Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Vyhnout se mouchám, komárům, klíšťatům, vosám, včelám je v létě prostě nemožné. Hmyz přitahují voňavé květy, kvetoucí keře a stromy, spadané ovoce, pot, sladkosti, ale i výrazné barvy. Zvláště děti jsou ohroženy, protože častěji běhají po trávě, sednou si, kam se jim zachce, ohánějí se, barevně je oblékáme - jednoduše jsou pro hmyz jaksi přitažlivější než dospělí.
Doma vašeho prcka chrání ochranné síťky, svíčky či odpuzovače hmyzu. Když jdete ven, kromě opalovacího krému ho natřete i repelentem. Repelenty proti hmyzu účinkují po aplikaci jen několik hodin, proto je třeba natírat dítě pravidelně.
Škrábání to zhoršuje
Svědění, bolest či otok v místě vpichu je zcela běžnou reakcí. Způsobuje ho uvolnění histaminu z hmyzího jedu, ale i následné škrábání, které uvolňuje z kůže další histamin. Při nadměrném škrábání se odstraní povrchové vrstvy kůže, obnaží se její hlubší struktury a dítě si prsty snadno vnese do ranky infekci. Vysvětlete však malému človíčkovi, že se nesmí škrábat, když ho to tak velmi svědí! Místo poštípání tedy co nejdříve zchlaďte a natřete uklidňujícím chladivým gelem.
Pokud změny po poštípání během 3 až 5 dnů neustoupí, nebo se rychle zhoršují, neváhejte s návštěvou lékaře.
Co ho poštípalo?
Pachatele štípnutí uvidíte při činu jen zřídka. Můžete jej však identifikovat i podle štípance, který zanechal.
Štípanec od komára zná snad každý - malý červený hrbolek, většinou dobře ohraničený a bez viditelné stopy po vpichu.
Podobně vypadá štípnutí blechou, v tomto případě bývá více štípanců s červenou tečkou uprostřed u sebe. Štípnutí mravencům se projevuje otokem, někdy hnisavým a déle se hojícím.
Kousnutí klíštětem se obvykle projeví červenou skvrnkou, ale zpravidla v ní ještě klíštěte najdete. Po vyjmutí klíštěte místo dezinfikujte, pokud v něm zůstala hlavička, zajděte na pohotovost. Místo kousnutí po klíštěti vždy sledujte. Pokud se červená skvrna rozšiřuje, případně má bílý střed, dítě má bolesti, cítí se slabé, zvrací, okamžitě zajděte k lékaři - může jít o lymeskou boreliózu.
Po útoku včely a vosy zůstane bolestivé, oteklé místo s viditelným místem vpichu. Včela v něm zanechává i žihadlo. Vždy ho vyndávejte maximálně opatrně, abyste ho nestiskli a nevymáčkli z váčku zbytky jedu přímo do rány. Místo bývá oteklé a bolestivé ještě i několik dní. Pomáhá cibulový obklad.
Štípnutí pavoukům je v našich končinách naštěstí vzácné. Při Jadranu hrozí poštípání pavouků černá vdova. Má dlouhé nohy a černé bříško s 13 červenými tečkami. Po jeho kousnutí zůstávají dvě malé tečky, vzdálené 1 - 2 mm. Okolí je horké, téměř bez otoku. Po cca 20 minutách může nastat bolest, případně až křeče a ztuhlost ramen a zad. Po třech hodinách by měla bolest odeznít. Pomáhají studené nebo horké obklady, omytí rány vodou a mýdlem a místo poštípání nestahovat.
Alergická reakce po poštípání
V některých případech může štípnutí hmyzem vyvolat alergickou reakci, která se projevuje:
Mezi nejtěžší projevy alergické reakce patří:
Při jakémkoliv z výše uvedených projevů vyhledejte lékaře.
Lékaře vyhledejte okamžitě, pokud je štípnutí v blízkosti dýchacích cest nebo v ústech!
První pomoc při poštípání hmyzem
V případě bodnutí místo řádně prohlédněte. Pokud zůstalo žihadlo zapíchnuté v kůži, odstraňte ho pinzetou tak, abyste nestiskli jedový váček, jinak zbytek jedu vymáčknete do kůže. Postižené místo zchlaďte pod tekoucí vodou nebo studeným obkladem. Poslouží i mražená zelenina, zabalená do utěrky, aby nedošlo k poškození pokožky chladem.
Při silnější reakci použijte antihistaminikum a vyhledejte lékaře.
Domácí recepty při poštípání hmyzem
Štípanec vždy omyjte mýdlem a vodou. Můžete ho potřít antihistaminikem nebo zvolit některý z babských receptů. Mezi nejúčinnější domácí pomoc při bodnutí hmyzem patří:
Prevence štípnutí hmyzem
Venku není snadné uhlídat dítě před hmyzem. Můžete však eliminovat riziko, aby se vaše dítko stalo terčem bodavého hmyzu.
Zdroj: emedicinehealth.com, zdravie.sk, NTIC.sk