážky pořiďte o kousek větší plenky než normálně. Plenka nebude tak těsně přiléhat k podrážděné kůži a dostane se pod ni i vzduch.

Dokud vyrážka nezmizí, koupejte vaše miminko každý den v teplé vodě a omývejte šetrným mýdlem bez parfemace.

10 tipů pro klidnou koupel miminka


Další účinné látky v krémech, které pomáhají zbavit se opruzenin, jsou:

 • oxid zinečnatý – vytváří na pokožce ochranný film
 • rybí tuk – vitamín D v rybím oleji promašťuje a zvláčňuje pokožku
 • panthenol – v kůži se přeměňuje na kyselinu pantothenovou ze skupiny B vitaminů, která je důležitá pro tvorbu a regeneraci kůže
 • benzyl alkohol – mírní bolest a podráždění, má také antibakteriální účinek
 • vitamin E, A – podporují buněčnou obnovu a mají antioxidační účinky

Vyhýbejte se kosmetickým přípravkům, které obsahují kyselinu boritou, kafr, fenol, methylsalicylát. Tyto složky mohou být pro děti toxické.

15 tipů, jak vybrat správnou dětskou kosmetiku a pleny

Domácí léčivé koupele

Abyste miminku od nepříjemného opruzení ulevili a urychlili hojení, zkuste koupel s ovesnými vločkami. Látky v nich ulevují od pálení a svědění. Šálek vloček povařte ve vodě 10 minut a poté odvar slijte a přidejte do dětské koupele.

Když se vaše miminko oprudí přes léto, můžete nasbírat čerstvé jitrocelové listy, rozdrtit je a přiložit na opruzená místa. Pokud nemáte po ruce čerstvý jitrocel, pořiďte si jitrocelový sirup. Má antialergické účinky a zmírní opruzení.

Pozitivní účinek má kokosový olej. Vyživí a zklidní dětskou pokožku a pomáhá hojit plenkovou dermatitidu. Promažte kokosovým olejem červená místa na dětském zadečku nebo olej přilejte do koupele.

Kokos pro zdraví: Využívejte kokosový olej i mléko 

Ulevte miminkům od opruzenin: Pomohou krémy i vločky

Kdy s opruzeninou navštívit lékaře?

Pokud se pokožka dítěte ani po několika dnech domácí léčby nezlepšuje, poraďte se s lékařem. Může miminku předepsat speciální léky nebo vám doporučit návštěvu kožního lékaře.

Za lékařem zajděte rovnou také v případě, že:

 • se vyrážka zhoršila i přes domácí ošetření.
 • má dítě také horečku.
 • podrážděná oblast otéká.
 • objevíte puchýře v okolí zadečku a genitálií.
 • ranky v postiženém místě krvácí.
 • z vyrážky vytéká hnis.

Zdroj: mayoclinic.org, healthline, mediderm.cz, porodnice.cz, bylinkydnes.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek