Zdravý životní styl Zdraví Má moje děťátko koliku?

Co je to kolika?

Všechny děti občas pláčou, ale u některých zpozorujete skutečně dlouhý, neutišitelný pláč. U dětí, které takto pláčou, se říká, že mají „koliku“, což ale nevysvětluje, o co se vlastně jedná. Lékaři ve skutečnosti nevědí, co kolika vlastně je, než že se jeví jako druh bolestí břicha a že děti trpí. Vědec zabývající se pláčem, Dr. Ronald Barr, naznačil, že kolika je u dětí normální vývojové stádium. Objevuje se u jiných kojících savců a dokonce i děti, jejichž pláč nedosahuje „kolikové“ úrovně, budou v této životní fázi plakat více než v jiných obdobích.

 • Maximum pláče: přichází ve dvou měsících věku a poté rapidně klesá.
 • Nečekaný: nastupuje zničehonic, nic zjevného jej nespustilo.
 • Vzdoruje utišování: na rozdíl od jiného pláče jej utišování nemusí zažehnat (stejně byste ale měli utišovat); vaše miminko nemusí přestat plakat bez ohledu na to, jak moc se snažíte.
 • Bolest ve tváři
 • Trvá dlouho: může trvat až tři hodiny denně.
 • Večer: kolikový pláč nejčastěji nastupuje v pozdním odpoledni nebo brzy večer.

Pravidlo tří

 • Vzorec kolikového pláče nastoupí před dosažením tří týdnů věku dítěte.
 • Děti pláčí kvůli kolice více než tři hodiny denně.
 • Kolikový pláči se objeví nejméně třikrát týdně.
 • Kolika začne odeznívat v době, kdy dětem jsou tři měsíce.

Mám dítě s kolikou vzít k lékaři?

Je důležité vzít dítě, které takto trpí, k lékaři, aby se vyloučily veškeré lékařské důvody nadměrného pláče, například reflux. Také je důležité vyloučit problémy s krmením, proto se ujistěte, že vaše dítě nabírá váhu a krmení jde dobře.

Dítě v ordinaci nejspíš stejný pláč jako doma nepředvede. Dobrý způsob, jak lékaři ukázat stupeň utrpení dítěte, je pořídit krátké video děťátka v záchvatu kolikového pláče a předat mu veškeré vzorce pláče formou deníku (jak dlouho po krmení, co dítě utiší atd.).

Vezměte s sebou svého partnera, abyste mohli oba hovořit o tom, jak je to silné. Lékař může vyloučit některé nejobvyklejší příčiny nepřiměřeného pláče, jako je reflux nebo alergie na mléko u mléčné výživy, kterou dítěti podáváte.

Kolikové masáže

Jednou z opravdu dobrých věcí, které můžete pro dítě s kolikou udělat, je použít některé masážní techniky určené ke zklidnění a podpoře tvrdého bříška.

Teplo na bříšku: Zatímco dítě leží na zádech, jemně a pevně přiložte teplou ruku na. Nebo vezměte příjemně teplý (ne bolestivě horký) kus namočeného flanelu. Stočte jej do tenkého válečku a jemně tiskněte na bříško dítěte. Suché i mokré teplo má zklidňující a uvolňující účinek.

Masáže ve směru průběhu střev: Když se díváte dolů na dítě, které leží na zádíčkách, znamená to jednoduchý pohyb ve směru hodinových ručiček. Začněte od pravé kyčle, pohybujte rukou vzhůru k dolní části žeber a podél nich a pokračujte stále dokola, pomalu a jemně a vždy ve směru hodinových ručiček. Tato masáž vám pomůže uvést do pohybu veškeré plyny uvězněné v bříšku dítěte.

Masáž rukama – jedna za druhou: Další masážní technika, která se opět zaměřuje na bříško a spočívá v hlazení rukama směrem dolů od žeber až k horní části kyčlí. Ruce se střídají, nejprve pravá ruka, pak levá a tak dále. Tento pohyb může být velice uklidňující a uvolňující.

Jízda na kole pro miminka: Jemně uchopte kotníky dítěte a přitlačte mu kolena k pravé části bříška. Tam je můžete jen podržet, přičemž tento tlak na bříško pomůže uvolnit kolikovou bolest, nebo můžete začít s krouživým pohybem kolínky nad bříškem ve směru hodinových ručiček. Tento postup může skutečně pomoci rozpohybovat veškeré zaražené větry – také možná uslyšíte, když se zadaří a vyjdou!

Položte si dítě přes nohy: Ke zmírnění koliky můžete využít gravitaci. Posaďte se s nohama nataženýma vpřed a položte si dítě přes stehna bříškem dolů. Tlak vašich stehen na bříško dítěte zmírní bolest a dítě můžete jemně kolébat ze strany na stranu rukou položenou na zádíčkách.

Masáž proti kolice pro citlivé děti

Pokud je vaše dítě až přecitlivělé a snadno se rozruší (zvláště když má záchvat koliky), masáží mu můžete stejně velice dobře pomoci, ale může být potřeba ji provést trochu jinak.

Úzkostné děti nemají rády, když se jim svléká oblečení, a nemají rády, když jsou od vás oddělené. Zkuste tedy podobné pohyby, ale na oblečeném dítěti. Podržte dítě v poloze, ve které cítí v bezpečí, třeba podél vašeho předloktí, a jemně je hlaďte. Dítě pociťuje zklidňující pomoc v podobě masáže, aniž by pro ně byla stresující, protože není nahé a není od vás odděleno.

Chce vaše dítě masáž?

Než začnete s masáží v různých polohách, je třeba respektovat potřeby vašeho dítěte a posoudit, zda je připravené. Existují určité signály, jimiž nám miminka dávají vědět, že jsou skutečně otevřená, čilá a masáž chtějí.

 • oční kontakt – dítě se na vás dívá,
 • nemračí se,
 • neodvrací se,
 • nesnaží se vykroutit směrem od vás.


Dítě, které je přestimulované a nechce žádný druh pozornosti, se bude často mračit, může se od vás odvracet a šklebit se. Utišování dítěte s kolikou je extrémně vyčerpávající. Děti skutečně potřebují vaši podporu, ale pokud cítíte, že vás to zmohlo, jste frustrovaní a rozčilení, je opravdu důležité se s někým v utišování dítěte střídat. Je bezpečnější nechat dítě v postýlce, pokud cítíte, že jste na pokraji sil. Nikdy, opravdu nikdy dítětem netřeste, protože to je pro malé děti extrémně nebezpečné.

Vytisknout stránku
Sdílet článek