Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Rozhodli jste se, že tento rok bude váš balkon alespoň tak pěkný jako ten sousedů, u kterého rok co rok obdivujete kaskády muškátů? Pusťte se do toho bez obav, ale s respektem. My vám dáme praktické rady a na vás je už jich jen dodržet. Za odměnu budete až do podzimu sedávat na balkoně plném barev a vůní.
Gazánie milují slunce tak, že se při zamračeném počasí ani neotevřou.
Kořeny „balkonovek“ jsou na prostor nenáročné díky dlouholetému šlechtění. Záleží jen na vašem vkusu, zda si vyberete klasické stojící květináče, visící nebo ty, ze kterých budou vaše květy převislé přes balkon. Důležité je, aby z květináče mohla odtékat přebytečná voda do misky, kterou v případě, že květiny přelijete, můžete vyprázdnit.
Náš tip pro ty, kterým uschne i kaktus: Samozavlažovací květináče vám péči o balkónové květiny výrazně usnadní. Květy „polévají“ samy a vy jen sledujete indikátor hladiny vody, který vám o týden nebo dva zahlásí, že je potřeba dolít další odstátou vodu.
Ale pokud si netroufáte ani na to, postavte na stůl alespoň vázu z Tesco.
Balkonové květiny jsou nenáročné na prostor, ale potrpí si na kvalitní půdu a hnojení. Proto je sázejte do substrátu, určeného pro balkónové rostliny. Je namíchaný tak, aby rostliny prosperovaly a dlouho kvetly. V obchodech najdete i speciální substráty pro konkrétní druhy květin, například pro muškáty, petúnie či letničky.
Aksamitník odhání dotěrný hmyz, proto se mu říká také „přírodní repelent“
Rostliny na balkoně zalévejte vždy odstátou vodou. Ideální místo na ni je tam, kde pěstujete rostliny. V horkých letních dnech zalévejte klidně až dvakrát denně – ráno a večer. Jinak stačí jednou za den a v chladnějších dnech až tehdy, když substrát na povrchu trochu uschne. Při ranním zalévání během slunečných dnů dávejte pozor, aby kapky vody nezůstaly na listech. Přímé slunce by je mohlo poškodit.
Balkonové rostliny hnojte pravidelně dle návodu na hnojivu. Pravidelnost se vyplatí – květiny budou dlouho a bohatě kvést.
Lobelka není náročná, ale na zálivku dvakrát denně si potrpí
Kromě zalévání a hnojení podpoří kvetení balkonovek i odstraňování vadnoucích a zvadlých květů. Rostlinka tak bude dávat sílu do nasazování nových poupat a ne do starých, odkvétajících květů.
Petúniím denně odstraňujte zvadlé květy, podpoříte vznik nových
Zkušenější pěstitelé už vědí, že květiny na balkon je potřeba vybírat nejen podle toho, jaké se vám líbí, ale zejména podle toho, na kterou světovou stranu je balkon orientovaný. Některé květiny mají rády přímé slunce, jiné spíše polostín, dalším škodí vítr nebo přímý déšť. Vítr obecně balkónovým rostlinám neprospívá, protože láme křehké mladé lístky, výhonky a květy. Na větrné balkóny proto volte nižší a houževnatější rostliny.
Přímé sluneční paprsky, které se o jižní balkon opírají téměř celý den, snesou:
Muškáty - pelargónie se rády vyhřívají na sluníčku, ale pozor na vítr, ten se jim nelíbí.
Gazánie - tyto královny slunce otevírají své pestrobarevné květiny pouze během slunečných dnů. Když je zataženo, ani se neunavují rozkvést.
Verbeny - sporýš snese i větrné stanoviště, jen pozor, abyste ho nepřelili, jinak o něj přijdete
Petúnie - milují slunce, ale vítr a déšť jim škodí. Proto jsou vhodnější na závětrnou, chráněnou stranu domu.
Plné slunce mají rády i hřebíčky
Na jižním balkoně se bude dařit i surfinií, osteospermu, aksamitníku, levanduli, oleandru, i citrusům.
První ranní paprsky, teplo brzkého dopoledne a příjemný odpolední chládek si vychutnávají:
Bakopy - vyniknou hlavně v závěsných nádobách
Plamínky - nenáročné popínavé klematisy mají rády „nohy ve vodě a hlavu na slunci“. Pozor na přemokření!
Lobelky - záplavu jejich drobných kvítků dostatek světla podporuje
Kopretiny - jsou tak nenáročné na pěstování, že se doporučují i začínajícím pěstitelům
Begónie hlíznaté - přímé slunce jim škodí, ale přiměřené sluneční paprsky jejich kvetení podpoří
Tímto druhům se bude dařit i na západním balkoně. Kromě nich zde vysaďte i hluchavky, růže, plektrantus, petúnie, pochvatec.
Koleus svými krásnými listy ozdobí každý východní nebo západní balkon
Na místa, kam sluníčko svítí pouze málo, se také najdou krásné kvetoucí balkónové květiny. Severní balkon vám krásně vyzdobí:
Begónie - převislá nebo vzpřímená kvete bohatými plnými květy. Na ně potřebuje dostatek vláhy, ale opatrně, protože je citlivá na přemokření.
Macešky - pestrobarevné nízké kvítky odolají i jarním mrazíkům či větru.
Macešky najdete ve stovkách kombinací barev a velikostí
Břečťan - popínavý stále zelený břečťan zkrášlí váš balkon zvenku i zevnitř když na něj svítí minimum slunce, ale i když na něj praží celý den. Jediné, co potřebuje, je dostatečná vlhkost.
Fuchsie - před horkými slunečními paprsky upřednostní polostín a krátké dopolední světlo. Pro krásné květiny potřebuje častější hnojení, než jiné druhy. Na severní balkon se hodí i okrasný tabák, netýkavky, hortenzie, barvínek, okrasné trávy.
Fuchsie mají rády stinné stanoviště