Zdravý životní styl Zdraví Váš ochránce: Zanedbávat lymfatický systém se nevyplácí

Lymfatický systém je důležitou součástí našeho imunitního systému, ale často se na něj zapomíná. Dokud funguje jak má, nevěnujeme mu pozornost. Když se ale lymfatický systém zasekne, pocítíme to velmi rychle. Nepodceňujme signály, které nám v takovém případě tělo dává.

Ochránci těla

Úkolem lymfatického systému je odvedení škodlivých látek z těla. Představme si ho jako krevní oběh, ale místo krve v lymfatických cévách koluje bezbarvá tekutina zvaná lymfa. Té máme v těle dokonce o něco více než krve. 5 - 6 litrů lymfy prostupuje našimi tkáněmi a dotýká se každé buňky v těle.

Škodlivé látky se hromadí v lymfatických uzlinách. Najdeme jich zhruba 600 po celém těle. Obsahují lymfocyty neboli speciální bílé krvinky, které chrání tělo a bojují s infekcemi. Když se do těla dostane vir, začnou se tyto bílé krvinky množit, aby mohly zabránit viru přejít do krve.

Co když přestane lymfatický systém pracovat?

Pokud na naše tělo útočí příliš mnoho toxinů, lymfatický systém může být přetížený. Uzliny se ucpou a v našem těle se tak hromadí odpadní látky. Mezi příznaky, které nám napoví, že s lymfatickým systémem není něco v pořádku, patří:


  • Chronická únava
  • Bolest kloubů
  • Otok mízních uzlin (na krku, v podpaží, v tříslech)
  • Otoky nohou
  • Bolest v krku a časté nachlazení
  • Bolest hlavy
  • Přibírání na váze

Dlouhodobé zanedbávání lymfatického systému může ústit v nejrůznější onemocnění - artritidu, rakovinu, zánět střev, gynekologické potíže, lymfedém (otoky končetin, sloní noha).

Jak znovu nastartovat funkci lymfatického systému?

1. Pohyb

Krevní oběh je poháněný srdcem. Lymfatický systém nemá žádnou takovou pumpu. Proudění lymfy zajišťují pouze stahy svalů a proto je důležité, abychom cvičili a hýbali se alespoň pár minut denně. Stačí jít na procházku, zaběhat si, udělat pár dřepů nebo si jen zaskákat.

2. Změna jídelníčku

Lymfatickému systému můžeme velmi ulehčit změnou jídelníčku. Cukry a bílkoviny mohou při trávení bez problémů přecházet už přímo do krve. Pokud jde ale o tuky, ty musejí projít nejdříve přes lymfatické cévy. Vyhýbejme se tedy tučným jídlům, mléčným výrobkům, červenému masu a rafinovaným potravinám. Vyhledávejme naopak čerstvou zeleninu a ovoce. Do jídelníčku zařaďme například čočku, fazole (ne ty konzervované) nebo ovesné vločky.

3. Sauna a pára

Ucpanému lymfatickému systému pomůže v boji s toxiny sauna a pára. Škodlivé látky totiž ze sebe vypotíme přes kůži a lymfatický systém si uleví. Pro efektivní rozproudění lymfy můžeme saunu prostřídat se studenou sprchou.

4. Pitný režim

Příjem dostatečného množství vody je v případě problémů s lymfatickým systémem klíčový. Slazené nápoje nahraďme vlažnou čistou vodou. Můžeme si ji ochutit například citrónem. Voda pomáhá bezproblémovému proudění lymfy v cévách.


Když správně funguje lymfatický systém, cítíme se dobře i my. 

Vytisknout stránku
Sdílet článek