Děti Novorozenec Jak by mělo dítě jíst v prvním roce života?

Než začnete své zlatíčko vychovávat, aby bylo zdravé a silné, nezapomeňte, že je to živá bytost, která už od prvního krmení dává najevo své stravovací preference. Nechovejte se k němu jako ke stroji, do kterého musíte nacpat jen takovou a onakou doporučenou dávku jídla. Jsou děvčátka, kterým stačí o něco méně mléka než nespokojeným hošíčkům, kteří se budou od začátku dožadovat přídavku.

První týden života
Kojenci se živí mateřským (nebo modifikovaným) mlékem v objemu 30 až 60 ml na každé krmení. Během dne by měli sníst až 10 takových porcí a celkem spořádat přibližně 480 ml. Již po několika dnech však potřeby děťátka rostou, jedna dávka mléka se drží na úrovni 60 ml a celodenní množství odpovídá 520 ml. V každém dalším týdnu se množství mléka v dávce zvyšuje o 10 ml až na 90–110 ml na jedno krmení měsíčního dítěte, a v této době by se narůstání dávek mělo zbrzdit. Kojenec, který se blíží prvnímu půlroku života, spořádá 4 porce denně, každou po 180 ml. V této době již mnoho rodičů krmí z lahvičky a do jídelníčku začínají přibývat nová jídla: ovoce, vařená zelenina, první polévky a kaše.

Po prvním půlroce
Kromě mateřského mléka se doporučuje podávat dvě jídla denně. Dítě by se mělo opatrně adaptovat na různorodou stravu, a proto není vhodné připravenými jídly nahrazovat mléko. Spíše s nimi zacházejte jako s dodatečným zpestřením. Nelze vyloučit, že jakmile maličké ochutná kašičku, nebude už chtít mléko, nebo naopak – nebude mít chuť vůbec na nic, co není mlíčko od maminky. V takovém případě není čeho se bát. Výzkumy ukazují, že kojení má i v druhém roce života dítěte vysoce pozitivní vliv na jeho zdraví.

Když se první narozeniny vašeho dítěte rychle blíží
Počet doplňkových jídel zvýšíme na tři a v závislosti na chuti k jídlu můžeme denně podávat 1 až 2 svačinky. Tímto způsobem budeme usilovat o ustálení na standardních 5 jídlech denně.

V prvním roce života by naše děťátko mělo přibírat 18–35 g denně, ale neberte to jako neměnné pravidlo. Pokud maličké roste pomaleji nebo rychleji, neexperimentujte na něm a raději se poraďte s lékařem. První rok života je období nejintenzivnějšího vývoje člověka, dbejte proto na vývoj jídelníčku dítěte, mějte však na paměti také jeho rozvíjející se návyky.

Vytisknout stránku
Sdílet článek