Tipy a rady Sbohem, bílému cukru! 10 tipů, jak sladit zdravěji

Cukr přijímaný s mírou není škodlivý. Problémem je přidaný cukr, který představuje jednoho z největších strašáků moderního stravování, protože pouze těžko zjistíte, kolik cukru jste vlastně přes den přijali. Na organismus působí návykově a navíc neobsahuje žádné vitaminy, minerály nebo proteiny. Jeho nadměrná konzumace může vést k poruchám spánku, nervozitě, hyperaktivitě, zvýšené kazivosti zubů a samozřejmě k obezitě. 

Jak se tedy dát se na zdravější, ale pořád stejně sladkou cestu životem? Zkuste jiné přírodní sladidla.

Většina světové spotřeby cukru se zkonzumuje ve slazených nápojích.

Stévii si dopěstujete i doma

Stévie jídlům nepřidává téměř žádné kalorie a ve stejné koncentraci jako cukr je dokonce až dvěstěkrát sladší. Stévie upravuje krevní tlak, zlepšuje imunitu, pomáhá v boji proti zubnímu kazu. Dokonce si ji můžete vypěstovat i doma a její lístky používat na slazení.  

Hnědý a třtinový cukr nejsou to samé

Třtinový cukr a hnědý cukr se na sebe vzhledově podobají a proto si je můžete lehce splést.

Třtinový cukr má specifickou zlatistou barvu, obsahuje lehce stravitelné jednoduché cukry a hořčík, vápník, železo i draslík. Mnozí z vás hojně využívají třtinový cukr v kuchyni hlavně pro jeho výjimečnou jemnou chuť.

Hnědý cukr se získává z cukrové řepy, třtinový z třtiny.

Hnědý cukr se svými účinky může vyrovnat tomu třtinovému. Přírodní hnědý cukr je stejně jak bílý cukr vyroben z cukrové řepy, na rozdíl od něj nepřechází rafinováním a je lépe stravitelný než jeho bílý variant. V obchodě sledujte, zda kupujete hnědý cukr přírodní, nebo barvený. I ten barvený melasou nebo třtinovým sirupem je vždy lepší, jako čistě bílý. Díky přísadám totiž obsahuje zinek, železo či hořčík.

Švestkové knedlíky s třtinovým cukrem

Blahodární melasa v hlavní roli

Melasa je stoprocentní přírodní produkt, který se získává extrakcí z cukrové třtiny. Obsahuje více vápníku pro zdravé kosti, zuby a vlasy, než samotné mléko a je také významným zdrojem železa v organické formě s velmi vysokou vstřebatelností pro zdravou krvetvorbu, silný imunitní systém a odstranění únavy. Použít se dá do sladkých receptů, ale také na výrobu fantastických marinád na maso, či jako náhrada sladidla do kávy. Vyznačuje se charakteristickou vůní, která někomu nemusí sednout, zejména pokud melasa již neprochází tepelným zpracováním.

Zázvorové melasky

Javorový sirup – povinná výbava kuchyně

Do koláčů, na lívance nebo třeba pro doslazení kávy. Javorový sirup se jako alternativa k bílému cukru využívá velmi často hlavně díky svým nutričním hodnotám. I když přidává více kalorií než bílý cukr, obsahuje vitamíny skupiny B, vápník, železo a také stopové množství zinku a manganu, které se starají o pevnější kosti, tvorbu bílých krvinek a také energie v organismu. Výrazná ořechovo-medová chuť javorového sirupu mnohé zaujme, některé však odradí. Proto experimentujte a vyzkoušejte ho ve všech možných receptech.

Ovesné palačinky s javorovým sirupem

Kukuřiční sirup pro mlsné chvilky

Hlavní výhodu kukuřičného sirupu lze najít v jeho složení jednoduchých cukrů. Místo fruktózy totiž obsahuje maltózu a glukózu, které jsou důležité zdroje energie pro svaly či mentální aktivitu a na své vstřebávání nepotřebují inzulin. Ve srovnání s běžným cukrem má nižší glykemický index a chutná fantasticky. Kukuřičný sirup je přítelem každé hospodyňky, skvěle se hodí na palačinky, slazení limonád, polévání koláčků, nebo také na výrobu domácích bonbonů.

Recept na domácí bonbony:

Do hlubší teflonové pánve nasypte šálku cukru, půl šálky vody a čtvrť šálky kukuřičného sirupu a dejte vařit. Míchejte, až dokud se cukr neroztopí a potom nechejte směs vařit při 150 °C asi 10 minut. Pak přidejte potravinářské barvivo a příchuť podle chutě. Nalejte na spodek forem na čokoládové bonbóny, nebo na olejem jemně vymaštěný plech na pečení a nechejte zchladnout. Z formiček bonbony vyklopte, z plechu je nakrájejte nebo celý plát jednoduše nalamte.

Rýžový sirup raději v malém množství

I když ho považujeme za zdroj vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro fungování paměti, eliminaci stresu a depresí či esenciálních aminokyselin, není to s ním potřeba moc přehánět. Ideální je jako doplněk sladkých receptů.

Pokud máte zdravotní problémy, konzultujte slazení přírodními sladidly nejprve s lékařem.

Jak je to se slazením a cukrovkou?

Březový cukr může nafukovat

Xylitol, tedy březový cukr, je méně známá náhrada sladidla. Tělo ho zpracovává velmi pomalu a citlivějšímu trávení může způsobovat nafukování nebo průjem. V případě, že ho ještě neznáte, slaďte ním pro jistotu ze začátku opatrněji. Xylitol najdete ve žvýkačkách, cukrovinkách nebo v nápojích.

Kokosový cukr je hit

Po kokosovém oleji se hitem stal také kokosový cukr. Není tomu divu! Jeho jemnou, lahodnou, ne příliš sladkou chuť využijete v teplé i studené kuchyni. Za zmínku stojí obsah inulinu v kokosovém cukru. Inulin je prebiotikum, tedy „potrava“ pro probiotické bakterie ve střevech, čím přispívá k jejich množení a tím k lepšímu trávení i k silnější imunitě.

Superpotravina? Přírodní med!

Již tisíciletí se med používá jako zdroj nesčetného množství vitaminů, enzymů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Med revitalizuje, posilňuje imunitu a navíc chutná báječně! Jako alternativa ke slazení bílým cukrem je med ideální, no pouze za předpokladu, že na něj nemáte alergii. Využijete ho nejenom na slazení a pečení, ale také například na marinády. Zkuste třeba krevety v medové marinádě nebo kachní prsa v medu.

Sbohem, bílému cukru! 10 tipů, jak sladit zdravěji

Zdroj: wikipedia, wikihow, slovenskypacient, health.harvard.edu, healthline.com, mayoclinic.org, livescience.com, vitalita.cz, zuzanasafarova.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek