Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Říkáte si, jak to v té vaší oblíbené burgerárně dělají, že mají hamburgery vždy tak šťavnaté, a přesto dobře propečené? Věřte, že nejste sami, pokud jste alespoň jednou nezoufali u plotny nad vysušeným a rozpadajícím se masem. Dobrou zprávou je, že s pomocí našich tipů a dvou receptů můžete nejlepších burgerů docílit i vy.
Tajemstvím chutného burgeru nejsou překvapivě domácí housky, ale kvalita a druh masa. Burgery se dají připravit z kuřecího a krůtího masa, do popředí se ale dostávají i vegetariánské varianty z hub portobello nebo fazolové burgery. Ruku na srdce – burger z mletého hovězího masa chutná stejně nejlépe. Jak vybrat to nejlepší? Nabízí se tyto dvě možnosti:
Maso umelte nahrubo. Namleté maso rozdělte na 150–200 g kousky podle toho, kolik potřebujete burgerů. Vytvarujte z nich navlhčenýma rukama koule. Ty nejprve uhlaďte a poté z nich udělejte placky o tloušťce 1–1,5 cm. Doprostřed každé placky udělejte lehký důlek, maso se tak lépe propeče a zároveň tolik nenabyde.
A teď přichází na řadu fígl, díky němuž získá maso tu správnou konzistenci a nebude se rozpadat: s každým kouskem bouchněte alespoň dvacetkrát o kuchyňskou či pracovní desku.
Pokud máte k dispozici gril, burgery si ugrilujte, zejména pak děláte-li je pro větší množství lidí. Na druhou stranu, jestliže jste dostali se svým partnerem chuť na burgery, nemusíte kvůli dvěma burgerům rozpalovat gril. Dobré burgery se dají udělat i na pánvi, ideálně s těžkým dnem nebo přímo na té grilovací.
Asi se shodneme, že jste sem nepřišli proto, že vaše chuťové buňky prahnou po vysušeném a absolutně propečeném burgeru. Chcete-li, aby byl burger šťavnatý, pečte ho dorůžova. Pro tu druhou variantu budete potřebovat úplně jiný recept :-).
V rámci grilování doporučujeme zvolit přímou metodu. Nejlépe se vám burgery budou grilovat na roštíku s menšími mezerami, díky kterým získáte jistotu, že vám burgery nepropadnou. Nic nezkazíte ani lávovým kamenem, případně solnou deskou. Burgery grilujte ve výšce minimálně 1,5 cm. To, jak dlouho burger na grilu nechat, aby byl propečený tak akorát, nejde striktně říct – závisí to na typu i teplotě grilu, tloušťce burgeru i na samotném roštu.
Jen pro představu – 2 minuty jsou málo, 10 minut je moc. Chutným burgerům, které jsou tak akorát, stačí 4–5 minut. Vyplatí se, pokud si to u prvních kousků vyzkoušíte a délku grilování zmiňovaným aspektům přizpůsobíte. Propečenost a pružnost burgerů rozhodně netestujte vidličkou ani špejlí, ale prstem.
Vyhrát si můžete i se servírováním burgerů. Hotové burgery servírujte na dubovém prkénku a na hranolky si pak pro efekt pořiďte kovový košíček, který vypadá jako mini fritéza. Nezapomeňte na láhev vychlazené koly, s kterou burger chutná nejlépe. Na závěr jen dodáme, že takhle chutná opravdový americký sen!
Pokud byste si k burgerům rádi dali něco zdravějšího než kolu, vyzkoušejte domácí malinovou limonádu, která se k burgerům také perfektně hodí. Na její výrobu potřebujete jen:
A teď už slibovaný recept na rychlé, a přesto šťavnaté burgery s extra porcí masa, které uspokojí i ty největší milovníky burgerů. Množství masa vyvažují zeleninové hranolky doladěné bylinkami a himalájskou solí. Ingredience jsou stanované pro 2 osoby, takže pokud se pouštíte do burgerů pro celou rodinu, jejich množství si podle potřeby vynásobte.