Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Domov je místo, kde trávíme většinu svého času a měli bychom dbát na to, aby se v něm dobře žilo a hlavně dýchalo. V bytě se nejen při úklidu víří prach a do vzduchu se dostávají škodlivé látky. Pokud doma sušíme prádlo, do vzduchu se dostává vlhkost.
Větrání
Byt by měl dýchat. Musíme dbát na to, abychom doma nevědomky nepřispěli k tvorbě plísně, které se pak těžko zbavuje. Sušení prádla, vaření, sprchování, to jsou činnosti, při kterých vzniká nejvíce vlhka. Pokud bydlíme v zatepleném domě s plastovými okny, i to může paradoxně přispět ke vzniku plísní. Stěny nevětrají a nedochází k výměně vzduchu.
Větrat bychom měli alespoň 2krát denně především v kuchyni, koupelně a ložnici. V zimním období stačí rychlé, ale za to intenzivní vyvětrání. Otevřeme okna tak, aby se vytvořil průvan. Za 5 minut můžeme okna zavřít. Na jaře a na podzim můžeme větrat o něco déle. V létě nechme otevřená okna klidně půl hodiny.
Úklid bez chemie
Chlór, čpavek, přídavné vonné nebo antibakteriální složky – to jsou látky, které mohou škodit při vdechnutí nebo kontaktu s kůží. Rovněž zatěžují ovzduší v bytě. Najdeme je v čistících prostředcích, pracích prášcích, avivážích. Vonné tyčinky, osvěžovače vzduchu, esence, svíčky mohou obsahovat toluen, formaldehyd a benzen. Při nákupu se proto zaměřme na jejich složení.
Omezit můžeme i používání různých chemikálií k úklidu. Jedlá soda, ocet, citronová voda nebo mýdlo častokrát udělají stejnou službu jako drahé prostředky plné škodlivých látek.
Uklízení bude nejúčinnější na mokro. Do vysavače je vhodné pořídit HEPA filtry. Po vysávání a použití čistících prostředků byt vyvětrejme. Odpadkový koš je kromě vynášení třeba důkladně vyčistit zevnitř i zvenku.
Květiny
Pokojové květiny nejsou jen na ozdobou, ale pomohou nám čistit vzduch. Musíme však vybrat ty správné druhy květin, které umí zneškodnit toxické látky.
Xylen najdeme v odmašťovadlech nebo pěnách na nábytek. S touto toxickou látkou si poradí ledviník, datlová nebo areková palma a azalka indická.
Benzen se vyskytuje v barvách, plastech a čistících prostředcích. Proti němu si domů můžeme pořídit zelenec, lopatkovec nebo potos.
Formaldehyd obsahuje celá řada věcí v bytě – koberce, textilie, kosmetika, barvy, izolační materiály. V takovém případě vsaďme na gerberu, chryzantému, břečťan nebo různé druhy fíkusů.
Ve vlhku, teple a tmě na nás číhají roztoči. Najdeme je nejčastěji v posteli, v gauči nebo kobercích. Boj s roztoči je jako boj s větrnými mlýny, ale lze alespoň omezit jejich množství. Nezapomínejme opět hodně větrat.
Povlečení a ložní prádlo je potřeba často prát na 60 °C. Pozor na jakékoliv textilní věci v ložnici. Pokud máme děti, nebezpečím mohou být jejich textilní a plyšové hračky. Roztoče hubí nízké teploty nebo sluneční světlo. Hračky můžeme občas dát na noc do mrazáku.
Čerstvý vzduch v bytě s minimem škodlivých látek má vliv nejen na naše zdraví, ale I psychickou pohodu. Když si osvojíme pár triků, zvládneme správné klima udržovat levou zadní.