Děti Batole Dovolená s batoletem: Bude lepší moře, či hory?

Rozhodujete se, kam vyrazíte na dovolenou s dítětem? V první řadě si vyberte jen jednu destinaci, jelikož děti citlivě reagují na změny. Pokud si naplánujete na každé tři dny návštěvu jiného města, nedáte dítěti šanci zvyknout si na žádné z nich a to se odrazí na jeho chování.

Raději hory než exotika

Pokud milujete moře a nejraději byste trávili celé dny na pláži a ve vodě, zvažte, zda jeden rok nevynecháte. Batolata by totiž na pláži čas trávit neměla. I kdyby byla jen pod slunečníkem či ve stanu, i obyčejný odraz slunce jim může způsobit popáleniny, protože jejich pokožka je mimořádně citlivá. Pokud k tomu připočteme teplo a vítr, obecně si to neužijí a budou neklidná. A vy s nimi. Starší děti už k moři můžete vzít, ale jen brzy ráno a navečer, abyste je nevystavovali těm nejnebezpečnějším a nejintenzivnějším paprskům slunce. I tak by však na ně nemělo svítit přímé slunce a měly by být stále v chládku v tričku a s čepičkou na hlavě.

Pro úplně první prázdniny v trojici jsou vhodné hory, které si podle portálu Planeta máma v rámci možností užijí i ty nejmenší miminka. V nosiči či kočárku se můžete procházet přírodou a dýchat čistý vzduch. I zde si je však potřeba dobře zorganizovat čas, protože se děti na vzduchu rychle unaví. Dlouhé túry proto zatím neplánujte. U nás máme krásné hory, proto nepotřebujeme vymýšlet a chystat se daleko. Uznejte, že je mnohem jednodušší vydat se do Krkonoš nebo na Šumavu, než se stresovat s lety, pronájmem auta a transfery při dovolené v zahraničí. Zjednodušte si to, vždyť na exotiku máte ještě dost času.

Myslete také na to, abyste co nejvíce zachovali obvyklý denní program, děti ke svému pohodlí potřebují rutinu. Zkuste vaše nejmenší ukládat ke spánku ve stejný čas, dopřejte jim i obvyklou siestu. Uvidíte, že se po úvodním neklidu rychle dostanou do dobré nálady a emocionální pohody.

Co sbalit na dovolenou s batoletem?

Zavazadla, to je vždy oblíbené téma. Buď si sbalíte všechno a dvojmo, však co kdyby náhodou .. Nebo zvolíte minimalismus a za pár dní nebudete mít čisté oblečení. S malým dítětem ale prostě musíte vzít to, co potřebujete i doma. Do zavazadla naložte:

Nezapomeňte zabalit oblíbené věci a hračky vašeho dítěte, které jsou pro něj důvěrně známé, bude se s nimi cítit jako doma kdekoli.

Auto či letadlo?

S batoletem se nejpohodlněji cestuje vlastním autem. Zastavíte, kdy chcete a v případě velkého křiku se na vás pohoršeně nebude dívat čtyřicet cestujících, jak by tomu bylo v autobuse. Během velkých veder pusťte klimatizaci, ale jen tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl maximálně 5 stupňů. Namontujte na okna stínidla, aby na juniora nepražilo slunce, nabalte plenky, hračky, rezervní oblečení, přikrývku, upevněte důkladně autosedačku a vyrazte na cestu.

Do vzdálených destinací se budete muset dopravit letadlem, dobrá zpráva je, že s batoletem ušetříte za letenku. Při vzletu a přistávání mu dejte dudlík, aby se vyrovnal tlak a pak už jen doufejte, že let prospí a vy se nebudete muset s plačícím dítětem v náručí procházet a kolíbat ho v chodbičce u toalet, neboť i to se může stát.

Jídlo na dovolené s dítětem

Do hotelu, který nemá v ceně snídaně, si sbalte jídlo s sebou. Lepší, než kdybyste měli vyhodit 300 korun za jídlo, kterého se nikdo možná ani nedotkne. Vezměte si muffiny, trvanlivé mléko, vejce natvrdo a čerstvé ovoce. Nezapomeňte nabalit i oblíbené snacky vašeho nejmenšího, pokud už samostatně jí - krabičky s rýžovými chleby, krekry, rozinkami, tyčinkami, domácí koláče, jablečné chipsy. To vše může být nápomocné, kdyby dítě chytil záchvat vzdoru na veřejnosti a potřebovali byste rychlé zklidnění.

V restauraci sáhněte po předkrmech - malého strávníka zaměstnají a nebude netrpělivé kvůli zdlouhavému čekání na hlavní jídlo. Hraní s brčky může podle portálu Yummy toddler Food rovněž posloužit k vyplnění čekání. Dobrým tipem je i dřívější návštěva restaurace, protože nevíte, jak dlouho to bude trvat. Pokud se vydáte na večeři už v pět, budete mít dost času na klidné stolování a kolem bude mnohem méně lidí. A nezapomeňte si i trochu dopřát. Vždyť kdy jindy než na dovolené byste si měli dát ten drahý dezert či menu z mořských plodů? Ukažte dítěti, že život má i speciální momenty a užijte si je. Baby friendly ubytování už není jen o vás dvou, už si nemůžete zarezervovat nejlevnější hostel se toaletou na chodbě a plesnivé stěnou. Potřebujete pohodlí. Hledejte na internetu hotely a penziony s označením baby friendly či family friendly. Budete si tak jistí, že ubytování je přizpůsobeno potřebám dětí a rodin. Dobrým nápadem jsou i apartmány s vlastní kuchyňkou a koupelnou, které si na pár dní pronajmete za poměrně slušnou částku. Podle recenzí snadno vyberete zařízení, kde se pohodlně vyspíte i s dětskou postýlkou, bude tam prostor pro kočárek, nebude tam žádný hlučný bar a vřískající mládežníci, kteří touží po divočině a ne po klidném pobytu.

Zdroj: planeta.com, yummytoddlerfood.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek