Zdravý životní styl Zdraví Podzimní nemoci: Chřipka a angína nejsou jediné

S podzimem ubývá slunečního světla, počasí se často mění a vaše imunita oslabuje. Za takových podmínek na vaše tělo útočí mnoho nepříjemných nemocí, viry číhají všude a lehce se přenášejí vzduchem. Největším strašákem je chřipka. Jak se jí i jiným typicky podzimním nemocem bránit?

Chřipka

Chřipku v sychravém podzimním počasí můžete lehce chytnout třeba v autobuse, když si jiný nemocný člověk kýchne. Chřipka je virová nemoc a přenáší se vzduchem kapénkami. V Čechách je každý rok hlášeno přes milion nakažených chřipkou. Než se projeví první příznaky, inkubační doba trvá zhruba 1-3 dny. Přenést nemoc na dalšího člověka pak můžete během následujících 5 dní.

Příznaky chřipky

Chřipku poznáte tak, že začnete kašlat, spustí se vám rýma, přidá se horečka, jste malátní a mohou vás bolet svaly a klouby. Minimálně za 7 dnů nemoc sice odezní, ale během nich vás dokáže pěkně potrápit. Pozor si musejí dávat starší lidé, děti a lidé s oslabenou imunitou. Není radno podceňovat prevenci a léčbu, protože chřipka může přejít do zápalu plic, infarktu nebo zánětu středního ucha.

Léčba chřipky

Když už vás chřipka přepadne, nezbývá než jen mírnit příznaky a čekat, až odezní. Základem je pitný režim a too, co při horečce vypotíte, doplňujte 2 - 4 litry tekutin denně. Můžete pít vodu nebo ideálně bylinkový, ovocný nebo jen velmi slabý černý čaj. Bylinky jsou také výborným pomocníkem při léčbě chřipky. Dejte si lipový čaj. Květ lípy obsahuje řadu důležitých látek podporujících produkci potu, žluči a moči. Navíc rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Polévkovou lžíci květu přelijte vroucí vodou, nechte vylouhovat a po 10 až 15 minutách slijte. Nakapat do něj můžete i trochu citronu. Pokud horečka přetrvává déle než 5 dnů, rozhodně již neodkládejte návštěvu lékaře. Může vám předepsat antibiotika. Chřipku nepodceňujte, může se k ní totiž přidat i bakteriální zápal plic.

I když nemáte při chřipce na nic chuť, kuřecí vývar vám udělá dobře


Prevence chřipky

Podle Krajské hygienické stanice Středočeského kraje je důležitá následující prevence: “Mezi preventivní opatření patří dodržování osobní hygieny, používání papírových kapesníků k jednorázovému upotřebení, pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití kapesníku a vyhýbání se uzavřeným prostorám s velkým počtem osob v době zvýšeného výskytu chřipky. Nejúčinnější preventivní opatření však stále představuje včasné očkování – prevence chřipky u dospělých, dětí ve věku od 6 měsíců a mladistvých. Očkování je určeno pro osoby, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi. V ČR každoročně dochází v průměru ke 2 000 úmrtím v souvislosti s onemocněním chřipkou, což představuje zhruba 2% všech úmrtí.”

Posílit oslabenou imunitu vám pomůže především vitamín C, který také působí jako prevence chřipky. V lékárně seženete množství doplňků stravy s tímto vitamínem nebo si ho dopřejte přírodní cestou v potravinách: citrusové plody, jablka, růžičková kapusta nebo paprika. Denní dávka by se měla pohybovat kolem 80 mg.

Posilněte imunitu těch nejmenších 

Zánět horních cest dýchacích

Zánět nosní sliznice a nosohltanu vás také může potrápit až 7 dní. Zánět horních cest dýchacích je virová infekce, výjimečně může jít o bakteriální infekci a podle toho lékař rozhodne, zda předepsat antibiotika.

