Děti Těhotenství Těhotenství týden po týdnu: Co se děje ve vašem těle?

Délka těhotenství je 9 měsíců, to ví snad každý. Devět měsíců je celkem 40 týdnů (plus minus až 2 týdny), během kterých se z malého embrya musí vyvinout človíček, který bude schopný dýchat, slyšet, vidět, mluvit, cítit a hýbat se. Těchto 40 týdnů se dělí na trimestry. Co všechno se během nich děje?

1. trimestr těhotenství

Začátek počítáme od oplození a za konec 1. trimestru je počítán 13. týden těhotenství. Během tohoto období musí plod zvládnout mnoho práce. Vyvíjejí se všechny důležité orgány, nervová soustava, obličej a mozek. Postupně u plodu rostou končetiny a začíná se u ramínek.

Maminky v tomto trimestru většinou zaznamenají první ranní nevolnosti, trávicí potíže, výkyvy nálad, změnu chutí a bolest prsou. Bříško není ale ještě o moc větší a váhový přírůstek je minimální - 1-2 kila. Díky nevolnostem mohou dokonce naopak něco málo zhubnout.

První trimestr je vyplněn mnoha vyšetřeními, které musí maminka i plod absolvovat. Kromě toho, že maminka chodí do těhotenských poraden na měření tlaku, hmotnosti apod., u plodu se zjišťuje možnost genetických vad pomocí screeningového vyšetření. Mamince je odebrána krev a prověřuje se, zda nehrozí riziko Downova syndromu u miminka. Plod miminka podstoupí ultrazvukové vyšetření šíjového projasnění a má za úkol vyloučit chromozomální anomálie (např. zmíněný Downův syndrom).

Co v 1. trimestru nedělat

Kouření, pití alkoholu, užívání drog, to jsou samozřejmé věci, co v 1. trimestru nedělat a rovněž během celého těhotenství. Dále ale pozor také na některé léky a bylinky. O jejich užívání se vždy nejdříve poraďte se svým doktorem. Nejezte potraviny, u kterých hrozí nákaza salmonelou nebo listeriózou – tedy syrové maso, syrová vajíčka, nepasterizované mléčné výrobky, majonézu nebo plísňové sýry.

1. týden těhotenství
Jedná se o první týden po skončení menstruace. Ještě těhotná nejste. Tento týden se označuje zpětně, tedy až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná. Do jídelníčku zařaďte hlavně kyselinu listovou pro správný vývoj miminka.

2. týden těhotenství
V tomto týdnu probíhá splynutí vajíčka a spermie a rozhodne se o pohlaví miminka. Pokud spermie ponese chromozom X, bude to dívka, pokud chromozom Y, bude to chlapec.

3. týden těhotenství
Oplodněné vajíčko se přesouvá do dělohy a vyvíjí se blastocysta, počátek embrya.

4. týden těhotenství
V tomto týdnu navštivte gynekologa, aby potvrdil těhotenství. V děloze se začínají buňky dělit na ty, které vytvoří placentu a na ty, ze kterých bude miminko.

5. týden těhotenství
Placenta už se vytvořila s embryem ji spojuje pupeční šňůra. Tvoří se orgány budoucího miminka a jeho velmi malé srdíčko již bije. Maminka může začít navštěvovat těhotenskou poradnu.

6. týden těhotenství
U embrya, které je velké asi jako hrášek, se začíná tvořit mícha a z orgánů plíce, ledviny, játra a střeva. Budoucí maminka může zpozorovat ztmavnutí bradavek, zvětšení prsou a pociťovat další příznaky těhotenství jako nevolnosti. 

7. týden těhotenství
Embryu se začínají tvořit obratle a horní a dolní končetiny. Ty horní jsou ve vývoji o něco napřed. Embryo je v tomto týdnu velké asi jako borůvka. Mamince se může objevit vyrážka na obličeji. Bříško se zatím nezvětšuje.

8. týden těhotenství
V tomto týdnu je z embrya již plod. Představte si ho velikostně jako gumového medvídka. Končetiny pokračují v růstu. V obličejové části se tvoří nosní dírky, přepážky a původně široká ústní dutina se začíná zmenšovat. Mamince začíná růst bříško a děloha se stále zvětšuje.

9. týden těhotenství
Plod už je velký jako bobulka hroznového vína a začíná reagovat na zvuk a světlo. Horní končetiny už mají malé prstíky, ty dolní si musí ještě počkat. Mamince se na bradavkách začínají tvořit Montgomeryho žlázky, které je udržují zvlhčené. Důležité je proto nosit pohodlné podprsenky.

10. týden těhotenství
Plod je velký jako jahoda a začíná se již podobat člověku díky vývoji obličejové části a vzpřímenějšímu tvaru těla. Mamince z prsou může začít téci kolostrum (mlezivo).

