Tipy a rady 4 typy struhadel, které vám ulehčí život v kuchyni

Možná si řeknete, že to přece není žádná věda - něco nastrouhat. Věda to není, ale použití vhodného struhadla na určité potraviny vám ulehčí čas strávený v kuchyni. Rozšiřte si obzory! Vítejte ve světě struhadel rozličných tvarů a využití.

Čtyřstěnné struhadlo
Klasické hranaté struhadlo se čtyřmi stěnami má doma většina z vás. Toto struhadlo se dá využít na většinu potravin, se kterými vaříte. Stěnu s velkými a středními dírkami (ty ve tvaru kapky) využijete především na zeleninu  nebo měkké sýry. Záleží na tom, jak velké hoblinky potřebujete vytvořit. Nejčastěji na nich budete zřejmě strouhat brambory na bramboráky nebo třeba okurku na tzatziki.

Tvrdší sýry typu parmezán strouhejte na stěně s malými dírkami - těmi, které mají vystouplé ostré hranky. Vzniknou krásné drobounké hoblinky, kterými pak posypete například špagety nebo lasagne.

Poslední stranu, na které jsou jeden nebo více podlouhlých otvorů s ostrou hranou, použijte k vytvoření plátků, které byste nožem nezvládli vytvořit. Nastrouhejte tenké plátky okurky hadovky, přidejte trochu soli, cukru, octa a vody a máte osvěžující salát třeba k řízku a bramborové kaši.

Pokud si budete pořizovat tento typ struhadla, vyberte takové, které nebude klouzat po povrchu vaší linky. Vyrábí se i struhadla s pogumovanou spodní částí. Horní držadlo by vám mělo padnout do ruky, aby se vám při strouhání pohodlně drželo.

Struhadlo do ruky typu rašple
Pokud potřebujete něco nastrouhat přímo do misky nebo hrnce, hodit se vám bude struhadlo typu rašple. Pro takový úkol je mnohem šikovnější než hranaté struhadlo. Lépe ho udržíte ve vzduchu a přesněji se strefíte tam, kam potřebujete. Dá se pořídit v různých variantách - podle velikosti dírek.

Využijete ho na strouhání menšího množství tvrdého sýru nebo třeba na čokoládu na vaření.

Před koupí si vyzkoušejte struhadlo v ruce a vybírejte podle držadla, které vám nebude klouzat z ruky. A čím větší plocha na strouhání, tím méně práce pro vás.

Otočné struhadlo
Toto struhadlo je ze všech nejbezpečnější, protože potravinu vložíte přímo dovnitř a nehrozí vám ustrouhnutý kousek prstu. Otočným struhadlem nastrouháte opět třeba tvrdé sýry nebo hořkou čokoládu do cappuccina.

Můžete ho v klidu poslat kolem stolu. Pokud máte na večeři hosty, podáváte špagety a každý z hostů si chce posypat jídlo sýrem dle své chuti - díky tomuto struhadlu odpadne sahání přímo na blok sýru. Navíc toto struhadlo pracuje mnohem rychleji a nastrouháno máte raz dva.

Vybírejte takové, které moc neváží a má menší buben. Ve větším bubnu by se mohl sýr protáčet a klokotat.

Struhadlo typu zester
Toto struhadlo s drobnými dírkami oceníte především při strouhání kůry z citrónu. Díky speciálním dírkám ve struhadle vytvoříte stovky drobných hoblinek a nedostrouháte se na tu bílou vrstvu citrónu, která je hořká. Dále s ním lehce zvládnete nastrouhat skořici do kávy nebo muškátový oříšek do perníku.
Vybírejte takové struhadlo, které má co nejmenší otvory s okrajem. Čím tenčí kov, tím jemnější budou hoblinky.

Vytisknout stránku
Sdílet článek