Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Kdo by nemiloval jemnou smetanovou omáčku dochucenou sladkou paprikou a doplněnou o šťavnaté kousky kuřecího masa. Kuře na paprice patří mezi základní recepty české kuchyně, na kterých si rádi pochutnají děti i dospělí. Připravili jsme pro vás jednoduchý recept, který zvládnou i naprostí začátečníci.
Receptů na kuře na paprice najdete nespočet. Každý má svůj osvědčený postup. Někdo používá kuřecí prsa, jiný stehna. Nejlepší a zároveň nejvýhodnější varianta je připravovat kuře na paprice z celého kuřete. Získáte několik dílů masa a zároveň skelet, který zužitkujete na vývar.
Porcování kuřete se nebojte. Vezměte si na pomoc sekáček na maso a ostrý nůž a připravte si z kuřete 6–8 dílů masa. Maso osolte a nechte klidně chvíli odpočívat. Mezitím si oloupejte a nadrobno nakrájejte cibuli.
V hrnci nebo větší pánvi pak rozehřejte olej na vyšší teplotu a vložte do něj kuřecí maso. Zprudka nechte maso zatáhnout ze všech stran. Jakmile maso chytne zlatavou barvu, dejte ho stranou.
Do výpeku z masa přidejte máslo a cibuli. Snižte teplotu a restujte cibuli dokud nezesklovatí. Cibule by neměla příliš ztmavnout. Jakmile je cibule změklá a průhledná, zaprašte ji sladkou červenou paprikou. Dobře promíchejte, ale dávejte pozor, ať se paprika nezačne připalovat. Mohla by zhořknout.
Na takto připravený základ omáčky položte maso a zalijte ho vývarem. Pokud vývar nemáte, použijte například kuřecí bujón v kostce, který dobře rozmícháte ve vodě. Opět stáhněte teplotu a maso duste zhruba 40 minut dokud nezměkne.
Hlídejte, aby se vám vývar příliš nevyvařil. Během dušení ho kontrolujete a případně průběžně podlévejte. Jakmile je maso měkké, opět ho vyndejte a pokrájejte na menší kousky. Případně ho oberte z kostí.
Do omáčky nalijte část smetany ke šlehání a dobře promíchejte.
Smetana omáčku krásně zjemní, ale na zahuštění sama o sobě nestačí. Způsobů, jak zahustit kuře na paprice existuje několik.
Vybranou zavářku pak za stálého míchání přilívejte do omáčky a nechte ji ještě provařit dalších zhruba 15 minut, aby se ztratila chuť mouky. Jakmile omáčka zhoustne, vraťte do ní maso. Do omáčky kápněte trošku čerstvé citronové šťávy, ochutnejte a případně dosolte.
Tip: Pro krémovější konzistenci a lahodnější chuť, omáčku rozmixujte ponorným mixérem. Smetana v omáčce se malinko napění a zároveň se rozmixují i kousky cibule do hladka.
Hotové kuře na paprice podávejte s houskovým knedlíkem, těstovinami, špeclemi nebo noky.
Bez obav můžete vyzkoušet také recept na kuře na paprice bez smetany. Snížíte tak jeho energetickou hodnotu, ale zároveň si pochutnáte na výborné omáčce.
Kuře na paprice můžete vařit zcela bez smetany i bez zahuštění. Nebo smetanu nahraďte třeba jogurtem. Ale pozor, jogurt přimíchejte do omáčky až po odstavení, aby se vám nesrazil. Jogurt dodá jídlu i jemně nakyslou chuť, takže už nemusíte dochucovat citronem.
Pomalý hrnec je na vaření omáček jako stvořený. Recept na kuře na paprice se tím téměř nezmění. Jen za váš část práce odvede právě pomalý hrnec. Výhodou vaření v pomalém hrnci je právě to, že se o jídlo nemusíte příliš starat. Jednoduše jen zapnete časovat. Žádné míchání nebo hlídání.
Základ na omáčku si připravte podle receptu výše. Na pomalém hrnci vyberte program na rychlé nebo pomalé vaření. Kuřeti stačí rychlé vaření na 3 hodiny, nebo pomalé vaření na 5 hodin. Jakmile maso změkne, postupujte stejně jako v případě klasického receptu.
Tip: Pomalý hrnec je skvělý pomocník také na vaření vývaru. Pokud jste dělali kuře na paprice z celého kuřete, rozhodně zužitkujte skelet a připravte si pomalu tažený silný kuřecí vývar, který můžete zamrazit a kdykoliv pak použít.