11. týden těhotenství
V tomto týdnu si můžete poslechnout tlukot srdíčka plodu, protože začíná být hlasitější a výraznější. Plod je velký jako vlašský ořech se skořápkou. Děťátku rostou nehty. Maminka díky zvětšující se děloze chodí častěji na záchod.

12. týden těhotenství
Miminko má všechny orgány i části těla. V bříšku si cucá palec. Je velké jako meruňka. Těhotenské příznaky u maminky mohou trochu ustoupit. Kůži na stehnech a bříšku se doporučuje mazat krémem proti striím. 

13. týden těhotenství
Miminko je velké jako Kinder vajíčko a jeho chrupavčitá kostra se zpevňuje a mění na kosti. Maminka váží jen o 1–2 kg více.

Vedlejší účinky gravidity, které trápí těhulky 


2. trimestr těhotenství

Tento trimestr označuje většina maminek za nejkrásnější, a to díky tomu, že těhotenské nevolnosti trochu ustoupí. Bříško ještě není tak velké, aby překáželo, takže se můžete zatím bez problémů pohybovat. Objevují se ale také těhotenské nepříjemnosti v podobě křečí nohou, zácpy a častého močení.

Ve druhém trimestru pocítíte první pohyby miminka. Kůže miminka se změní z tenké na silnější vrstvu a vyvíjejí se oční víčka, nos, uši a rty. Kvůli vyloučení vývojových vad miminka vás čeká Tripple test (vyšetření z vaší krve), odběr plodové vody a velký ultrazvuk. Ultrazvuk se především soustředí na zhodnocení anatomie orgánů miminka a možné anomálie.

14. týden těhotenství
Miminko je velké jako citrón. Jeho ledviny začínají pracovat a vylučovat plodovou vodu, kterou dítě polyká, když se v ní pohybuje. Maminku trápí často zácpa, a proto je vhodné začít jíst více vlákniny.

15. týden těhotenství
Dítě je už velké zhruba jako avokádo. Jeho pokožku zarůstají chloupky zvané lanugo a mají ho chránit před vlivem plodové vody. Před porodem toto ochlupení zmizí. Maminky začne trápit otékání končetin. Pomoci může jóga, plavání nebo i chůze.

16. týden těhotenství
Miminko je velké jako pomeranč. Svalstvo mu zesiluje a zkouší se napřímit. V tomto týdnu už doktor rozpozná, zda je to holčička nebo kluk. Některé maminky zaznamenají první nepatrné pohyby děťátka.

17. týden těhotenství
Miminko dosáhlo velikosti grepu. Velikosti jeho končetin se dorovnaly a dítě je v děloze aktivní. Mamince už je oblečení těsné a měla by začít nakupovat to těhotenské. 

18. týden těhotenství
Děťátku, velkému jako mango, se vyvíjí vylučovací systém. Mamince se doporučuje jíst ovoce a odpočívat, protože díky nízké hladině cukru v krvi ji mohou přepadat mdloby.

19. týden těhotenství
Miminko měří zhruba jako pastelka. V pusince se mu tvoří základy mléčných zoubků a vyvíjí se mimické svaly. Jeho pokožku pokrývá mázek jako ochrana. Maminka si možná všimne nadměrné pigmentace, tedy tmavších skvrn různě po těle. Je lepší se v tomto čase vyhýbat sluníčku, aby skvrny neztmavilo.

20. týden těhotenství
Miminko dorostlo velikosti žlutého melounu. Rostou mu vlásky. Dítě může poprvé zažít škytavku, kterou maminka cítí jako pravidelné trhavé pohyby v bříšku. Jestli maminku trápí křečové žíly, pomohou studené sprchy nohou, nošení punčoch a dávat nohy nahoru.

21. týden těhotenství
Miminko měří jako velký banán. Jeho orgány začínají pracovat tak, jak budou pracovat i po narození. Maminku pobolívají záda, protože děloha se stále zvětšuje, stejně tak i bříško a těžiště těla se posouvá.

22. týden těhotenství
Dítě, velké jako plyšový medvídek, v tomto týdnu bystří svůj hmat. Sahá si na nožičky, tře obličej. U maminek probíhají hormonální změny, které mohou mít na svědomí zvýšený růst chloupků v obličeji.

23. týden těhotenství
Děťátko je velké jako menší dýně a bystří svůj sluch. Proto mu zpívejte a povídejte si s ním. Tělo maminky postrádá mnoho vitamínů a hlavně železo – doplní ho ořechy, libové maso, listová zelenina nebo sušené ovoce.

24. týden těhotenství
Miminko je velké jako basketbalový míč a v tomto týdnu bývá nejaktivnější, různě se vrtí a otáčí. Mamince se mění styl chůze s tím, jak miminko tlačí na její pánev.

25. týden těhotenství
Miminko, měřící skoro 35 cm, je buclatější. Pod kůží se mu totiž vytváří tuk. U maminky je potřeba provést test na těhotenskou cukrovku.

