Tipy a rady Hamburger – recept a pár praktických tipů navíc

Kvalitu burger určujete vy sami

Říkáte si, jak to v té vaší oblíbené burgerárně dělají, že mají hamburgery vždy tak šťavnaté, a přesto dobře propečené? Věřte, že nejste sami, pokud jste alespoň jednou nezoufali u plotny nad vysušeným a rozpadajícím se masem. Dobrou zprávou je, že s pomocí našich tipů a dvou receptů můžete nejlepších burgerů docílit i vy.

Základem šťavnatého hovězího burgeru je dobré maso

Tajemstvím chutného burgeru nejsou překvapivě domácí housky, ale kvalita a druh masa. Burgery se dají připravit z kuřecího a krůtího masa, do popředí se ale dostávají i vegetariánské varianty z hub portobello nebo fazolové burgery. Ruku na srdce – burger z mletého hovězího masa chutná stejně nejlépe. Jak vybrat to nejlepší? Nabízí se tyto dvě možnosti:


Maso na burger – jaké máte možnosti?

  1. Koupit si již předpřipravené a ochucené burgery – nemáme na mysli mražené burgery, které mají s burgerem pramálo společného, ale čerstvé chlazené hovězí burgery, které jsou kvalitní a ušetří vám dost práce. Předchystané burgery oceníte hlavně v případě, že děláte burgery pro celou rodinu nebo pro spoustu přátel. O kvalitu masa se obávat nemusíte ­­­– najdete u nás hovězí burgery od důvěryhodných farmářů, které vás svou chutí mile překvapí.
  2. Koupit si čerstvé hovězí maso a burgery si připravit od A do Z – jestliže máte více času a chcete si burgery vytvořit úplně od základu, kupte si čerstvé maso, ideálně hovězí krk. Maso by nemělo být úplně libové, právě tužší kousky dodají burgerům na šťavnatosti.

Domácí maso na burger je potřeba umlít, vytvarovat a zploštit

Maso umelte nahrubo. Namleté maso rozdělte na 150200 g kousky podle toho, kolik potřebujete burgerů. Vytvarujte z nich navlhčenýma rukama koule. Ty nejprve uhlaďte a poté z nich udělejte placky o tloušťce 11,5 cm. Doprostřed každé placky udělejte lehký důlek, maso se tak lépe propeče a zároveň tolik nenabyde.

A teď přichází na řadu fígl, díky němuž získá maso tu správnou konzistenci ­ a nebude se rozpadat: s každým kouskem bouchněte alespoň dvacetkrát o kuchyňskou či pracovní desku.

Burgery: Grilovat na grilu, nebo na pánvi?

Pokud máte k dispozici gril, burgery si ugrilujte, zejména pak děláte-li je pro větší množství lidí. Na druhou stranu, jestliže jste dostali se svým partnerem chuť na burgery, nemusíte kvůli dvěma burgerům rozpalovat gril. Dobré burgery se dají udělat i na pánvi, ideálně s těžkým dnem nebo přímo na té grilovací.

Narůžovělý, nebo propečený burger?

Asi se shodneme, že jste sem nepřišli proto, že vaše chuťové buňky prahnou po vysušeném a absolutně propečeném burgeru. Chcete-li, aby byl burger šťavnatý, pečte ho dorůžova. Pro tu druhou variantu budete potřebovat úplně jiný recept :-).

Jak správně ugrilovat burger

V rámci grilování doporučujeme zvolit přímou metodu. Nejlépe se vám burgery budou grilovat na roštíku s menšími mezerami, díky kterým získáte jistotu, že vám burgery nepropadnou. Nic nezkazíte ani lávovým kamenem, případně solnou deskou. Burgery grilujte ve výšce minimálně 1,5 cm. To, jak dlouho burger na grilu nechat, aby byl propečený tak akorát, nejde striktně říct – závisí to na typu i teplotě grilu, tloušťce burgeru i na samotném roštu.

Jen pro představu – 2 minuty jsou málo, 10 minut je moc. Chutným burgerům, které jsou tak akorát, stačí 45 minut. Vyplatí se, pokud si to u prvních kousků vyzkoušíte a délku grilování zmiňovaným aspektům přizpůsobíte. Propečenost a pružnost burgerů rozhodně netestujte vidličkou ani špejlí, ale prstem.

Praktické tipy, které při grilování burgerů oceníte

  • Burgery solte až před pečením – pokud si vyrábíte své vlastní masové placky, solte a pepřete je až těsně před grilováním či pečením. Žádné další koření a ochucovadla nejsou potřeba.
  • Burgery otáčejte na grilu/pánvi nanejvýš jednou – opakované otáčení plackám neprospívá a mohlo by je připravit o šťavnatost.
  • Při grilování burgerů se snažte mít víko grilu přikryté, aby se vám hezky propekly nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Jak servírovat burgery?

Vyhrát si můžete i se servírováním burgerů. Hotové burgery servírujte na dubovém prkénku a na hranolky si pak pro efekt pořiďte kovový košíček, který vypadá jako mini fritéza. Nezapomeňte na láhev vychlazené koly, s kterou burger chutná nejlépe. Na závěr jen dodáme, že takhle chutná opravdový americký sen!

Domácí malinová limonáda místo koly

Pokud byste si k burgerům rádi dali něco zdravějšího než kolu, vyzkoušejte domácí malinovou limonádu, která se k burgerům také perfektně hodí. Na její výrobu potřebujete jen:

  • 10 minut svého času,
  • 100 g malin,
  • 1 litr sodovky,
  • 2 lžíce třtinového cukru nebo javorového sirupu,
  • půlku citronu,
  • snítku máty na dozdobení.

Recept na domácí malinovou limonádu

  1. Nejprve vložte maliny do mixéru a umixujte je na tekuté pyré.
  2. Pyré protřepejte v shakeru se sodovkou.
  3. Cukr či sirup promíchejte v trošce teplé vody a přidejte do džbánku s limonádou.
  4. Limonádu podávejte s ledem, ozdobenou snítkou máty.

Recept na šťavnatý dvojitý hamburger na grilu se zeleninovými hranolky

A teď už slibovaný recept na rychlé, a přesto šťavnaté burgery s extra porcí masa, které uspokojí i ty největší milovníky burgerů. Množství masa vyvažují zeleninové hranolky doladěné bylinkami a himalájskou solí. Ingredience jsou stanované pro 2 osoby, takže pokud se pouštíte do burgerů pro celou rodinu, jejich množství si podle potřeby vynásobte.

Hamburger – recept a pár praktických tipů navíc

Vytisknout stránku
Sdílet článek