Děti Dětské zdraví 15 tipů, jak vybrat správnou dětskou kosmetiku a pleny

Rodiče, a zvláště ti novopečení, čelí náročnému rozhodování – jak vybrat tu nejvhodnější věc pro své dítě? Trh s dětskými potřebami nabízí tak velké množství výrobků, že vybrat z nich je opravdu náročné. Už i výběr takové triviálnosti jako jsou dětské pleny či dětská kosmetika je pořádná zkouška rodičovských nervů. Nestačí jen přijít do obchodu a vzít, co vám přijde pod ruku. Přihlížet musíte k velikosti, praktičnosti, při kosmetických prostředcích i dbát na vhodnost pro pokožku a složení a samozřejmě finální rozhodnutí ovlivní i cena. A protože chceme, aby rodičovství bylo pro vás co nejméně stresující, připravili jsme pro vás seznam toho, co byste před nákupem plenek a dětské kosmetiky měli zohlednit.

Zvládněte přebalování holčiček i kluků levou zadní 

4 + 4 kritéria pro správný výběr plen

Zorientovat se ve výběru správné plenky pomůže v první řadě věk a váha dítěte. Další faktory přicházejí na řadu po tomto počátečním výběru.

Výběr plenky pro novorozence

Ve srovnání s většími dětmi dělají novorozenci v plenkách jen malý nepořádek, protože pijí pouze mateřské mléko. Tím pádem však přijímají více tekutin, což se odrazí na frekvenci močení. Do pátého dne si vystačíte se 4–5 plenkami, ale pak už spotřebujete i 7–10 plen denně. Absorpce plenky tedy při jejím měnění každé cca 3 hodiny nehraje velkou roli. Některé plenky pro novorozence mají speciální tvarovanou přední stranu pro hojící se pupečník.

Plenky pro děti od půl roku

Půlroční dítě už přechází na tuhou stravu, což se projeví i v obsahu plenky. Proto vybírejte dobře padnoucí, nepropustné plenky. Ty budou důležité i v noci, protože dítě už spí déle. Ideální jsou plenky na noc, které mají extra absorpční schopnost, takže děťátko může nerušeně spát celou noc bez nepříjemného pocitu z mokré plenky.

Plenky pro 1 - 2leté děti

V této době dítě objevuje lezení, chození a všechny další pohybové aktivity. Proto vybírejte pleny s dostatečně elastickými, ale pevně přiléhajícími okraji. V tomto věku se zvýší i množství stolice a moči. Dbejte na to, aby dítě nebylo ve špinavé plence ani o minutu déle, než je nutné. Jinak hrozí nepříjemné kožní problémy. Zvážit můžete přechod na látkové pleny, což vás vyjde v konečném důsledku levněji.

Plenky pro 2leté a starší děti

Trénink chození na záchod dítěti výrazně usnadní kalhotkové plenky. Dítě s nimi dokáže samo snadno manipulovat a pokud se mu také stane nehoda, plenka ji udrží.

Látkové vs. jednorázové: Jak vybírat dětské pleny 

Cena plen

Plenky a dětská kosmetika vyjde rodiče měsíčně na přibližně 2000 Kč. Proto je cena jedním z hlavních kritérií, podle kterých se rodiče v obchodě orientují. Přesto by měla být až posledním bodem vašeho rozhodování. I levné jednorázové pleny mohou mile překvapit a naopak – ty nejdražší se mohou ukázat jako zbytečně nákladná investice.

Na začátek tedy raději volte menší, i když cenově ne až tak výhodné balení a zkoušejte, co vám vyhovuje. Možná zjistíte, že na noc je lepší jiná značka a na den postačí i něco cenově méně náročného.

Pokud se rozhodnete pro látkování, připravte svou peněženku na zatěžkávací zkoušku na začátku. Později budou náklady mnohem nižší, protože budete pouze prát a kupovat větší kalhotky.

Praktičnost ocení dospělí

V praktičnosti jednoznačně vyhrávají jednorázové pleny. Přebalit, zahodit a více se nestaráte. Látkové pleny vyžadují mnohem více času, protože je musíte ještě i předeprat, vyprat, vyvěsit, případně vyžehlit. Mnozí rodiče volí praktickou kombinaci: na doma používají pleny látkové, na procházky a cestování zas jednorázové.

Důležitou praktickou stránkou je způsob "oblékání" plen. Natahovací pleny jsou velmi vhodné pro děti, které se již učí chodit na nočník. Takovou plenku si jednoduše samy stáhnou i natáhnou, za což si určitě zaslouží vaši velkou pochvalu.

Velikost plenky volte podle váhy

Tak jako vy přes den ani netušíte, že máte oblečené spodní prádlo, tak by ani miminko neměla zatěžovat jeho plenka. Správná velikost pleny jde ruku v ruce s její bezpečností a komfortem pro miminko. Malá plena bude jemnou pokožku miminka dráždit a ono bude neklidné. Velká zas neudrží to, co by udržet měla a dítěti bude padat.

Tip: Stejně staré děti mívají jinou velikost. Plenky proto vybírejte podle váhy děťátka, ne podle věku.

Zjistěte, jaká je správná velikost plenky pro vaše miminko 

Komfort pro dětskou pokožku

Dětská pokožka je jemná a citlivá, ale některé děti mají ještě citlivější pokožku. Materiál a chemikálie v plenkách mohou způsobit různé alergické reakce, plenkovou dermatitidu, svědění, pálení. Jakmile uvidíte zarudnutí na pokožce v místech, kde přijde do kontaktu s plenou, vyměňte alespoň načas jednorázové pleny za látkové, a to i když půjdete ven nebo budete cestovat. K jednorázovým se můžete po čase vrátit, pro jistotu však zkuste jinou značku.

Výběr dětské kosmetiky usnadní lékař a složení výrobku

S výběrem kosmetiky pro nejjemnější pokožku je to ještě náročnější než s nakupováním plen. Zvlášť pokud je kůže děťátka přecitlivělá a už na některý z produktů reagovala alergicky.

Poraďte se s pediatrem

Dětští lékaři se v praxi setkávají s alergickými reakcemi jiných dětí a proto vědí, který výrobek je způsobuje častěji než jiné. I když je na tom vaše miminko dobře a nemá žádné vyrážky či zarudnutí, preventivně se zeptejte v dětské poradně, čemu se pro jistotu vyhnout.

Sledujte složení dětské kosmetiky

Každý výrobek má štítek se složením. Látky na něm jsou seřazeny podle procentuálního zastoupení ve složení výrobku. Platí tedy, že čeho je nejvíce, uvádí se jako první až po tu složku, jíž je nejméně. Výrobky s obsahem aloe vera, mandlového, olivového nebo jiného přírodního oleje byste neměli nic pokazit. Oleje pokožku zvláčňují, vyživují a zabraňují jejímu vysušování.

Nekupujte kosmetiku, která obsahuje:

  • BHA kyselinu
  • triclosan
  • oxybenzon
  • hydantoin (DMDM)
  • byselinu boritou (E284)
  • bronopol (2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol)

Volte také kosmetiku bez parfémů. Vaše miminko možná nebude tolik vonět, ale ani nebude neklidné z intenzivní vůně a také eliminujete případné alergické reakce. Citlivé pokožce mohou způsobovat problémy i tenzidy, emulgátory a konzervační látky.

Vybírejte produkty určené pro děti

Mýdla, šampony, tělová mléka a další kosmetické výrobky pro děti podléhají mnohem přísnějším kritériím než pro dospělé a proto jsou k dětské pokožce velmi šetrné.

Ručníky vybírejte také nejjemnější, abyste jimi nepoškrábali dětskou pokožku.

Jak udělat koupání miminka zábavu

Zdroj: beingtheparent.com, kaboutjie.com, parents.com, thebump.com, izdravie.sk, mojalekaren.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek