3 tipy, jak na domácí grilovací koření + pár receptů

 

Usnadnit si práci kupovanou grilovací směsí? Proč ne, ale jde to i jinak. Mistři grilu se vždy raději spolehnou se na vlastnoručně připravený mix. Zkuste to taky. Vaše chuťové buňky poznají rozdíl zaručeně a uvidíte, že recepty na domácí grilovací koření nejsou žádná raketová věda. 

 

        1. Grilovací koření berte jako nouzovku 

Kořenit při grilovačce všechno tím sa grilovacím kořením je vyloženě škoda. Už proto, že cokoli pak nandáte na talíř, bude chutnat podobně. Směsi z obchodu jsou namíchané tak, aby svou chutí nikoho neurazily. To ovšem zároveň znamená, že nikoho ani nenadchnou. 

Když si navíc nedáte pozor a ujede vám s kořením ruka, budete mít jídlo přesolené. Samozřejmě záleží na značce, kupované grilovací směsi ale obsahují až 63,5 % podílu soli, víc než dost. Naopak éček, glutamátu a dalších „šmakulád“ se bát nemusíte, v kořenících směsích se vyskytují jen zřídka. 

Kdy vzít kupované koření na milost? Když jsou improvizované podmínky. Na grilování v parku nebo pod stanem vám za flákotu se špetkou grilovací směsi nikdo hlavu neutrhne. I když samozřejmě existují lepší způsoby, jak naložit krkovici na gril 

 

      2. Suroviny na grilovací koření máte doma  

Mletá paprika, oregano, rozmarýn, tymián, česnek. Právě z těchto docela obyčejných surovin si připravíte parádní grilovací směs, viz naše recepty. Pokud si doma normálně vaříte, většinu z těchto položek nejspíš najdete v poličce s kořením, ve spíži, případně v truhlíku s bylinkami.  

Super je, že je míchání koření je volná disciplína. I když třeba nemáte moc zkušeností s dochucováním a jedete přesně podle receptů, tady fakt nemusíte dodržovat poměry na zrníčka přesně. Takže pokud nemáte rádi třeba šalvěj, nebo ji zrovna nemáte, prostě ji vynechte nebo nahraďte například chuťově příbuznou majoránkou.  

 

      3. Neochucujte, dochucujte 

Grilovacím kořením chceme jen podtrhnout a vylepšit už tak výbornou chuť základní suroviny – platí to při grilování makrel, zeleniny i prorostlých steaků. Ještě horší než nedochucené jídlo, které přinejhorším spraví špetka obyčejné soli nebo domácí barbecue omáčka, je překořeněné jídlo. To už se většinou zachránit nedá. 

Při přípravě a aplikaci koření také nezapomínejte na to, že jíme i očima. Krásně červená paprika a chilli, žlutá kurkuma nebo čerstvé bylinky přidané do marinády jídlu dodají také sexy barvičku a svěžest už na první pohled.  

TIP: Zvlášť u masa platí, že na rozdíl od kořenění a marinování, solit se má až úplně nakonec. To aby se nepřipalovalo a nevysušilo. Naopak u ryb platí, že se nesolí až na konci, ale už na začátku a pořádně. Nikdy přitom nezapomeňte rybu předem umýt a usušit. 

 

Tři základní recepty na grilovací koření 

  • Koření na kuře – lžíce sladké papriky, lžička kurkumy, drceného kmínu, koriandru, sušeného česneku a cukru, sůl, pepř a chilli podle chuti. 
  • Vepřové maso, např. krkovice – lžíce sladké papriky, lžička sušené cibule, česneku a zázvoru, pár kapek sójové omáčky, sůl, pepř a chilli podle chuti. 
  • Grilovaná zelenina – prolisovaný stroužek česneku, špetka rozmarýnu a tymiánu, rozdrcený nebo namletý červený pepř, sůl a citronová šťáva.  
  • Ryby – lžička sladké papriky a citronu, lžička hořčičného semínka a šalvěje, 1 stroužek česneku, hrst petrželové nebo celerové nati, pepř a sůl podle chuti. 

 

A ještě jedna rada na konec: nejlepší kamarád pro vaši grilovací směs je olej. Nejen při přípravě marinády, do které suroviny naložíte, ale i během přípravy těsně před grilováním. Trocha oleje – nositele chuti – pomůže koření rozprostřít se do všech pórů a záhybů. A navíc předejdete tomu, aby se vám jídlo přichytávalo na rošt grilu.