Děti Předškolák Poslední prázdniny: Co by měl vědět předškolák?

Máte doma předškoláka? Jistě si už lámete hlavu, jak zvládne velký milník v životě - nástup do školy. Dítě čeká nový kolektiv, pevný režim a učení. Vše to jsou věci, na které dosud nebylo dítě zvyklé. A vy chcete, aby váš prvňáček do školy nastoupil připraven, na úrovni a aby nezaostával za ostatními. Právě na to můžete využít tyto prázdniny - pomozte vašemu potomkovi vybrousit činnosti, které by měl ještě před nástupem do školy zvládnout.

Až spolu budete drilovat, zlepšovat, nacvičovat, zvykat si a odvykat, mějte na paměti, že každé dítě je jiné. Některé se na konci období školky trochu domluví anglicky, umí číst i cosi napsat. A jiné naopak sotva rozliší pár písmenek. Důležité však je, aby se dítě do školy těšilo, aby ji vnímalo jako cosi příjemné, aby k ní mělo pozitivní postoj a dostatečně věřilo samo v sebe. Nepotřebuje vědět žádné velké věci, postačí, aby mělo chuť jít do školy, vše potřebné ho tam už naučí. Některé věci by už však rozhodně mělo zvládnout ještě předtím, než poprvé překročí práh školy.

Matematika hrou: Takto si ji oblíbí prvňáci i školkové děti 

Dudlík pryč

Možná vaše dítě ještě občas cucá dudlík. Využijte léto na to, abyste ho definitivně odnaučili tento zlozvyk. Bude to však vyžadovat hodně trpělivosti. Úspěch můžete sklidit vysvětlením, že jde o jeho zoubky. Aby se mu nedeformovaly, musí dudlík odložit. Nebo ho pochvalte, že už je velký, vysvětlete mu výhody "být velký" a zdůrazněte, že dudlík používají jen malé děti. Dejte mu jasně najevo, že jste na něj nesmírně pyšní, když se dudlíku skutečně pokouší zbavit.

Další možností je tuto berličku z raného dětství rázně odhodit, aby bylo jasné, že není návratu zpět. Například ho spolu předejte nějaké pohádkové postavě, nebo jej spolu hoďte rovnou do koše. Pomozte dítěti překlenout tento moment objetím, pomazlením a pokud se bez dudlíku cítí nejistě, ať ví, že s vaší podporou může počítat.

Samostatně jíst

V jídelně s desítkami dalších žáků nebude moci učitelka krmit individuálně to vaše. Proto mu pomozte k samostatnosti a nacvičujte klidně každý den samostatné jedení příborem.

Pravidelný režim

Ještě před začátkem školního roku musíte děti naučit na nový režim dne - ukázat jim a vysvětlit, co s sebou přináší brzké ranní vstávání. Musí se uložit ke spánku dříve než obvykle. Pediatři doporučují, aby předškoláci spali alespoň deset hodin, aby měli dostatek energie na vyučování. Ráno totiž musí stihnout rutinní hygienu, obléknout se, v klidu se nasnídat, aby šli do školy bez stresu a spěchu.

Odloučení od rodičů

Pokud dítě nenavštěvovalo mateřskou školu, před začátkem školního roku je důležité ho motivovat, aby odloučení od rodičů nebralo jako něco negativního. Proto je dobré dítě už předem povzbuzovat, aby s vámi sdílel vše, co se událo ve škole. Věnujte mu čas, aby se cítilo milované a aby školu nepovažovalo za jakýsi druh emocionálního strádání.

Plenky pryč

Před nástupem do školy by už dítě mělo umět kontrolovat své biologické potřeby. Je to dovednost, na kterou je třeba určitou zralost a každé dítě dozrává později, ale rodiče musí udělat vše, co je v jejich silách, aby děti vykročily do školy bez plenek. Léto je na dosažení tohoto úkolu ideálním obdobím.

Praktické prázdninové aktivity

V létě byste do programu vašeho potomka mohli zavést pravidelnou rutinu - každý den by se během patnácti minut měl věnovat vybraným aktivitám,které jsou zaměřené na rozvoj jemné motoriky. Tu procvičíte například hrou s plastelínou, vybarvováním omalovánek, navlékáním korálků. Zároveň si zvykne na používání obou rukou a nebude zatěžovat jen jednu.

Předškolák by se měl naučit pořádně držet v ruce tužku, vybarvovat obrázky aniž by zajížděl za okraje, zopakovat si barvy, písmena a číslice. "Je potřeba ho však i nechat užít si léto. Ať si pořádně odpočine. Když začne školní rok, přijde na řadu práce," upozorňuje José Ignacio Rivas ze španělské univerzity UMA. Rivas rodičům rovněž doporučuje, aby se uvolnily a nástup do školy až tak křečovitě neprožívali. "Měli by se starat pouze o to, aby jejich dítě bylo šťastné, protože když je spokojené a uvolněné, bude nosit dobré známky. Musí se na učení podívat z dlouhodobé perspektivy," dodává.

Má vaše dítě problém s čtením či počítáním? Možná za tím bude porucha učení 

Zdroj: guiainfantil.com, diariosur.es, mirror.co.uk

Vytisknout stránku
Sdílet článek