Děti Batole Jak můžete své dítě naučit mýt si ruce

Mýt ruce by si měli dospělí i děti. Je to nutný návyk, který si musíme osvojit všichni. Díky tomu pak můžeme předcházet spoustě nepříjemných nemocí. U našich nejmenších k tomu existuje ještě o několik argumentů víc.


Proč by si měly děti mýt ruce?

  • Jednoduché umytí rukou je jednou z hlavních zábran vašeho dítěte před šířením bakterií a virů, které způsobují průjem a další nemoci. „Mnohé z těchto nemocí se přenáší tím, že se stolice jedné osoby dostane do úst druhé osoby,“ uvádí Katie Greenland, výzkumná pracovnice v oddělení hygienického chování na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Malé děti si strkají ruce a prsty do pusy častěji než dospělí, takže jsou náchylnější k fekálně-orálně přenosným infekcím.

  • Malé děti se častěji nakazí bakteriemi kvůli nedostatku imunity. „Malé děti jsou mnohem častěji vystavené bakteriím, když začnou chodit do mateřské školy nebo dětské skupiny, kde se dostanou do styku s novými věcmi a dalšími dětmi,“ dodává Katie.
  • Existují také důkazy, že mytím rukou můžeme předcházet šíření běžného nachlazení a dalších nemocí. Proto je dobrý nápad umýt si ruce po kýchnutí a zakašlání a vyhodit použité papírové kapesníky, a to zvlášť pokud je někdo v rodině nemocný.
  • Celosvětově si jen 19 % populace myje ruce po použití toalety. „Pokud chceme, aby se lidé naučili mýt si ruce v důležitých chvílích, musíme s těmito návyky začít v raném věku,“ uvádí Katie. „Tak se to děti naučí dělat automaticky.“

Jak si „správně“ mýt ruce?

Ruce je třeba si mýt po návštěvě toalety a před jídlem. Neexistuje žádný trik nebo tajný způsob, jak si mýt ruce. „Hlavní není technika nebo doba,“ vysvětluje Katie. „Hlavní je použít mýdlo, a poté ruce osušit. Pokud máte na rukou mýdlo, je důležité tření, opláchnutí a osušení. Nedělejte to dětem příliš složité, například tím, že musí zazpívat dvakrát písničku Hodně štěstí, zdraví.“

6 způsobů, jak pomoci dítěti navyknout si na mytí rukou

  1. Vraťte se k základům.Jednoduchá a dostupná rutina přispívá k rychlejšímu vytvoření návyků. Zajistěte, že dítě samo dosáhne na umyvadlo – možná k tomu bude potřebovat vlastní stoličku.
  2. Použijte mýdlo vhodné pro děti.„Malé děti se chtějí cítit nezávisle. A proto je potěší, když budou mít své vlastní mýdlo – něco barevného nebo se známými postavičkami zpestří průběh mytí,“ navrhuje Katie.
  3. Sledujte a odměňujte.Ve školách – a pro další rutiny, jako je čištění zubů – se osvědčil systém odměn, který účinně sleduje chování. To může být užitečné řešení pro začátek.
  4. Používejte vizuální připomenutí.„Když nějaký krok velmi usnadníte, budete ho opakovat a nakonec podněcovat, snadněji se zautomatizuje,“ uvádí Katie. Například nalepte na mýdlo nebo vnitřní dveře koupelny vtipné samolepky s očima, aby si děti snadno vzpomněly. Katie vysvětluje, že výzkum v jiném experimentu prokázal, že při použití krabice na upřímné názory se samolepkami očí byli lidé upřímnější: „Jde o pocit, že vás někdo sleduje. Oči slouží jako připomínka společenského nátlaku a jsou také fyzickým podnětem, který malé děti uvidí a budou o něm přemýšlet.“
  5. Připravte okolí.I pro dospělé může být při vytváření návyků náročné nové prostředí a pro děti je to ještě těžší. Doma mohou nové prostředí představovat různá umyvadla po domě. Proto zajistěte, aby ve všech koupelnách a v kuchyni byla stolička a mýdlo pro mytí rukou vašeho dítěte.

Nepřestávejte. Když jsou děti malé a učíte je používat toaletu, pravděpodobně jim vždy budete pomáhat s mytím rukou. „Rodiče jsou zaneprázdnění, a proto musí být tato rutina snadná“, uvádí Katie. „Musí jít příkladem a udělat to vždy, aby se toto chování stalo pro dítě automatické při každé návštěvě toalety.“ Starším dětem mohou rodiče po návratu z toalety nebo po usednutí k večeři připomenout mytí rukou a zkontrolovat, jestli to splnily.

Vytisknout stránku
Sdílet článek