Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Jestli se tedy chystáte na výlet na Mars, máte to vyhrané – stačí si přibalit quinou s sebou na svačinu. Nemluvme však o vzdálené budoucnosti, nýbrž o tom, co nám příroda nabízí právě teď. V jejím říjnovém portfoliu najdeme máslovou dýni, ale také dýni hokkaido. Pojďme si ji spolu upéct a šup s ní do salátu.
TIPY: Voňavý mletý koriandr si připravíte také sami doma – těsně před podáváním. Kuličky koriandru opražte nasucho pár minut na pánvi, pozorně sledujte a míchejte, aby neshořely. Následně je vložte do ručního hmoždíře a důkladně rozdrťte. Čerstvě připravené koření bude krásně vonět a jeho chuť bude díky pražení intenzivnější. Takto si můžete vylepšit každé koření v celku v různých jiných receptech.
Chcete zvýraznit i chuť oříšků? Také je opražte nasucho a následně nasekejte. Pražené ořechy provoní celý salát.
Nestihli jste quinou ve správný čas vypnout a její zrnka se vám dlouhým vařením rozpadla? Takto uvařená semínka nejsou vhodná pro tento recept – udělala by se vám z nich kaše. Na druhou stranu, kaše není špatná, takže si z takto příliš dlouho vařené quinoy můžete připravit chutnou kaši naslano či nasladko. Pokud s vařením těchto obilnin či pseudoobilnin nemáte zkušenosti, přečtěte si náš návod, jak uvařit rýži, quinou, pohanku či bulgur, abyste nepokazili už žádný recept.
Jestli vám zbyla quinoa a jste celiaci, určitě vám může posloužit i na další recepty. Můžete z ní udělat například jablkovohruškový quinoa dezert bez lepku.
Troubu předehřejeme na 200 stupňů.
Dýni hokkaido důkladně umyjeme, neloupeme. Rozkrojíme ji, zbavíme semínek a nakrájíme na malé kousky.
Červenou cibuli očistíme a nakrájíme na půlměsíčky. Přidáme k nakrájené dýni hokkaido a promícháme.
Z koření, olivového oleje a javorového sirupu vymícháme zálivku a nalijeme ji do mísy s dýní a cibulí. Směs rozložíme na plech vyložený pečicím papírem a znovu promícháme.
Pečeme cca 25 minut na 200 stupňů. Přibližně v polovině pečení promícháme. Čas pečení závisí na velikosti jednotlivých kousků dýně a typu trouby. Pečená dýně by měla být křupavá a vevnitř poloměkká.
Namočenou quinou dáme do hrnce s čistou vodou, zakryjeme a přivedeme k varu. Po zavření snížíme na nejnižší teplotu a necháme vařit maximálně 7–10 minut. Quinoa nesmí být měkká, spíš tvrdší, křupavá.
Po uvaření z quinoy slijeme přebytečnou tekutinu, odložíme ji stranou a necháme odkapat a vychladnout v sítku.
Čerstvou mátu a koriandr nasekáme najemno a přidáme ke quinoe spolu s olivovým olejem, citronovou šťávou a solí. Důkladně promícháme.
Přidáme upečenou dýni a jemně promícháme, aby se dýně nerozpadla.
Ozdobíme jadérky z granátového jablka a nasekanými oříšky.