Děti Předškolák Proč jsou pohádky před spaním tak důležité?

V dnešním světě přehlceným orientací na informatiku se večerní pohádky před spaním staly v domovech tak vzácné, jako bílé vrány v přírodě. Najděte si denně alespoň půlhodinku a zařaďte večerní pohádky do rutiny všedních dnů.

Zařaďte čtení pohádek do každodenního programu
Život dnešních rodičů je velmi hektický a mnohdy mají tolik práce, že jim už nezbývá čas na to, aby se opravdu věnovali svým dětem. A proto může být pravidelné čtení pohádky před spaním dobrým řešením. Může se stát takovou částí dne, na kterou se budete těšit společně s dítětem, protože víte, že máte na konci dne půlhodinku, kdy můžete konečně zapomenout na práci a všechny ostatní povinnosti.

Budete si mnohem blíž
Pro dítě je důležité, aby den nejen začínal, ale i končil ve společnosti rodičů. Večerní čtení pohádek je skvělá příležitost. Navíc si můžete při čtení povídat o pohádkovém příběhu a postavičkách, můžete společně přemýšlet, vyměňovat si názory, poznávat svoje postoje a stanoviska, ponaučit se.

Přispějete k vývoji dítěte
Společné čtení nerozvíjí jen samotné čtení, ale také samostatné myšlení, kreativitu, fantazii a chápání a ve výčtu pozitivních vlivů bychom mohli ještě pokračovat. Pokud se čtením začnete brzy, dítě bude mít ve škole velký náskok, což mu velice usnadní první roky ve školní lavici. Při večerním čtení pohádek nejde jen o samotné čtení, pokud si budete o příběhu povídat, budete rozvíjet také komunikační schopnosti dítěte, díky tomu bude odvážnější a bude se mnohem snadněji vyjadřovat, navíc se bude rozšiřovat i jeho slovní zásoba.

Důvěrné vazby
Při večerním čtení pohádek máte příležitost dítě obejmout nebo vzít do klína. Všichni dobře víme, jak je pro dítě fyzický kontakt důležitý, aby i tělesně cítilo lásku a zázemí, které mu poskytuje rodina. Nezapomeňme si připomenout, že tato příjemná vazba se může vyvinout i ke knihám. Pokud dítěti v útlém věku často četli pohádky, pak bude jeho vztah ke knihám a ke čtení mnohem pozitivnější.  Bude mít knihy a čtení v oblibě a nebude ke čtení přistupovat s odporem, který by mohla vyvolat povinná četba.

Čtěte víc o výchově a dětech na Hello Tesco

Vytisknout stránku
Sdílet článek