Zdravý životní styl Moderní a fit strava Jak jíš, tak spíš: Kvalitu spánku ovlivní i večeře

Nekvalitní spánek je jednou z novodobých epidemií a přináší s sebou více negativních zdravotních důsledků. Zajistěte si spánek, během kterého si oddychnete a zregenerujete celé tělo. Aby se vám spalo sladce, naservírujte si na talíř některou z těchto dobrot.

Banány

Sladké ovoce, které je bohaté na hořčík, uvolní vaše svaly a také hormony serotonin a melatonin, které navodí dobrý spánek. Ne nadarmo se banány  označují jako přírodní tabletky na spaní.

Med

Skutečně příznivě ovlivňuje spánek. Proč je tomu tak? Med obsahuje glukózu a právě přírodní cukr vysílá do mozku signál, že je načase přestat produkovat hormon orexin, který se spojuje s bdělostí.

Vlašské ořechy

Hodinu před spaním si dopřejte hrst vlašských ořechů . Za poruchami spánku totiž může být i snížená produkce melatoninu v krvi. Tento hormon má rozhodující vliv na kvalitu vašeho spánku, předtím, než si lehnete do postele, doplňte jeho nedostatek.

Krůtí maso

Snažíte se večer nekonzumovat těžká a mastná jídla? Krůtí maso  či šunku si však bez obav dopřejte. Obsahuje totiž hormon tryptofan, který vám, světe div se, pomůže usnout.

Mořské řasy

Tato ne moc běžná potravina by na vašem talíři neměla chybět hlavně tehdy, pokud trpíte poruchami spánku. Přítomnost mořských řas  v krvi výrazně ovlivní váš spánek a dokonce sníží noční můry nebo pomočování u dětí.

TOTO radši ne!

Pokud se chcete kvalitně vyspat, vyhnout byste se měli konzumaci kávy a alkoholu. Ačkoliv jedna sklenička může navodit ospalost, víc alkoholu brání tělu dostat se do hlubších fází spánku. Nevhodná jsou mastná jídla, ale i sýry. Obsahují větší množství aminokyseliny tyramin, která způsobuje, že mozek uvolňuje chemickou látku, která nás udržuje ve střehu. Večerní křupání u filmu se vám může vymstít podobně. Chipsy a jiné snacky obsahují mnoho glutamátu sodného, který se spojuje s různými poruchami spánku.

Vytisknout stránku
Sdílet článek