Zdravý životní styl Zdraví Posílení imunity vašeho miminka

Naše imunitní systémy se po miliony let vyvíjely, aby chránily tělo před bakteriemi, viry a dalšími parazity. Jeden z hlavních způsobů, jak se vyvíjí imunitní systém dítěte, je vystavení řadě mikrobů a bakterií v okolí.

V posledních desetiletích jsme změnili naše prostředí a vyhubili jsme mnoho mikrobů v našich domech pomocí čisticích prostředků. Mnozí lékaři v současnosti varují, že není dobré být „příliš čistotní“, a představili tzv. „hygienickou hypotézu”. Tato hypotéza tvrdí, že jedním z důvodů, proč poslední generace dětí trpí častěji ekzémy, astmatem, sennou rýmou a autoimunitními onemocněními, je, že naše vysoce vyvinutý imunitní systém napadá sám sebe (nebo bezpečné věci, jako je pyl), když nemá k dispozici dostatek přírodních mikrobů a parazitů, které by musel likvidovat.

Kdy můžu přestat sterilizovat věci dítěte?

Bakterie, které způsobují žaludeční potíže, se však v lahvi rychle rozrůstají, a proto byste měli lahve sterilizovat po dobu prvního roku věku dítěte. Když přejdete na pevnou stravu, můžete dítě podnítit k pití z kelímku.

Po šesti měsících není potřeba sterilizovat kelímky, misky a příbory a stačí je omýt v horké vodě s prostředkem na mytí nádobí, protože jsou snadno omyvatelné a nemnoží se na nich bakterie tak jako v ohřáté lahvi s mlékem.

Dovolte miminkům, aby se ušpinila!

Jakmile začnou miminka lézt, chtějí prozkoumat, co se kolem nich děje. Chtějí se vydat ven do zahrady, ušpinit si ruce, trhat trávu a nacházet zajímavé věci – a vy byste jim to měli dovolit. Je to důležitá a běžná součást jejich vývoje, a zvláště vývoje jejich imunitního systému.

Kdy moje dítě potřebuje antibiotika?

Vyžadování antibiotik od vašeho dětského lékaře pokaždé, když je vaše dítě nachlazené, má chřipku nebo bolest v krku, není pro děti dobré.

Většinu nemocí u dětí a miminek způsobují viry a antibiotika léčí jen nemoci způsobené bakteriemi. Bakterie budou větší a silnější, pokud budou pravidelně vystaveny antibiotikům, takže bude čím dál těžší zbavit se infekcí. Antibiotika také likvidují přirozenou flóru (mikroskopické organismy) ve střevech vašeho miminka, což může významně poškodit jeho trávení. Zkuste pokud možno nechat miminko absolvovat občasné mírné nachlazení nebo bolest v krku. Vytvoří si tak přirozenou imunitu.

Kojení je dobré pro imunitní systém miminek

Směrnice uvádějí, že výhradní kojení po dobu šesti měsíců je pro miminko to nejlepší. Mateřské mléko obsahuje protilátky, které chrání vaše miminko a buduje jeho imunitní systém.

Pohyb, sluneční světlo a čerstvý vzduch

Časté chození ven, a to i před tím, než bude miminko chodit, je pro miminka skvělé. Jakmile se dokážou pohybovat sami, je pro ně také dobrý dostatečný pohyb venku. Čerstvý vzduch a pohyb pomáhá miminkům lépe jíst a spát, udržuje je fit a dodává jim sílu při boji proti nemocem.

Sluneční světlo stimuluje tvorbu vitamínu D, který je pro imunitní systémy zásadní. V zemích jako je Česká republika si tělo nedokáže samo vytvořit dostatek vitamínu D ze slunečního svitu a stravy, a proto se doporučuje užívání potravinového doplňku s obsahem vitamínu D.

Ovoce a zelenina

Když začnete miminku dávat pevnou stravu, nezapomeňte na velké množství čerstvého ovoce a zeleniny , které jsou plné vitamínů a minerálů posilujících imunitu.

Hodně vody

Miminka a malé děti musí pít hodně vody. Potřebujeme tekutiny, abychom udrželi tělo hydratované a plné energie a voda je klíčovým způsobem, jak dostat živiny do všech buněk našeho těla. Vaše miminko tak bude lépe připravené na boj proti virům a nemocem.

Proteiny

Aminokyseliny v proteinech vytvářejí stavební kostky buněk, které utvářejí imunitní systém (a všechny buňky!). Imunitní systém bojuje proti bakteriím zvýšením množství vlastních buněk, a k tomu potřebuje proteiny. Vaše miminko tedy potřebuje potraviny, jako je kuřecí maso, ryby, vejce , jehněčí maso, čočku a další luštěniny.

Vynechejte cukr

Mnoho studií prokázalo, že cukr – a to zejména zpracovaný cukr – potlačuje imunitní systém a může podporovat růst „špatných“ bakterií ve střevech. Minimalizujte tedy příjem cukru u dětí, aby byly dobře připravené na boj s bakteriemi.

Vyhněte se kouření

Zajistěte, aby bylo vaše miminko mimo dosah cigaretového kouře. Nestačí, aby lidé nekouřili v blízkosti miminka. Týká se to i lidí kouřících venku, kteří se poté vracejí dovnitř. Vystavení kouři zvyšuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců), bronchitidy, astmatu a zánětu uší – to vše může vyčerpat rostoucí imunitní systém.

Pokud vy nebo váš partner / vaše partnerka opravdu nemůžete přestat kouřit, je nutné kouřit mimo domov a umýt si obličej a ruce a ideálně se po vstupu do domu převléct.


Vytisknout stránku
Sdílet článek