Zdravý životní styl Fitness S jahodami opatrně – nebezpečný alergen, nebo ovoce plné benefitů?

Někomu se vybaví vůně léta a pochoutka z babiččiny zahrádky, jinému nebezpečný alergen, kvůli kterému zahájil prázdniny v nemocnici. Jisté ale je, že je zná naprosto každý.

Historie jahod

První si na jahodách pochutnávali Francouzi, kteří je kolem roku 1300 přesunuli z přírody na své zahrádky. Později, v roce 1714, byly do Francie dovezeny chilské jahody. Na rozdíl od těch lesních rostly chilské jahody do větší velikosti.

Obecně jsou oceňovány pro své specifické aroma, krásnou barvu a hlavně sladkost. Konzumovat je můžeme zastudena v podobě džusu, zmrzliny či koktejlů. Syntetická chuť jahod a jejich aroma se často vyskytují v parfémech, ve rtěnkách, v bonbonech apod.

Alergie na jahody

Alergie se může objevit v jakémkoliv věku, na jahody ovšem bývají nejčastěji alergické děti. Projevuje se většinou podobně jako kopřivka – červené pupínky, které svědí, obvykle se vyskytují na nohách, rukách a obličeji. Naštěstí děti mohou z této alergie vyrůst. A co je pozitivní, jahody mají vysoký obsah vitamínu C, kyseliny listové a draslíku, což je pro děti zdravé. Skvělé jsou také na hubnutí, protože sklenice jahod obsahuje asi jen 55 kalorií. Přečtěte si více o alergii na jahody.

Pěstování a sklizeň

Zralé jahody mají červenou barvu bez jakýchkoliv známek bílých nebo zelených míst. Běžně se sklízejí ráno, když opadne rosa. Sníst je musíte okamžitě, protože jejich kvalita se po sklizni celkem rychle snižuje. Už po pěti hodinách ztrácejí svou charakteristickou vůni a vitamíny. Pokud je nesníte hned po sklizni, neskladujte je déle než tři dny. Děti určitě potěší banánová autíčka s jahodami.

S jahodami opatrně – nebezpečný alergen, nebo ovoce plné benefitů?
Co se zbytkem jahod?

Jahodový shake nebo jahody se smetanou a cukrem nejspíš známe všichni z dětství. Ale tím to nekončí. Jahody můžete připravit nejen nasladko, ale i naslano, v tradiční variantě nebo neobvyklé, od jednoduchých ovocných koláčů přes zmrzlinu a jahodovo-banánové nanuky až po jahodové carpaccio nebo letní ledovou polévku – jahodové gazpacho.

Jahodové gazpacho. Jak na něj?

Možná že to na vás působí poněkud exoticky, ale určitě si tuto variantu zamilujete. Chutná božsky. A také vás skvěle ochladí.

Co potřebujeme:

Všechny ingredience řádně omyjeme, poté smícháme dohromady. Necháme na 4–6 hodin v chladu a podáváme.

Ideální školní svačinka

Pokud vaše dítě nemá na jahody alergii, doporučujeme je pěstovat a poté z nich připravovat různé koláče. Nebo třeba jahodovotvarohové knedlíky a rýžovou kaši s jahodami – oba pokrmy jsou ideální a zdravou svačinkou do školy.

Zkuste také čerstvé jahody s tvarohem jako rychlou svačinku pro děti.

Víte, že…

  • Podle Guinnessovy knihy rekordů měl největší jahodový koláč 250 metrů čtverečních a vážil 2700 kg. Připravili ho v roce 1999 na Floridě.
  • Aroma jahod se nedá napodobit. Je to jedna z nejsložitějších vůní v přírodě. Obsahuje více než 300 složek a mnoho neznámých látek. Aroma v laboratoři jen tak nevytvoříte, proto umělé příchutě jahod ve zmrzlině nebo ve sladkostech nejsou tak chutné jako opravdové jahody.

Zdroj: uvm.edu, wikipedia.com, myrecipes.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek