Recepty Hlavní jídla S masem Připravte si poctivou klasiku: Vyzkoušejte náš recept na

Ingredience

Maso:
800 g hovězí kližky
Zelenina:
600 g cibule
5 stroužků česneku
Koření:
3 lžíce mleté sladké papriky
2 čerstvé chilli papričky
1 lžička drceného kmínu
Sůl a mletý černý pepř podle chuti
Další suroviny:
2 l hovězího vývaru
vepřové sádlo
Jíška
2 lžíce hladké mouky
3 lžíce másla

Popis

Pusťte se s námi do přípravy tradičního hovězího guláše, na kterém si pochutná celá rodina nejen u nedělního oběda. Vyzkoušejte náš ověřený recept na guláš, u kterého vám stačí pár základních surovin v čele s kvalitním hovězím masem.

Správně orestovaná cibule tvoří základ guláše

Začnete tím, že si oloupete a nakrájíte cibuli nahrubo na kostičky. V hrnci rozehřejte vepřové sádlo a přidejte cibuli. Cibuli restujte na mírném plameni, pravidelně míchejte, aby se nepřipalovala a získala typickou zlatavou až hnědou barvu. To může trvat klidně 20–30 minut. Tento postup určitě nepodceňujte a nesnažte se ho urychlit. Právě cibulový základ dodá guláši jeho typickou barvu a chuť.

Připravte si hovězí maso

Vezměte si na pomoc ostrý nůž a odstraňte z hovězí kližky tukovou blánu a maso očistěte. Následně maso nakrájejte na větší kostičky. Záleží na vás, jak velké kousky masa v guláši preferujete, ale pamatujte, že se maso během vaření trošku stáhne.

Jakmile máte orestovanou cibuli, přidejte k ní na kostičky nakrájené hovězí maso a nechte ho zatáhnout. Maso pustí šťávu, ale pro jistotu ho pravidelně míchejte, aby se vám nepřichytilo.

Chuť guláše vyladí prověřená směr koření a vývar

Do připraveného základu přidejte mletou sladkou papriku a drcený kmín. Pamatujte na to, že chuť a vůně koření se nejlépe uvolňují v tuku. Proto koření nesypte přímo na maso. Následně vše pořádně promíchejte, aby se chutě propojily.

Směs masa, cibule a koření podlijte vývarem tak, aby bylo všechno maso ponořené. Pokud nemáte vývar, můžete guláš zalít také vodou. Vývar mu ale dodá výraznější chuť.

Maso duste tak dlouho, dokud nezměkne. To zabere zhruba 1,5 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, určitě ho na přípravu guláše využijte. Maso vám v něm změkne výrazně rychleji.

Zatímco se vám maso dusí, nakrájejte si chilli papričky na menší kolečka a přidejte do guláše.

Přichází čas zahustit guláš

V menším kastrůlku nebo na pánvičce si rozehřejte máslo a přidejte do něj hladkou mouku. Směs pečlivě míchejte tak dlouho, dokud se máslo s moukou dokonale nespojí a jíška nechytne lehce hnědou barvu. Jíšku připravujte na mírném plameni, ať se vám nepřichytí a nezhořkne.

Jakmile je maso v guláši měkké, pomalu přimíchejte hotovou jíšku a guláš zahustěte. Oloupejte si česnek, prolisujte ho a přidejte do guláše. Nakonec ještě dochuťte guláš majoránkou, solí a pepřem.

TIP: Pokud vás zajímají další způsoby, jak zahustit guláš, zvládnete to klidně i bez jíšky. Můžete guláš zahustit třeba nastrouhanou chlebovou střídkou, kterou necháte pořádně rozvařit alespoň 20 minut.

Vyzkoušejte tradiční i méně rozšířené přílohy ke guláši

Klasický hospodský guláš si nejlépe vychutnáte s poctivým domácím houskovým knedlíkem nebo čerstvým chlebem.

Hovězí guláš ale můžete podávat i s méně rozšířenými přílohami. Pokud si chcete tradiční pokrm trošku ozvláštnit, vyzkoušejte třeba guláš podávaný s bramboráky nebo klidně i bramborovými noky nebo špeclemi.

TIP: Hotový guláš nezapomeňte ozdobit na tenko nakrájenými kolečky cibule. Pro milovníky ostřejších chutí, můžete přidat ještě nadrobno nakrájenou čerstvou chilli papričku.

Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept