Zdravý životní styl Fitness 9 tipů, jak zahnat únavu tak rychle, jak přišla

V pondělí se většina z nás vrhá do pracovního týdne s velkými plány. Jak však pracovní dny ubíhají, můžete se cítit stále víc unavení, slabí a zmožení. Pátkem se už potom většinou plížíte z posledních sil a čekáte na spásný víkend, během kterého se opět nabijete a oddechnete si. Je to jako začarovaný kruh, z kterého není úniku. Znají ho určitě ti, kteří nemají práci svých snů, ale do práce chodit musí, protože ty účty se nezaplatí samy od sebe.

Únava však doběhne občas na každého z nás. A protože si nemůžeme na půlhodinku jen tak zdřímnout a dobít baterky, musíme najít alternativní triky, jak se refreshnout. Prosím, tady jsou.

Na skleničku zapomeňte

Pokud se před spaním rádi napijete, sklenička červeného vína nebo pivka přece ještě nikoho nezabila, je na čase se tohoto zvyku vzdát. Alkohol totiž zabraňuje tělu vstoupit do REM fáze spánku, během kterého si organismus nejvíce odpočine. Takže i když potom prospíte deset hodin, nejste dostatečně odpočinutí.

Dejte se prohlédnout

Dobrým tipem v případě neustálé únavy je i návštěva doktora a kontrola štítné žlázy. Pokud však vaše hmotnost skáče nahoru a dolů, padají vám vlasy, máte chraplavý hlas, možná právě štítná žláza může mít vliv na nedostatek energie. A když už budete u lékaře, nechte si i přeměřit tlak, pro jistotu. Kdyby byl příliš vysoký, může se za únavou skrývat i on.

Jezte červené a pijte vodu

Únavu pomůže zmírnit i jakékoliv červené ovoce – maliny, jahody, vyzkoušejte! A pijte více vody. Tělo ji spotřebovává při dýchání, mluvení nebo návštěvě toalety. Nedostatek tekutin má taktéž vliv na zásobu energie.

Běžte za sluncem

Pomůže i světlo. Slunečná místa vás oživí, vaše tělo totiž potřebuje vitamín D, který pochází právě ze slunce. Otevřete okno a nechte vstoupit slunečním paprskům.

Doplňujte energii pravidelně

 Vaše tělo potřebuje palivo, aby mohlo jet naplno. Pokud vynecháte jedno jídlo, nebo do úst v průběhu pěti hodin nevložíte nic, únavu pocítíte. Proto je dobré si jednou za čas udělat přestávku a něco si zobnout. Nejlépe něčeho s vyšším podílem vlákniny.

Hýbejte se a dýchejte

Skvělým nápadem je i procházka, zvlášť, pokud jste celý den zavření v kanceláři s rukama na klávesnici. Odlepte se od stolu a od pracovních povinností hned, jak cítíte, že se vám zavírají oči. Na čerstvém vzduchu přijdete na jiné myšlenky, rozhýbete tělo a zpátky se vrátíte čerství.

Osvěžte se

Osvěžte se třeba mentolovým bonbonem nebo žvýkačkou či mátovým čajem. Mentol  povzbuzuje lépe než káva, navíc máte celkový pocit svěžesti. A když jsme u té kávy – vyměňte ji za zelený čaj. Vzpružuje po delší dobu než šálek voňavé kávičky.

Staré známe – sportujte

Pokuste se do vašeho programu vtěsnat i sport. Začtěte třeba tím, že vystoupíte o zastávku dřív, zaparkujete dál nebo půjdete po schodech. Únava jde totiž ruku v ruce se sedavým způsobem života. A když ho vykompenzujete oblíbeným cvičením, začarovaný kruh se bude cyklit do nekonečna.


Vytisknout stránku
Sdílet článek