Tipy a rady Nejlepší steak: Důležitá je příprava masa i výběr pánve

Osvojte si několik zásad přípravy chutného steaku a v kuchyni budete za hvězdu. Už žádné steaky tvrdé jako podrážka a naprosto bez šťávy. Kouzlo spočívá ve výběru masa, pánve a oleje. Klíčové je také ochucení masa a samozřejmě doba pečení. Když pak vyndáte hotový steak z pánve, dejte mu dostatek času k odpočinku a až pak ho si na něm pochutnejte.

Vyberte druh steaku

Vybírat můžete z 10 typů hovězího steaku. Každému chutná něco jiného, takže volte dle vašich preferencí:

 • T-bone steak je vhodný ke grilování
 • Sirlion steak obsahuje jen malé množství tuku a hodí se k pečení i grilování
 • Filet mignon má velmi jemnou a křehkou strukturu. Podávejte ho středně propečený nebo krvavý
 • Porterhouse steak vystačí jako chod pro 2 osoby, protože je velký a vysoký až 7 cm.
 • Tenderlione steak je nejjemnější část svíčkové, a to se odrazí na ceně. Hodí se také na tatrák.
 • Rib eye steak je šťavnatý a má výraznou chuť.
 • Striplion steak má nízký obsah tuku.
 • Rump steak je libové maso, které se chodí k jakékoliv přípravě.
 • Flank steak má o něco tužší maso a je vhodný na pečení.
 • Hanger steak má sám o sobě mírně kořeněnou chuť a hodí se k prudkému smažení na pánvi.

Vyberte nejvhodnější pánev

Než se dáte do smažení steaku, zvolte vhodnou pánev, na které se váš steak udělá jedna báseň. Na steaky jsou nejlepší ty pánve, které mají tlusté dno a nepřilnavý povrch. Je nutné, aby se plocha pánve rovnoměrně rozpálila.

Jestliže potřebujete připravit více steaků najednou, nikdy se je nesnažte nacpat na jednu pánev za každou cenu. Pokud se na pánev nevejdou, klidně steaky připravte na více várek. Ta přechozí si vždy trochu odpočine a bude výborná.

Zvolte olej

Ke smažení steaků se hodí přepuštěné máslo, neztužený palmový olej, hovězí lůj či řepkový olej. Slavný kuchař Gordon Ramsey doporučuje na hovězí steak dokonce olej arašídový.

Olej můžete nalít přímo na pánev a počkat, až bude dostatečně rozpálený. Napoví vám kapka vody cáknutá do pánve – pokud je pánev dobře rozpálená, voda prská. Nikdy nepokládejte steak na nerozpálený olej a pánev.

Doporučovanější variantou je však potření přímo steaku tukem z obou stran. Takto steak vložíte na rozpálenou suchou pánev.

Příprava steaku

Maso nechte před samotným smažením alespoň hodinu odležet při pokojové teplotě. Omyjte steak ve studené vodě a osušte papírovou utěrkou. Steak by měl být rovnoměrně silný (ideálně tři centimetry u hovězího steaku) a očištěný od šlach, vaziva a blan. Pokud je na mase tuk, nechte jej tam, při pečení se díky němu maso nevysuší a dodá mu chuť.

Ochuťte steak

Při smažení steaku si bohatě vystačíte se solí a pepřem. Pokud vám ale připadá sůl a pepř málo, klidně posypte steak koriandrem nebo dalšími bylinkami dle chuti. Sůl ale aplikujte až po tom, co steak vyndáte z pánve. Ochucujte až na talíři. Pokud byste steak solili ještě před smažením, výsledkem by byl vysušený kousek masa.

Když si chcete s masem a jeho chutí více vyhrát, můžete si připravit marinádu a nechat v ní steak až 24 hodin marinovat. Výborná na hovězí maso je marináda z citronu, balsamica, medovo-hořčičná, medová nebo například teriyaki.

Ohlídejte dobu a propečení steaku

Máte radši hovězí steak krvavý nebo dobře propečený? Nastavte si časomíru a začněte steak smažit. Nikdy maso nemačkejte s nesnažte se jej kleštěmi k pánvi přitlačit. Pro hlídání teploty si klidně pořiďte teploměr na steaky, který do masa jednoduše zabodnete z boku a budete sledovat teplotu.

 • rare (krvavý, hodně měkký) smažte cca 2 min. z obou stran, při teplotě středu 52 °C
 • medium rare (středně krvavý, měkký) smažte cca 3 min. z obou stran, při teplotě středu 55 °C
 • medium (středně propečený, pružný) smažte cca 4 min. z obou stran, při teplotě středu 58–60 °C
 • medium well (téměř propečený, pevný) smažte cca 4,5 min. z obou stran, při teplotě středu 65 °C
 • well done (propečený, hodně pevný) smažte cca 5 min. z obou stran, při teplotě středu 70 °C

Steak z tuňáka

Dokonalý steak z tuňáka by neměl být nikdy propečený skrz naskrz. Vždy by mělo být maso uprostřed růžové až syrové. Maso z tuňáka můžete klidně osolit i opepřit ještě předtím, než ho dáte na rozpálenou pánev, také ho potřete olivovým olejem. Tuňáka smažte zhruba 3–5 minut z každé strany.

Grilovaný steak z tuňáka s jarním salátem

Kuřecí steak

Kuřecí steak z kuřecích prsou můžete osolit i opepřit také předem a rovněž potřete olejem. Z každé strany ho pak na rozpálené pánvi smažte 4–5 minut. Kuřecí steak musí být vždy dobře propečené a uprostřed nesmí být syrové ani růžové. Je nutné zničit všechny bakterie, které mohou v kuřecím mase přebývat.

Grilované kuřecí steaky s rozmarýnem a citrony

Zkontrolujte, zda je hovězí steak správně propečený

Postačí vám vaše prsty. Pozor, nespalte se! Pokud měl být výsledkem krvavý steak, po stlačení povrchu, bude maso měkké. Středně krvavý steak bude pružný. Propečený steak bude mnohem pevnější.

Měkkost hovězího steaku můžete také porovnat s pevností vaší dlaně pod palcem. Pevnost dlaně se mění v závislosti na tom, jakého prstu se váš palec dotýká:

Palec + ukazováček = rare
Palec + prostředník = medium
Palec + malíček = well done

Nechte maso odpočinout

Až steak vyndáte z pánve, nechte ho při pokojové teplotě odpočinout 5 minut. Klidně ho přikryjte pokličkou. Během této doby vsáknou masová vlákna zpátky šťávu, kterou pustily. Maso tak bude šťavnaté a jemné. Jestliže budete hovězí steak porcovat na plátky, dělejte šikmé řezy.

Rychlá rajčatová chilli omáčka ke steakům 

Recepty na hovězí steaky

Steaky můžete připravit na více jak sto způsobů. Pojďte se inspirovat těmi nejchutnějšími recepty na Hello Tesco. Každý si zaručeně vybere svého favorita. Budou se vám sbíhat sliny!

Topinka s hovězím steakem a žampiony

Hanger steak s omáčkou ze sušených švestek

Hovězí steak na grilu s cuketou a bylinkovým máslíčkem

Plněný flank steak na špejli

Hovězí steak na grilu s avokádovou salsou

Zdroj: nataliri.cz, tomichutna.cz, bbcgoodfood.com, chefshop.cz, miele.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek