Děti Školák 5 snídaňových tipů pro skvělý start do školy

Snídaně jsou základem dne, o tom už v dnešní době vůbec není pochyb. Ráno je ale času málo a budík zvoní vždycky moc brzy. Děti se oblékají, chystají si věci a vy musíte vymyslet nějaký zázrak, abyste do nich dostali chutnou a výživnou snídani, kterou musíte navíc ještě připravit i naservírovat.

Snídaně by měla být neměnnou stálicí dne a ne jenom jídlem, které děti popadnou do ruky mezi dveřmi a natlačí ho do sebe cestou do školy. Potřebujete si na ni najít dostatek času. Možná si kvůli ní budete muset nastavit budík o deset minut dřív. Tato „oběť“ se vám ale z dlouhodobého hlediska jednoznačně vyplatí.

Pokud si ze snídaně vytvoříte rituál, prostřete stůl s talířky a hrnečky a společně se najíte, děti se už jako malé naučí, že se jim věnuje zasloužená pozornost. Pochopí a na vlastní kůži zažijí, že snídaně není jen chvatným přestupem na cestě mezi domovem a školou. Proto jim jděte příkladem i vy a nepopíjejte kávu už s klíči od auta v ruce.

Základem je ovoce, mléčné výrobky a sacharidy

Ideální snídaně by měla obsahovat tři základní složky:

Moučné výrobky, které dětem dodají sacharidy. Může to být chlébcereálie, občas i domácí koláč.

Dále byste jim měli na talíř propašovat ovoce kvůli vitamínům, minerálům a vláknině. Nepotřebují sníst celý plod, ale pár měsíčků mandarinky, pomeranče, jablka či banánu by zvládnout mohly. Ovocný salát vám přijde vhod.

Do třetice by neměl chybět mléčný výrobek kvůli vápníku a bílkovinám. Sklenice mléka, jogurt nebo sýr tuto funkci splní na jedničku.

Tip:

V neposlední řadě je třeba myslet i na pitný režim.

Nejlepší je čistá voda ochucená třeba citrónem nebo ovocný čaj, který děti upřednostní před vodou. V létě bodne čaj z máty, v zimě zázvorový.

Tip:

Dobrým nápadem je také vnést do dětského jídelníčku trochu plánování. Nemusíte hned vymýšlet podrobné seznamy, ale možná právě vaše dítě nepatří mezi ty, kdo se dokážou královsky nasnídat těsně po probuzení. Možná sní něco málo doma, druhou část si dá před vyučováním a na svačinku má chuť i o přestávce.

Na to všechno je třeba myslet při velkých nákupech. A kdyby i tak koncem týdne chladnička zela prázdnotou, mějte v zásobě vždy nějaké ty oříšky, konzervy s tuňákem a v mrazničce celozrnný chléb. Ve stavu nouze z toho vyčarujete parádní toast.

Vytisknout stránku
Sdílet článek