26. týden těhotenství
Miminko měří skoro 36 cm a pilně si procvičuje sací reflex cucáním palce a na pupeční šňůře cvičí úchop. Maminka může pocítit mírné kontrakce – poslíčky.

27. týden těhotenství
Velikost děťátka lze přirovnat k vodnímu melounu. Poprvé otevírá oči. Maminkám se hůře dýchá, protože děloha se zvětšila skoro až k hrudníku. 


3. trimestr těhotenství


Třetí trimestr je ve znamení vývoje mozku miminka. Rozvíjejí se také jeho plíce a tvoří se v nich látka surfaktant, která umožní miminku se po porodu poprvé nadechnout. Děťátko trénuje chuť, jak polyká plodovou vodu. Za konec 3. trimestru považujeme porod.

Už kope aneb první pohyby miminka

Nastávající maminka je už neohrabaná, trápí ji otoky končetin, zadržování vody a bolesti zad. Její prsa dosahují už dvojnásobné velikosti v porovnání se začátkem těhotenství a produkují mlezivo.

28. týden těhotenství
Miminko měří skoro 38 cm, mrká a jeho nervová vlákna v mozku obaluje ochranná tuková vrstva, vzruchy v nervových vláknech jsou rychlejší a dítě se tak i rychleji učí. Je načase, aby si maminka vybrala porodnici.

29. týden těhotenství
Miminko je téměř 29 cm velké. Jeho mozek je od tohoto týdne schopný regulovat teplotu těla miminka. Využije to však až po porodu. Maminka zaznamená kopání miminka, které může být tak silné, až je bolestivé.

30. týden těhotenství
Miminko dosahuje skoro 40 cm a děloha mu začíná být těsná. V tomto týdnu už bývá hlavičkou dolů. Mamince se špatně hledá poloha ke spánku. Zkusit může polohu na boku, v polosedu nebo podložení zad polštářem.

31. týden těhotenství
Děťátko dorůstá 41 cm a v děloze už nemá moc místa. Kopání pomalu ustává. Blížící se porod signalizují mamince bolesti zad a pánve, občas i poslíčci.

32. týden těhotenství

Přes 42 cm velké miminko se stále zakulacuje a tělíčko se obaluje podkožním tukem. Maminka nastoupí na mateřskou dovolenou a může zkusit předporodní kurzy.

33. týden těhotenství
Miminko stále roste, v tomto týdnu měří zhruba 44 cm a váží 1900 gramů. Žaludek maminky už v jejím těle nemá tolik místa, proto jí už menší porce než v předchozích trimestrech.

34. týden těhotenství
45 cm veliké miminko má návyky jako novorozenec. Při spánku zavírá oči a když je vzhůru, hraje si s pupeční šňůrou nebo si cucá palec. Maminky jsou čím dál tím víc unavenější a zažívají výkyvy nálad.

35. týden těhotenství
Miminko dorůstá 46 cm a již by mělo být otočeno hlavičkou dolů. Jestli není, ještě je čas na jeho přetočení. Z matčina těla přijímá dítě hlavně železo do červených krvinek. Maminka by železo měla stále doplňovat ve stravě.

36. týden těhotenství
Děťátku, které již měří přes 47 cm, je dobré stále zpívat a komunikovat s ním. Jeho sluch je výborně vyvinutý. Maminka podstupuje stěr z pochvy, aby se vyloučila streptokoková infekce skupiny B.

37. týden těhotenství
Miminko měří již skoro 49 cm a váží přes 2800 g. Jestli stále není otočeno hlavičkou dolů, lékař ho může zkusit otočit. Maminka se s doktorem může poradit i o císařském řezu nebo porodu koncem pánevním.

38. týden těhotenství
Miminko zase o něco povyrostlo – skoro na 50 cm. Porod se blíží, lékař sleduje maminku a celkový stav její i miminka.

39. týden těhotenství
Endokrinní systém miminka produkuje hormony a připravuje se na porod. Miminko měří přes 50 cm a váží okolo 3 kg.

40. týden těhotenství
Odchodem hlenové zátky nebo prasknutím plodové vody začíná samotný porod. Pokud k tomu ale nedojde, těhotenství může trvat ještě jeden nebo dva další týdny.

Maminko, zazpívej mi! 

Prodloužené těhotenství

Týden 41. a 42. znamená prodloužené těhotenství a většina lékařů ještě vyčkává, jestli se porod spustí samovolně. Je nutné bedlivě sledovat srdeční činnost miminka a práci dělohy.
Pokud k porodu nedojde přirozeně, jedná se o přenášení. Statisticky se to týká 10 % rodiček. Musí se přistoupit k umělému vyvolání porodu.
Porodem vrcholí devítiměsíční cesta plná radostí i strastí. Potom, co všechno spolu maminka a miminko prožili, si ho maminka může konečně pochovat v náručí. Hypnoporod – co to je a jak to funguje? 

Zdroj: modrykonik.cz, babyweb.cz, maminka.cz, vitalita.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek