Děti Těhotenství 7 tipů, jak být skvělý doprovod u porodu

Být doprovodem u porodu je čest. Ať jste budoucí tatínek, sestra nebo kamarádka, tyto tipy vám pomohou poskytnout rodičce podporu, kterou potřebuje.

1. Vezměte si peníze

Ne, není to na úplatky, abyste se dostali na porodní sál – potřebovat budete drobné na spoustu věcí, třeba na parkomat, automat občerstvení nebo do nemocniční kavárny.

2. Připravte se na běh na dlouhou trať

Nemáte tušení, zda to všechno bude za vámi za hodinu, nebo jestli na příchod děťátka budete čekat ještě za tři dny. Porod je u každého jiný, proto se ujistěte, že jste se připravili na každou eventualitu; v předstihu se informujte o možnostech přespání, abyste se vyhnuli situacím, kdy se musíte uchýlit na podlahu porodního sálu a přikrýt se kabátem.

3. Ověřte si, zda má nemocnice wi-fi

Když je potřeba informovat tolik lidí a je velká šance, že na příchod dítěte si dost počkáte, je až příliš snadné spolykat celý datový paušál a vysloužit si tučný účet. Ověřte si, jestli má nemocnice placenou wi-fi – ale žádné fotky z porodního sálu nezveřejňujte, dokud vám to ona neschválí!

4. Ptejte se a odpovídejte na otázky

Zatímco je nastávající maminka vytížená kontrakcemi, vaše úloha je ptát se a také odpovídat na otázky ohledně péče o ni. Nebuďte překvapení, pokud se vás na stejné otázky zeptají víckrát, a nebojte se něco říct, pokud si vy nebo nastávající maminka nebudete v něčem jistí.

5. Všemožně pomáhejte

Sledovat kamarádku, příbuznou či partnerku v bolestech je těžké, zvlášť když nevíte, jak být užiteční – nebo co říct, aniž by to vyznělo blahosklonně. Zkuste ji co nejvíc podpořit a nabídněte jí ruku, kterou může stisknout, hlaďte ji po zádech a reagujte na její (přiměřené) požadavky. Pokud to vypadá, že je výjimečně náročná, pamatujte, že nakonec to bude stát za to. Hluboký nádech je pro vás stejně dobrý jako pro ni…

6. Starejte se o přísun vody

Porod je skutečně vyčerpávající a plyn a kyslík mohou způsobit, že rodička se bude cítit ještě více dehydrovaná. Obstarejte proto víc vody, než si myslíte, že bude potřeba. K nejlepším tipům patří zmrazit velkou láhev, aby zůstala 24 hodin studená, a vzít brčka, aby se jí během porodu snáze pilo. Teď se skutečně počítají hlavně praktické věci.

7. Nezapomeňte na cestu domů

Pamatujte, že čerstvé maminky se většinou po porodu cítí dost mizerně, a musíte tedy uvážit, jak ji a miminko dostanete bezpečně domů. Chcete-li v roli doprovodu u porodu získat extra body, nacvičte si správné upevnění dětské autosedačky, abyste ten den zvládli instalaci s bravurou. Gratulujeme, vy a vaše přátelství/vztah přežily pobyt na porodním sálu!

Vytisknout stránku
Sdílet článek