Příznaky zánětu horních dýchacích cest

Zánět horních cest dýchacích provází ucpaný nos, zvýšená teplota, kýchání a dráždění ke kašli. Pozor na to, že zánět horních cest dýchacích není chřipka, i když se to tak podle příznaků může zdát. Chřipka je způsobena určitým druhem virů.

O antibioticích rozhoduje lékař a CRP test 

Zánět horních cest dýchacích může zkomplikovat ještě zánět vedlejších nosních dutin. Poznáte ho podle bolesti v čele nebo kolem očí a hnisavým výtokem z nosu. Dalšími komplikacemi bývají zánět středního ucha, zápal plic nebo zánět průdušek.

Léčba zánětu horních dýchacích cest a vedlejších nosních dutin

„Celková léčba spočívá v dodržování klidového režimu, dostatečném přísunu tekutin, provádění potních kúr a inhalací," radí MUDr. Lazák. Na tlumení příznaků a ulevení od zánětu nosní sliznice můžete použít nosní kapky. Proti zánětu nosohltanu, který se projevuje bolestí v krku, pomáhají i bylinky: kloktání šalvěje a heřmánku a zvýšená ústní hygiena. Užívejte léky na snížení teploty, pijte dostatek tekutin a dopřejte si dávky vitamínů.

Práce či zdraví: Co hrozí, když nemoc nevyležíte? 

 Prevence zánětu horních dýchacích cest

Jak se bránit zánětu horních cest dýchacích radí MUDr. Petra Bruthansová: “Vhodné je i otužování, zejména v období epidemií se pokud možno vyhýbejte přeplněným prostorům jako kina, divadla, supermarkety. Nutné je vhodné oblékání, abyste se nezpotil nebo naopak neprochladl.”

Angína

Toto infekční zánětlivé onemocnění můžete chytnout kdekoliv a přenáší se opět kapénkami ve vzduchu. Příznaky této nepříjemné nemoci si jen tak nespletete. Natečou vám mandle a je na nich viditelný bílý povlak, v krku vás začne škrábat a potom bolet, těžko se vám tak bude polykat. Přidá se horečka, malátnost a bolest kloubů či svalů.

Léčba angíny

Určitě neodkládejte návštěvu lékaře, který určí, zda jde o angínu virovou nebo bakteriální a podle toho může předepsat antibiotika. Po jejich dobrání užívejte probiotika, abyste obnovili poškozenou střevní mikroflóru, kterou antibiotika ničí.

Pokud angínou onemocníte, zkuste Priessnitzův obklad – namočte šátek nebo kapesník do studené vody, vymačkejte a ovažte si krk. Mokrou látku překryjte igelitem, igelitovým pytlíkem a přes to ovažte suchou vrstvu látky. Tento obklad nechte působit až 2 hodiny. Měl by vám trochu ulevit od bolesti v krku. Obklady doplňujte pitím bylinkových čajů ze šalvěje a heřmánku. Opět je důležité nemoc vyležet a být v klidu. Celý proces a doba léčby angíny může trvat 1-2 týdny.

Víte, že...

...v paprice je víc vitaminu C než v citronu?


Akutní virová laryngitida

Laryngitida neboli zánět hrtanu nevznikne sám, ale provází většinou jiné nemoci - chřipku, zápal plic nebo bronchitidu. Virová laryngitida se přenáší vzduchem a nakazíte se přenosem kapének.

Příznaky laryngitidy

Oteče vám celý hrtan, chraptíte, špatně se vám dýchá a typický je štěkavý kašel. Přidá se i horečka, bolení v krku a špatně se vám polyká. Inkubační doba laryngitidy trvá 1-3 dny.

Při akutní laryngitidě zánět proniká skrz povrch hrtanu až na hlasivky. Nejčastěji jí onemocní malé děti od půl roku do 5 let věku. Nejzávažnější formou laryngitidy je záškrt, který nevyvolávají viry, ale bakterie. Je možné nechat proti záškrtu děti očkovat.

Nejzávažnější formou laryngitidy je záškrt.

