Tipy a rady Čerstvé, nebo sušené? Přehled bylinek a koření

Mnoho lidí se používání čerstvých bylinek v kuchyni bojí. Které bylinky se hodí ke kterému jídlu, jaké množství při vaření použít, kdy je přidávat a co udělat se zbytkem bylin? Rádi vám na všechny tyto otázky odpovíme.

Kuchaři upřednostňují vždy čerstvé bylinky. Jsou chutné, krásně zdobí kuchyň, a co je nejdůležitější, jsou plné výživných látek a antioxidantů.

Čerstvé, nebo sušené?

Čerstvé bylinky je vhodné použít tehdy, když je plánujete vařit méně než 45 minut. Naopak sušené bylinky jsou silnější a mají intenzivnější chuť, takže pokud namísto čerstvých použijete v receptu sušené, jednoduše snižte jejich objem o polovinu.

Nevýhodou sušených bylinek je to, že dlouhým skladováním ztrácejí chuť a je třeba je obměňovat minimálně jednou ročně. Samozřejmě s chutí a vůní ztrácejí také množství důležitých živin.

Čerstvé bylinky mají při vaření jemnější chuť. Proto pokud kombinujete při vaření čerstvé a sušené byliny, je důležité umět nastavit poměr tak, aby celková chuť všech bylinek byla vyvážená. Navíc jsou zdravé a některé pomáhají překonat jarní alergie nebo se hojně užívají v období těhotenství.

Pěstování bylinek

Pěstování bylinek doma na okně nebo na balkoně má svoje výhody. Bylinky odřežete těsně před použitím, čímž zajistíte jejich maximální čerstvost, a co je nejdůležitější, bylinkami neplýtváte, neboť vždy odřežete jen tolik, kolik potřebujete.

Pro všechny bylinky platí, že je lepší je stříhat nůžkami než trhat. Stříhat vždy začněte ty nejstarší listy a postupně pokračujte k těm mladším.

Jak správně nakoupit bylinky?

Pokud bylinky nepěstujete, ale kupujete v supermarketu, zkuste si vybrat ty, které jsou svěží, mají zářivou barvu a hlavně intenzivně voní. Dbejte také na to, aby jejich listy nebyly křivé nebo zvlněné, neměly černé skvrny a zežloutlé části. Supermarkety často byliny stříkají vodou, aby působily svěže, ve skutečnosti to však způsobuje přelití rostliny a tvorbu plísní.

Uskladnění bylinek

Bylinky skladujte v lednici. Pokud je nakoupíte v plastové vaničce, důkladně je rozeberte a odstraňte všechny nepotřebné plastové části a gumičky, které je drží pohromadě. Ty bylinky jen poškozují a negativně ovlivňují jejich životnost i chuť. Konce kořenů odřežte, aby neodebíraly listům vlhkost. Zabráníte tak předčasnému zvadnutí.

Jak nasekat čerstvé bylinky?

Ostrý nůž je základ. Ať už sekáte léčivé bylinky ručně, nebo je házíte do mixéru, zkontrolujte, jestli je čepel nabroušená. Tupá čepel byliny jen rozdrtí a změní barvu listů ze zářivě zelené na matnou černou.

Aby byla vůně bylin intenzivní, nasekejte je nejjemněji, jak umíte. Čím jemněji je nasekáte, tím více se uvolní olej a vůně bude intenzivnější. Jemné bylinky, jako je petrželová nať či koriandr, by měly být nasekané těsně před použitím, protože rychle ztrácejí vůni. Tyto bylinky přidávejte až do hotového jídla.

Ve které fázi vaření přidat bylinky?

Všechno závisí na typu bylinky a na tom, čeho chcete docílit. Výrazné bylinky, jako je rozmarýn nebo tymián, se mohou vařit delší dobu. Předtím než je vložíte do hrnce nebo pekáče, je jemně pomelte, abyste uvolnili oleje a zvýraznili jejich chuť.

Pokud použijete do vaření listy spolu se stonkem, v závěru bylinku raději odstraňte. Alternativou je také sítko na bylinky a koření, které je nejpohodlnějším řešením. Bylinky tak máte pohromadě, a když budete mít pocit, že je jejich chuť a vůně dostatečná, jednoduše sítko vytáhnete.

Zbytky bylinek

Pokud vám zůstanou zbytky bylinek, nasekejte je nadrobno, naplňte jimi formičky na led a zalijte olivovým olejem. Nechte zmrazit a v případě potřeby kostky použijte.

Čerstvé, nebo sušené? Přehled bylinek a koření
Nejoblíbenější bylinky a koření a jejich použití

Bazalka

Použití: Přidejte ji na konci vaření, abyste zvýraznili její chuť.
K čemu se hodí: Rajčata, česnek, olivový olej, oregano, těstoviny, cibule, vajíčka, paprika, cuketa, meruňka, broskve, švestky, fíky.

Bobkový list

Použití: Není dostupný v čerstvé formě, jedině v sušené. Upřednostňujte spíše turecké a středomořské bobkové listy. Vložte do pokrmu na začátku vaření a v závěru vyndejte.
K čemu se hodí: Polévky, luštěniny, dušené maso, vývary, krůtí a kuřecí maso, brambory, rizoto, rajčata.

Pažitka

Použití: Nejlepší je čerstvá. Použijte ji v závěru vaření. Vhodné je použít květy pažitky na dozdobení a dochucení salátů.
K čemu se hodí: Vajíčko, brambory, omáčky, dušené maso, saláty, majonéza, máslo, zakysaná smetana, zelenina, pečivo.

Koriandr

Použití: Může se používat na začátku a na konci vaření jako čerstvá bylinka nebo jako koření.
K čemu se hodí: Pikantní jídla, vietnamská kuchyně, indická kuchyně, salsa, chilli, kari, saláty, polévky, ryby, jablka, banány, mango, hrušky, melouny.

Kopr

Použití: Čerstvý kopr je mnohem výraznější než sušený. Vhodné je použít ho na začátku a na konci vaření.
K čemu se hodí: Ryby, fazole, vajíčka, čerstvá řepa, polévky, zakysaná smetana, dresinky, jogurt, kuřecí maso, brambory.

Máta

Použití: Máta má silnější chuť a patří mezi léčivé bylinky. Vhodné je použití na začátku a na konci vaření.
K čemu se hodí: Jehněčí maso, čokoláda, vepřové kotlety, omáčky, koktejly, fíky, pomeranče, limetky, melouny, třešně, meruňky, švestky, jablka, hrušky.

Oregano

Použití: Oregano má silnou, robustní chuť, obzvlášť v sušené formě jako koření. Středomořské oregano je jemnější než mexické.
K čemu se hodí: Pizza, rajčata, těstoviny, sýry, vejce, lilek, maso, dresinky, olej, máslo, pesto.

Petržel

Použití: Petrželová nať plochá je vhodná na delší vaření a petržel kadeřavá se používá na ozdobu. Nejsilnější chuť mají stonky.
K čemu se hodí: Ryby, zelenina, polévky, dušené maso, masové koule, pesto, omáčky, marinády, banány, grapefruit, mango, ananas, meloun.

Rozmarýn

Použití: Je vhodný na grilování, používejte spolu se stonky. Nasekejte ho najemno a důkladně, jinak vám bude v jídle nepříjemně překážet.
K čemu se hodí: Jehněčí maso, brambory, marinády, oleje, vejce, ryby, krůtí maso, vepřové maso, rajčata, cibule, zmrzlina, pomeranče, meruňky.

Šalvěj

Použití: Jedna z nejsilnějších chutí, přidávejte hned na začátku vaření.
K čemu se hodí: Maso, sýry, smetana, drůbež, sladké a slané pečivo, fazole, brambory, rizoto, rajčata.

Tymián

Použití: Výborný v kombinaci s petrželí a bobkovým listem. Stonky zvýrazní jeho chuť.
K čemu se hodí: Vývary, polévky, dušené maso, brambory, marinády, třešně, hroznové víno, meloun, broskve, hrušky.

Zdroj: urbancultivator.net

Vytisknout stránku
Sdílet článek