Děti Novorozenec 12 podob miminka: Toto vše dokáže za jediný rok!

Miminko je kouzelné. Narodí se do světa, v němž je pro něj všechno nové a těmi nejlepšími průvodci jsou jeho rodiče. Na začátku je zcela bezbranné, ale za jediný rok udělá neuvěřitelný pokrok!

První měsíc
Během prvních týdnů se miminko adaptuje na své okolí instinktivně: hýbe očima za světlem, když slyší silný hluk, reaguje protahováním rukou a nohou, a když ho pohladíte po tváři, otáčí hlavičku a otevírá ústa. Úpěnlivý pláč je jeho jediným způsobem komunikace a většinou vám chce říci asi toto: "Jsem hladový, cítím se sám, je mi zima, je mi teplo, je potřeba vyměnit plenku." Když pláče, vezměte ho do náručí bez strachu, že ho rozmazlujete. Nepláče proto, aby vás vytočilo. Jednoduše se jinak vyjádřit neumí.

Druhý měsíc
Konečně nějaké emoce! Maličké se totiž začíná usmívat, například když vidí maminčinu tvář. Vydává první zvuky, aby získal maminčinu či tatínkovu pozornost. A potřebuje pobídky - abyste si s ním povídali, objímali ho a dávali mu co nejvíce lásky. Aktivní přítomnost rodičů je zásadní, neboť mu pomáhá interpretovat svět, který ho obklopuje.

Třetí měsíc
Začíná se zajímat o věci v bezprostřední blízkosti, otáčí se za zvuky. Jeho největší pozornost poutají vizuální stimuly: nadšeně pozoruje věci v pohybu a jasné barvy. A když se dotknete jeho dlaně prstem, zatíná pěstičku. Pozorováním tohotu reflexu může doktor zhodnotit stupeň psychomotorického vývoje během prvních měsíců.

Čtvrtý měsíc
Miminko už parádně udrží hlavičku a začíná si prohlížet ruce, hýbat předměty a chytat je. Často se směje, zajímá se o lidi a nemá rádo samotu.

Pátý měsíc
Vydává více zvuků a s radostí s nimi experimentuje. Rádo se poslouchá a vy můžete zaregistrovat cosi jako Aaaah, awa, nga a podobné kombinace. Umí uchopit věci a dává si je do úst. Usmívá se na ty, kteří se usmívají na něj a když spatří láhev s mlékem, neskrývá nadšení. Miminka se stále cítí bezbranná a od rodičů očekávají pocit jistoty. Potřebují, abyste jim poskytli něhu a když se něco děje - například pokakaná plena - měli byste to vyřešit v klidu a bez rozčilování.

Šestý měsíc
Už je schopné se úplně obrátit na bříško a otočit se bez pomoci. Do rejstříku pohybů se přidávají další dovednosti - bere láhev do ruky, podává si předmět z jedné ruky do druhé a začíná natahovat ručky, a tak vyžaduje od rodičů, aby ho vzali na ruce. Přestává mít zájem o své ruce a začíná se dotýkat nohou, které si dává do úst. Další radostí jsou první zoubky, které se tlačí ven a vás pravděpodobně čeká pár bezesných nocí.

Sedmý měsíc
Čeká vás období, během kterého rodiče pozorují nejrychlejší pokroky. Díky rozvoji svalstva je miminko schopno sedět bez podpory. V poloze na bříšku dokáže zvednout trup, opřít se o ramena a takto se natahovat za předměty, které ho zajímají. Ačkoliv jeho slova zatím postrádají význam, maličké rozumí stále více tomu, co mu říkáme a chce nás poslouchat, takže bychom mu měli odpovědět, když se pokouší komunikovat.

Osmý měsíc
Mrňous se už umí přetočit na obě strany bez pomoci a rád si hraje na zemi. Začíná jasně vyjadřovat své pocity a před neznámými lidmi má strach, dokonce je normální, pokud se rozpláče. Tento strach se rozplyne, pokud se k němu neznámý člověk přibližuje pomalu, volá ho jménem, ​​mluví na něj milým hlasem. Pokud se překlene prvotní nedůvěra, může si s ním začít hrát, ale bez náhlých pohybů.

Devátý měsíc
Okusuje věci a s radostí je hází na zem, aby je pak hledalo. Může sedět bez podpory 15 minut, některá miminka se s pomocí udrží i chvilku na nohách. Většina začíná lézt po čtyřech, což je mimořádně příznivé pro jejich psychomotorický rozvoj. Pokud ještě neleze po čtyřech, můžeme ho podporovat v plazení tak, že ho dáme na deku a do jisté vzdálenosti umístíme předmět, který vzbudí jeho pozornost, například jeho oblíbená hračku.

Desátý měsíc
Už to pro vás není jen zábava, dítě se totiž začíná stavět na vlastní nohy a přidržuje se okolních objektů. Musíte mít oči na stopkách ještě více než dosud. Začíná vydávat první dvouslabičná slova - máma, táta, teta. Umí pozdravit ručičkou - napodobuje ty, kteří mu mávají. Miluje zvuky, které vydávají jednotlivé předměty - tře papíry, shazuje věci, bije vařečkou do hrnce - rodiče se musí vyzbrojit trpělivostí a nechat ho dělat hluk. Informace, které nasává díky vlastním zážitkem, jsou pro něj totiž nesmírně důležité.

Jedenáctý měsíc
Vyslovuje první krátká slovíčka a zná význam slov jako dej mi, vem si nebo ne. Také začíná chodit samo, podpírá se o nábytek či o dospěláka. Nebuďte netrpěliví, pokud se ještě nenaučilo chodit. Nenaléhejte na něj, pokud si to děťátko samo nepřeje.

1 rok
Pokud miminko ještě nelezlo po čtyřech, je možné, že v tomto věku začne rovnou s prvními krůčky. Obecně platí, že pokud lezlo po čtyřech, začne chodit později, neboť jeho potřeba objevovat svět je naplněna. Má k dispozici všechno k objevování toho, co ho zajímá - je schopné vstát, přidržet se, udělat krok, když se unaví ze stání, tak se spustí zpět na zem. Stále více se mu líbí házet věci na zem, umí samo pít, používat palec s ukazováčkem jako kleštičky na uchycení malých předmětů. Pokouší se chytit všechno, co najde. Je nutné nechávat mimo jeho dosah ostré předměty a také ty malé, které by mohlo spolknout. Je velmi citlivé na důkazy pozornosti a začíná odpovídat prostřednictvím projevů něhy a radosti.

Malý človíček toho za rok zvládne až neskutečně mnoho. Když se tak zamyslíme, co se podařilo nám za uplynulý rok ...

Jakých je prvních 12 týdnů v roli čerstvé maminky? 

Vytisknout stránku
Sdílet článek