Laryngitida u dětí

U dětí mívá laryngitida dramatičtější průběh než u dospělých. Především v případě kojenců, u kterých zúžení dýchací trubice, která je i za normálních okolností malá a úzká, je nemoc riziková. Laryngitida má rychlý a nenápadný nástup. Večer jde spát zdravé dítě a probudí se nemocné. Pokud dítě přepadne záchvat laryngitidy, má teplotu a štěkavě kašle, první pomocí je dostat ho na čerstvý a chladný vzduch. Pomáhá i studený obklad na krk. Pak raději volejte záchrannou službu. V akutních případech se totiž může dítě začít dusit a promodrávat. Tento záchvat dušnosti se často objevuje hlavně večer či v noci.

Léčba laryngitidy

“Cílená léčba virové laryngitidy neexistuje. Úlevu od obtíží Vám přinese hlasový klid a inhalace. Teplotu můžete snížit paracetamolem nebo brufenem. Léky Vám také pomohou zmírnit bolest. Při úporném kašli Vám lékař na noc předepíše antitusika,” píše na svých stránkách MUDr. Marie Náhlovská. Délka léčby laryngitidy je individuální a může trvat zhruba 2 týdny.

Prevence laryngitidy

“Nejlepším způsobem prevence laryngitidy je úprava domácího prostředí. Ve většině domácností panuje teplo a nadměrné sucho. Takové podmínky dráždí Vaše dýchací cesty a oslabují jejich obranyschopnost. Použijte speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověste do místnosti vlhký ručník,” radí MUDr. Marie Náhlovská

Bronchitida

Zánět průdušek, tedy bronchitida, se dá charakterizovat jako zánět výstelky dýchacích cest v plicích.  Bronchitidu dělíme ještě na akutní a chronickou. Chronickou bronchitidou mohou trpět například kuřáci, kteří průdušky dráždí cigaretovým kouřem nebo lidé, kteří se pohybují v prašném prostředí a jejich průdušky dlouhodobě dráždí prach. Akutní bronchitida se šíří klasicky vzduchem.

Příznaky bronchitidy

Sliznice průdušek oteče a začnou se v ní tvořit hleny. Pokud onemocníte bronchitidou, začnete mít rýmu, špatně se vám dýchá, naměříte zvýšenou teplotu, jste unavení a malátní, kašlete suchým dráždivým kašlem a vykašláváte hleny.

Léčba bronchitidy

Jako u předchozích nemocí i u bronchitidy se léčba zaměřuje hlavně na zmírnění všech nepříjemných příznaků. První věcí je opět to, že byste měli zalehnout do postele a moc se nenamáhat. Horečku můžete snižovat léky a kašel mírnit přípravky na kašel. Uleví vám také léky na vykašlávání. Pokud máte radši bylinky, na bronchitidu si udělejte čaj z heřmánku nebo podbělu. Na podráždění krk se doporučuje zázvorový nebo mátový čaj. Jestli zvládnete inhalovat, připravte si inhalaci heřmánku. Doba léčení bronchitidy se může protáhnout na 7 dní.

Základem je dobrá imunita

Jedinou možností, jak odolat nemocem, je posílit imunitu. Na podzim můžete do jídelníčku zařadit především hodně vlákniny z ovoce a zeleniny. Vláknina má totiž blahodárný vliv na zažívání, čistí střeva a z vašeho těla odvede škodlivé látky. Doporučená denní dávka ja 25-30 g vlákniny, tu vám dodá například 600 g ovoce a zeleniny.

Nastartujte imunitu zázvorovým čajem

Z bylinek na posílení imunity sáhněte po ostropestřci mariánském, řebříčku nebo kopřivě. Všechny tyto bylinky posílí činnost jater.

Detox jater: Vynechte alkohol a pijte ostropestřec

Podzimní nemoci: Chřipka a angína nejsou jediné

Přidejte i fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu. Choďte na procházky, běhejte, vyjeďte si na kolo. Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit.

Jak si zamilovat běhání

Zdroj: ordinace.cz, rungo.idnes.cz, tyden.cz, ona.idnes.cz, mojezdravi.cz, nahlovska.medikus.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek