Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Šťavnaté maso z prasátka můžete na grilu upravit různými způsoby. Maso můžete naporcovat a naložit do směsi koření a oleje, případně využijte jiný postup – menší kusy můžete napíchat na špízy nebo masíčku udělejte alobalové lůžko, ve kterém se bude na grilu dusit. Jak ale připravit různé části vepřového masa na gril?
Vepřová kotleta s kostí, ale i bez ní, vepřová pečeně a vepřová krkovička se vám budou nejlépe grilovat jako steaky. Maso po nákupu osušte a naporcujte ho na silné plátky (1,5–2 cm) a ručně trochu „naboxujte“ klouby prstů. Pokud použijete klasickou paličku, maso byste mohli potrhat. U tužších a prorostlých steaků nakrojte kraje plátku malým řezem, aby se na grilu steak nekroutil.
Vepřová žebra jsou výbornou delikatesou, musíte si však dát záležet na přípravě masa na gril. Kupte tzv. vysoká žebra, na kterých bývá více masa, a minimálně den předem je naložte do marinády. Následně žebra cca 2 hodiny duste v hrnci s trochou vody nebo předpečte v troubě – při následném grilování budou rychle propečená a maso se začne brzy rozpadat.
Mleté maso z vepře je velmi chutné a na grilu se navíc rychle upeče. Můžete z něj uhníst různě kořeněné hamburgery, kuličky na špíz nebo čevabčiči. Nejlepší mleté maso je to, které si doma sami umelete – dbejte na čistotu a kvalitu masa, mleté se rychle kazí. Proto s ním v teple pracujte co nejrychleji a jen s dokonale čistými nástroji. Pokud nemáte rádi maso lepící se na prsty, použijte k manipulaci jednorázové gumové rukavice.
U celé vepřové kýty odsekněte nebo alespoň nasekněte kost, ať se maso rychleji propéká. Tučné okraje se snažte odříznout. Okrájené maso na krajích nařízněte ostrou špičkou nože asi na 1 cm.
Pokud disponujete dostatečně rozměrným grilem a čekáte opravdu velkou oslavu, můžete na něm upéct i celé selátko. Asi 20kg vykuchané sele zcela postačí pro 25 osob. Počítejte však s dlouhou přípravou – objednané selátko vám řezník dodá cca do týdne, následně je potřeba do masitých částí injekční stříkačkou vstříknout nálev a nechat maso týden odpočívat v chladu. Pak se peče na ohni. Nejdříve pod vrstvou alobalu asi 3 hodiny a následně bez něj – nezapomeňte maso po svléknutí z alobalu hojně potírat grilovací marinádou.
Všechno vepřové maso musíte naložit alespoň 24 hodin předem. Libovější maso naložte klidně i dva dny předem a během opékání jej hojně potírejte, ať není suché. Maso vyndejte z ledničky asi půlhodiny před začátkem grilování – ledové maso by prudce snížilo teplotu grilu, opékalo by se déle a ještě by z něj utekla cenná šťáva.
Na kilo vepřového budete potřebovat asi 2 dcl marinády podle svého výběru. Nezapomeňte, že při použití marinády nesmíte vepřové na gril předem solit, sůl by vytáhla z masa všechnu šťávu. Maso solte až těsně před tepelnou úpravou.
Pokud jste na marinádu zapomněli a hosté už jsou za dveřmi, můžete zkusit urychlit naložení masa vlastníma rukama. Maso v nalité marinádě pořádně promasírujte a rukama se snažte marinádu zapracovat do plátku. Vždy je však lepší maso v marinádě nechat odpočívat – čím déle, tím lépe.
Maso můžete samozřejmě naložit na přírodno (pepř, olej, trochu citronové šťávy a osolit až před pečením), ale fajnšmekři vědí, že právě kombinovaná marináda dodá masu nezapomenutelnou chuť.
Do základní marinády (výše) můžete přidat i jakékoliv bylinky nebo grilovací koření podle chuti nebo obsahu spíže.
Složitější marinády na vepřové se skládají např.:
Vepřové maso se dále dobře hodí pro glazování. Speciální kuchařská úprava zajistí vaší pečeni lesklou vrstvu hutné omáčky na povrchu. Smíchejte díl worchesterové omáčky a díl rajčatového protlaku a během grilování maso směsí silně potírejte.
Vepřové maso začněte grilovat nejdříve zprudka, aby se zatáhlo. Poté jej přemístěte na kraj grilu, kde se dodělá nad žárem z uhlí. Maso na grilu otočte nejlépe jen jednou, a to tak, aby bylo z obou stran dostatečně propečené. Používejte grilovací kleště a v žádném případě do masa nepíchejte vidličkou nebo nožem. Otvory by vykapala všechna šťáva, která dělá chutné a měkké maso.
Každý půlcentimetr masa potřebuje grilovat asi 2–3 minuty. Pokud tedy máte plátek silný 2 cm, pečte jej 6 minut z každé strany. U žeber a kusů masa silnějších než 3 cm grilujte vepřové o něco déle a poté nechte propékat vedle plamene.
Že už je maso hotové, poznáte nejlépe zapichovacím teploměrem:
Pokud nemáte k dispozici teploměr, poznáte propečenost masa i pohmatem. K určení míry propečenosti podle odporu masa slouží malý trik. Otočte dlaň k sobě a spojte palec a prostředníček na jedné ruce (podobně jako při stínohře před baterkou). Následně prstem druhé ruky zmáčkněte kulatý sval dlaně u báze palce. Tuhost svalu odpovídá v tomto případě masu propečenému na stupeň raw, tedy krvavé. Pokud spojíte palec s prsteníčkem, sval u palce bude tužší – stejně jako medium steak. A nakonec, pokud spojíte palec s malíčkem, zatnutí svalu odpovídá pružnosti propečeného steaku.
Fantazii se meze nekladou, a tak můžete zkoušet i vlastní variace na uvedené recepty. Časem najdete svou nejoblíbenější marinádu a možná se díky ní při rodinných oslavách a přátelských posezeních proslavíte. Pokud hledáte inspiraci na brzké grilování, určitě se blýsknete netradičním receptem na grilovanou krkovičku s ananasem a kukuřicí.