Děti Batole Největší výhody plavání pro vaše dítě

Kdy začít s výukou plavání

Začněme od základů. Plavání není těžké, ale je dobré na ně dítě kvalitně připravit. První kroky ve vodě může podstoupit už v kojeneckém věku. Čím dříve s výukou plavání začneme, tím větší svobody ve vodě náš svěřenec dosáhne.

Je dobré využít nabídku profesionálních lektorů plavání, kteří malému dítěti objasní, v čem spočívají různé plavecké styly, a rychle odhalí možné chyby.

Plavání je ztělesněním zdraví

Voda snižuje zatížení svalů a kloubů. Díky tomu je plavání relativně bezpečným sportem a navíc má relaxační účinky. Z dlouhodobého hlediska posiluje také srdce a plíce. Je to dokonalý sport pro děti, které mají vadné držení těla, protože plavání tvaruje páteř a posiluje správné posturální návyky.

Aktivity v bazénu mají příznivý účinek na děti trpící nadváhou a obezitou. Pohyb ve vodě bude pro ně určitě přijatelnější než jiné fyzické aktivity. Navíc už zmíněné klouby nebudou vystaveny nadměrnému zatížení.

Koupání by mělo být zahrnuto do týdenního plánu každého astmatika a malého dítěte trpícího juvenilní idiopatickou artritidou. Na rozdíl od jiných disciplín bude tento vodní sport pro ně mnohem přátelštější a pomůže jim vypořádat se s chorobou.

Největší výhodou pravidelného sportu je samozřejmě komplexní tělesný vývoj, který může být mimořádně důležitý v pozdějším životě dospívajícího a dospělého.

Plavání buduje charakter

Již dříve jsme se zmínili, že nás voda dokáže dokonale uvolnit fyzicky, což se promítá i do duševní relaxace. Může nás však také motivovat, a což je důležité u dětí, budovat sportovního ducha a vytvářet pozitivní asociace spojené s fyzickou námahou.

Malý plavec musí být soustředěný a každá minuta strávená ve vodě ho učí myslet a pamatovat si. Pokud má o tento sport zájem nad rámec obvyklých návštěv bazénu, má šanci rozvíjet schopnost týmové práce a zdravé soutěže (např. účast na turnajích).

Plavání jako investice do bezpečnosti

Z perspektivy rodiče to může být nejdůležitější otázka. Plavecké dovednosti se jednoho dne mohou ukázat jako zásadní a mohou dítěti zachránit život nebo mu pomohou zachránit někoho jiného. Je třeba investovat čas do přípravy vašich dětí na kontakt s vodou a na to, aby si s tímto živlem uměly poradit.

Vytisknout stránku
Sdílet článek