Děti Předškolák Vytvořte dětem na zahradě vhodné prostředí ke hrám

Ideálním povrchem do zahrady je obyčejná tráva, ve které budou moci předškoláci pobíhat bosí. V jedné části zahrady můžete také připravit stezku z kamínků, které budou při bosé chůzi masírovat vaše i dětské nožičky. Stačí takový chodník ohraničit kůly, prkny nebo dlažebními kostkami a rozdělit ho klidně na několik částí. Do každé pak můžete nasypat rozličné materiály, mezi kterými budete přecházet. Fantazii se meze nekladou, dokud to bude pro chodidla příjemné. Vyzkoušejte oblázky, fazole, drcenou kůru a šišky, piliny, větvičky a třeba i bahno.

Pískoviště

Proč chodit na veřejná pískoviště, když můžete mít vlastní doma a ještě tak lépe uhlídáte jeho čistotu. Pořídit se dají přenosná plastová pískoviště, do kterých už jen seženete písek. Výhodou je, že takové pískoviště snadno přemístíte tam, kam se to zrovna bude hodit a kde na hrající se dítě dobře uvidíte.

Můžete ale vytvořit i trvalejší variantu. Stačí vykopat do země čtvercovou jámu o hloubce cca 40 centimetrů. Na dno vyskládáte něco na zpevnění - mohou to být například cihly, dlažební kostky. To přikryjtee geotextílií a navezete písek. Doporučujeme pískovišti ještě vytvořit vyšší okraje ze dřeva nebo cihel, aby písek zůstal tam, kde má. Pískoviště rozhodně po každém hraní přikrývejte víkem nebo plachtou, aby se do něj nedostal déšť.

Houpačka

Máte na zahradě vyšší strom, který by se dal využít pro zavěšení houpačky? Bude vám stačit silné lano a dřevěná deska nebo třeba pneumatika. Do dřevěné desky vyvrtáte dírku v každém rohu, provléknete lano a uděláte pořádný uzel. Do pneumatiky můžete také udělat 4 díry a zašroubovat do nich kovová očka, do kterých provléknete lano. Celou houpačku pak na větev stromu upevníte pomocí karabiny. Místo provazu nebo lana se dá použít i řetěz.

Pokud na zahradě neroste žádný vhodný “houpačkový” strom, nezoufejte. V každém hobby marketu pořídíte celé konstrukce pro houpačky.

 Vlastní záhon

Abyste v dětech vybudovali vztah k přírodě, velmi dobrým nápadem je svěřit jim vlastní zeleninovou zahrádku. Vysejte s dětmi semínka hrášku, kukuřice nebo třeba salátu. Děti budou fascinovány procesem klíčení semínka a budou ho s nadšením každý den sledovat a hlídat pokroky. Pořiďte jim vlastní zahradnické nářadí. Péče o zahrádku nebude náročná. Dostatek slunečních paprsků a pravidelné zalévání bude stačit.

 Teepee

Děti mají rády schovávání, skrýše, kde se mohou ukrývat před dospělými. Cítí se tam v bezpečí a berou dané místo jako svoje království. Možností je mnoho. Můžete zkusit vytvořit dětem teepee například z bambusových tyčí nebo násad na smeták. Nahoře tyče svážete provázkem. V dolních částech můžete do násad vyvrtat malé dírky, provléknout provázek skrz všechny tyče a zajistit tak, že se konstrukce nebude rozjíždět. Pak už stačí vzít například prostěradlo, které nahoře upevníte kolíčky a látku rozprostřete přes tyče.

Samozřejmě se dají koupit i hotová teepee. Klidně ale postačí provizorní řešení, jako je natáhnout plachtu mezi stromy nebo klidně na zahradě postavte opravdový stan, který bude sloužit jen a pouze pro děti jako jejich útočiště.

Křídová tabule

Jestli nemáte na zahradě žádný povrch, který by dítě mohlo ozdobit svými malůvkami, pořiďte mu obyčejnou křídovou tabuli. Tu můžete umístit například na plot a přichystat k ní barevné křídy. Děti si tak budou moci na čerstvém vzduchu rozvíjet fantazii a při kreslení trénovat jemnou motoriku.

Pozor na jedovaté rostliny

Děti, jak známo, velmi rády poznávají svět i skrze chutě a ochutnávání všeho, co jim přijde pod ruku. Z toho důvodu dejte především pozor na jedovaté květiny, na keře s jedovatými bobulemi apod. Mějte přehled, co na zahradu sázíte, případně co se na zahradě už vyskytuje. Tyto rostliny ze zahrady odstraňte: brslen, lýkovec, jalovec, břečťan, skalník, a zimomráz, túje. Prudce jedovatý je tis, koniklec, cesmína ostrolistá a štědřenec. Pozor si dejte i na nevinně vypadající sněženky, sasanky, bledule, narcisy. Další jedovaté květiny jsou čemeřice, hyacint, oleandr, pámelník bílý a tulipán.

Na zahradu si raději pořiďte léčivé rostliny. Zkuste rakytník, lichořeřišnici, tymián, třezalku. Chybu neuděláte ani v případě ovocných keřů. Dětem bude chutnat maliník, ostružiny, černý rybíz, angrešt apod.

Pokud dítě přesto spolkne jedovaté bobule nebo rostliny, volejte toxikologické informační středisko, kde vám poradí, jak postupovat: 224 919 293.

Číhající nebezpečí

Prohlédněte si zahradu okem vašich dětí a dobře zhodnoťte, co může přitahovat jejich pozornost. Pak zvažte, jestli to není pro dítě potenciální hrozba. Pokud máte na zahradě jezírko nebo jakoukoliv vodní plochu, zabezpečte ji tak, aby se k ní dítě předškolního věku nemohlo samo dostat. Utonutí hrozí i v mělké vodě, pokud by do ní dítě upadlo obličejem. Z dosahu odstraňte i různé zahradní chemikálie, nástroje a přístroje i sekačku.

Užijte si na zahradě příjemnou relaxaci a posezení. Dětem dopřejte možnost vybít energii zdravým pohybem na čerstvém vzduchu. Budou to krásně strávené rodinné chvíle. Další tipy na dětské hry, které budou rozvíjet motoriku předškoláků, najdete v článku.

Zdroje: magazinzahrada.cz, homedit.com, abecedazahrady.dama.cz, zahrada-centrum.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek