Prvorepublikový porcelán: Kdo z něj jídával a kde vznikla jeho první výrobna u nás?

Je známo, že v období první republiky se dbalo na správnou etiketu, a to ve všech směrech – v oblékání, vystupování i během jídla. Na stolování se kladl velký důraz, a i v chudších rodinách se většinu času pokrmy podávaly z nádobí vyrobeného z lepšího materiálu, nejčastěji z porcelánu.

Ačkoliv hospodyňky v kuchyních k vaření používaly většinou železné, smaltované a hliníkové náčiní, na prostřený stůl se dával porcelán, který se většinou dědil, nebo jej ženy dostávaly jako svatební dar. V méně zámožných rodinách se porcelán neobjevoval a jedlo se většinou z obyčejné keramiky.

Porcelán byl v minulosti velmi ceněným zbožím. Do Evropy se začal dovážet někdy v 15. století z Číny a velkou popularitu si získal zejména v 17. století. První historicky doložený pokus o výrobu českého porcelánu proběhl na Karlovarsku v roce 1789, ale za opravdový počátek českého porcelánu se považuje rok 1792, kdy v Horním Slavkově vznikla první porcelánka. Porcelán se nejprve zdobil ručně, později byla dekorace nahrazena strojovou výrobou.

V prvorepublikovém období byl porcelán velmi oblíben. Většina motivů, která byla na výrobcích vyobrazena, byla čerpána z lidových českých, moravských a slovenských tradic. Nejčastěji se objevovaly národní, ovocné a květinové motivy, které v ateliéru u své přítelkyně malovala dokonce i hvězda stříbrného plátna Zita Kabátová.

Z porcelánu jídával i sám prezident Tomáš Gariggue Masaryk, pro kterého byl vyroben v porcelánce v Březové, založené roku 1803 durynským obchodníkem Friedrichem Höckem. Jeho servis kombinoval barokní i klasicistní tvary. Jednotlivé kusy, ať už jde o šálky, podšálky nebo mísy na ryby, zdobil velký státní znak s heslem „Pravda vítězí“.

Porcelánové nádobí bylo za éry první republiky velmi oblíbené. 

Prvorepublikový porcelán: Kdo z něj jídával a kde vznikla jeho první výrobna u nás?

Porcelánové servisy nejčastěji zdobily motivy z českých, moravských a slovenských tradic. Ilustrační fotografie (Profimedia.cz)

Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky na nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek