Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Připravte si s námi neodolatelně lahodný segedínský guláš. Základ tvoří kysané zelí a libové vepřové maso. Tuhle původně maďarskou pochoutku podle našeho snadného receptu zvládnete uvařit během pár minut.
Původně maďarský recept u nás velmi rychle zdomácněl. Základ totiž tvoří kysané zelí a libové vepřové maso, což jsou v české kuchyni populární ingredience. Příprava segedínského guláše je navíc snadná a rychlá, takže ho zvládnou i začátečníci. Nejprve si nakrájejte cibuli na menší kostičky a na rozpáleném oleji ji orestujte dozlatova. Vepřové maso si očistěte a nakrájejte na kousky. Maso přidejte k orestované cibuli a ze všech stran ho nechte zatáhnout a také lehce orestujte.
Odstavte hrnec a směs masa a cibule zaprašte mletou červenou paprikou. Důkladně vše promíchejte a zalijte vývarem. Přidejte kmín a bobkový list a nechte vařit tak dlouho, dokud maso úplně nezměkne. Maso by mělo být během vaření zcela ponořené. Pokud není, přidejte vývar.
Segedínský guláš můžete vařit jak v klasickém hrnci, tak i v papiňáku. Příprava segedínu v papiňáku zabere o trošku méně času, protože maso v něm rychleji změkne.
Jakmile je maso měkké, přichází na řadu kysané zelí. Pokud se vám zdá příliš kyselé, můžete ho ještě vložit do cedníku a propláchnout pod tekoucí vodou. Zbavte ho pak přebytečné vody a pokrájejte na menší kousky. Poté ho přidejte do guláše. Dobře vše promíchejte, podle chuti osolte a opepřete a nechte zhruba dalších 10–15 minut povařit.
Tip: Kysané zelí je přirozeně slané, proto to se solí určitě nepřehánějte.
Segedínský guláš můžete zahustit zakysanou smetanou, kterou smícháte s jednou lžící hladké mouky. Mouku dobře smíchejte ve smetaně. Pokud se vám směs zdá příliš hustá, můžete ji malinko zředit buď klasickou smetanou na vaření nebo mlékem. Abyste neměli v guláši hrudky, přeceďte zavářku přes sítko, nalijte do vroucího guláše a okamžitě promíchejte. Nechte ještě chvilku povařit.
Při zahušťování se můžete zcela vyhnout mouce a zahustit segedínský guláš pouze smetanou. A to buď zakysanou nebo klasickou smetanou na vaření.
Tip: Segedínský guláš se dá připravit i bez smetany. Pokud chcete recept trošku odlehčit, nebo potřebujete dodat jídlu větší porci bílkovin, použijte místo zakysané smetany hustý bílý jogurt. Případně můžete nechat segedínský guláš zcela nezahuštěný a servírovat ho v hlubokém talíři.
Segedínský guláš se tradičně podává s houskovým knedlíkem. Můžete si udělat domácí houskový knedlík, nebo sáhněte už po hotovém knedlíku a ušetřete čas.
Kromě knedlíku chutná segedínský guláš výborně také s čerstvým křupavým chlebem nebo se špeclemi.