Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Ať už jde vaše dítě do první třídy nebo postupuje do dalšího ročníku, před začátkem školního roku bude potřebovat celý seznam školních pomůcek a hlavně školní batoh, který splňuje několik kritérií.
Než půjde vaše dítě do školy, seznamte ho s matematikou zábavnou formou
Školní batoh versus školní aktovka
Možná tápete v tom, jaký je rozdíl mezí batohem a aktovkou. Školní aktovka je asi nejpoužívanější školní taškou pro prvňáčky. Hlavním rozdílem oproti batohu je to, že je aktovka zpevněná, takže i prázdná bez učebnic a sešitů drží tvar a sama stojí. Výhodou je také to, že její rozměry padnou i menším prvňáčkům. Starší děti už dají přednost batohům pro jejich sportovní a “dospělejší” vzhled. Podle normy by samotná školní aktovka neměla přesáhnout hmotnost 1200 g.
Školní taška ovlivňuje motorický vývoj
Když se zeptáte dětí, jakou chtějí školní tašku, vybírat budou především podle barev a motivů. Vy jako rodič ale dohlédněte na to, aby to při koupi nebyl rozhodující činitel. Na prvním místě je totiž pohodlnost batohu při nošení, a tedy její anatomický tvar.
Doktoři často přičítají problémy se zády dospělých nošení nevhodné školní tašky v dětství. Pokud totiž dítěti taška nesedne a někde ho tlačí, dítě automaticky upraví držení těla tak, aby si ulevilo. To může vést k nesprávnému postoji a přenesení těžiště dopředu.
„Zaměřte se tedy na ergonomické tvarování zadní části. To by mělo být pevné a tvarované podle zad dítěte. Čím širší polstrované popruhy bude brašna mít, tím více se rozloží váha na ramena a záda,“ říká pohybová fyzioterapeutka Kateřina Fadljevičová.
Popruhy batohu by měly být minimálně 4 cm široké a vypolstrované, aby unesly tíhu učebnic a zároveň dítě neřezaly. Správně nastavené popruhy naléhají celou svou plochou na ramena školáka, spodní strana tašky sahá maximálně po vrchol křížové kosti a nahoře by batoh neměl bránit pohybu krku. Až si dítě poprvé oblékne novou školní tašku a vyrazí do školy, zkuste dostatečné utažení popruhů tak, že se dítě s batohem projde, zkusí se otočit, popoběhnout a pokud mu taška neklouže ze strany na stranu, vše je v pořádku. Pokud klouže, je nutné popruhy ještě utáhnout.
Je ve školním batohu dost místa na školní potřeby?
Až budete vybírat školní tašku, zaměřte se také na to, jak je členěná. Pro prvňáčky je vhodná školní aktovka, ve které při odklopení horní klopny vidíte přehledně všechen obsah. U batohu si představte, co vše bude muset školák dovnitř sbalit – učebnice, sešity, penál nebo třeba i přezůvky. Bude mít dítě kam sbalit svačinu? Výhodou je i speciální kapsa na láhev s pitím a místo, kam viditelně umístit rozvrh. Vyztužené dno je také plusem, protože se taška jen tak nepřevrhne. Všimněte si také toho, jestli má taška horní držadlo, za které se dá dobře a pohodlně uchopit.
Bezpečnost na silnici i chodníku
Velmi důležitým kritériem je i bezpečnost dítěte. Konkrétně tedy reflexní prvky školní tašky. Aktovka i batoh by měly být velmi dobře vidět za šera, ve tmě a prostě za každých okolností. Proto dbejte na to, abyste vybrali školní tašku, která má na sobě dostatečně velkou plochu z reflexního materiálu, barvy, odrazky apod.
Školní potřeby pro prvňáčky i starší děti
Jestliže tápete, co kromě sešitů a propisek dětem nakoupit, inspirujte se v našem seznamu. Většina škol také vyvěšuje seznam potřebných pomůcek pro školáky na své webové stránky. Uvádějí konkrétní počet i druh sešitů, tužek a dalších pomůcek, takže si seznam nemusíte sami vymýšlet a stačí se řídit požadavky školy. Pokud ale vaše škola takový seznam nemá, chybu neuděláte, když si nakoupíte následující:
Pro prvňáky
Pro 2. až 5. třídu
Největší investicí bude školní taška, na kterou počítejte s 1000–2000 Kč. Spolu pak s dalšími školními potřebami vás vybavení prvňáčka přijde zhruba na 4500 Kč. Ve vyšších třídách pak nebude již nutné některé pomůcky kupovat, ale zase vzrostou náklady na různé učebnice a pracovní sešity.
Domácí úkoly a učení nejsou mučení
Zdroj: dtest.cz, zshostalkova.org., finance.cz, ona.idnes.cz,