Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Naše mozky vyžadují v průběhu noci různé typy spánku a vědci dokážou pozorovat, co se děje, když mozek spí. Identifikovali různé fáze spánku, které my – a naše miminka – potřebujeme, abychom si odpočali, rostli a učili se.
Změna z bdění do spánku může být celkem náhlá. I když se vám zdá, že do spánku „přecházíte“, je tato změna ve skutečnosti náhlá. To je jasně vidět u videí miminek, kterých je plný YouTube, a kde děti překotně usínají na čemkoli – od houpacích koníků po židličky na krmení.
Když usneme, strávíme přibližně první dvě hodiny v hlubokém spánku. Je to velmi důležitý regenerační spánek, kterému se také říká spánek „pomalých vln“. Během něho náš mozek odpočívá. V této části noci však mohou někteří lidé zažívat náměsíčnost nebo noční děsy. To nejsou špatné sny (noční můry), protože ke snění dochází ve spánku REM (rychlý pohyb očí). Noční děsy pocházejí z fyziologických změn během spánku, jako je zpomalující se tlukot srdce, snížení krevního tlaku a tělesné teploty.
Poté strávíme většinu noci ve středně hlubokém spánku, ale jednou za čas se mozek přesune do REM spánku.
Odbornice na spánek, Mandy Gurney, používá analogii s počítačem k vysvětlení rozdílu mezi hlubokým spánkem a spánkem REM. Hluboký spánek odpovídá vypnutému počítači – nastartování nebo probuzení v této fázi zabere nějaký čas a budete se cítit velmi zmatení, unavení a otupělí.
Naopak spánek REM je podobný počítači, který přešel do fáze spořiče obrazovky. Stačí se dotknout klávesnice a počítač bude fungovat naplno. Je mnohem snazší probudit lidi ze spánku REM.