Tipy a rady Bezmasá jídla: Čím nahradit maso v jídelníčku?

Možná máte i vy ve svém okolí nějakého vegetariána a přemýšlíte, jak se stravuje. Zejména masožravci si svůj den bez masa neumějí představit. A jíst každý den jen zeleninu? To je pro mnohé utrpení. Ale věřte tomu, že vegetariáni mají rozmanité možnosti, co se jídla týče. A pokud chystáte rodinný oběd, jednoduše dokážete maso nahradit jinou surovinou.

Kdo je vegetarián?

Na začátek si řekněme, kdo je vegetarián. Vegetarián je ten, kdo se vzdal konzumace masa. Vegetariánství jako takové má ale několik odnoží, proto narazíte i na vegetariány, kteří jedí ryby nebo kuřecí maso.

Proč se stát vegetariánem?

Být vegetariánem má i své výhody. Tou největší je snížení rizika rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Vegetariánská strava obsahuje optimální množství cholesterolu.

Jak se stát vegetariánem?

Ve světě je dnes konzumace masa velkou otázkou. Mluví se hlavně o jejím snížení pro dobro planety. A vzdát se masa na pár dnů v týdnu není nic těžkého. Změna ale musí být postupná. Pokud jste doteď byli zarytým masožravcem, zkuste ho v jídle vynechat jeden dva dny v týdnu a postupně přidávejte. Jakmile si tělo zvykne, uvidíte, že se budete i sami cítit lépe.

Čím nahradit maso v jídle?

Bezmasá strava v mnoha případech obsahuje náhradu za maso, aby se vyrovnaly látky, které s masem přijímáme. Nejznámější náhradou masa v jídle je tofu. To ale není jediná možnost, jak maso v jídle nahradit. Jaké to jsou? Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat detailněji.

Tofu – marinované, bylinkové nebo uzené

Tofu je jako náhrada masa v jídle nejznámější surovinou. Uvidíte, že vám maso na talíři ani nebude chybět. Do jídla ho přidávejte ve stejném poměru, jako když přidáváte maso. Tofu se vyrábí ze sójového mléka a dalo by se říct, že díky svým vlastnostem je předurčeno nahradit maso. Navíc ho najdete v obchodech v různé úpravě – marinované, bylinkové, česnekové nebo třeba uzené

Skvěle drží tvar a velmi dobře se dá marinovat doma. Nebojte se ho okořenit nebo ho dát na gril a do salátů. Funguje také v různých směsích, kde se běžně používá maso. Nejvíce se využívá v asijských pokrmech a je pravděpodobné, že už jste ho také někdy ochutnali.


Luštěniny do salátů i omáček

Čočka, hrách nebo i fazole nahrazují zejména látky, které běžně přijímáte v masu. I proto se velmi často používají jako vegetariánská alternativa masa. Uvařte si například čočkovou či fazolovou polévku nebo z nich připravte chutné omáčky. Výborně fungují i v kombinaci se zeleninou v salátech nebo vývarech. Zkoušeli jste už někdy pyré z červených luštěnin? Je rychle připravené a snadno ho rozmixujete do hladka.

Fazole jako kvalitní zdroj proteinu

Fazole jsou ideálním zdrojem železa a proteinů. Kombinujte je s rýží, těstovinami i pečivem. Fazole s celozrnnými těstovinami, polévka nebo čili na několik způsobů. Nenechte se omezovat a popusťte fantazii uzdu. Fazole je také základní surovinou v mexické kuchyni, kde se můžete inspirovat. Co tak připravit si vynikající quesadillu s náplní z fazolí?

Ořechy

Ořechy fungují skvěle v jídle i samostatně. Přidávejte je do salátů, polévek nebo i do různých směsí. Vlašské ořechy se perfektně hodí ke kozímu sýru, arašídy pak do zeleninového kari s tofu a nasekané a opražené kešu ořechy použijte jako zdobení do polévky.

Klidně si ořechy nasypte do misky a chroupejte je místo chipsů. Nebo si je přibalte do školy, případně do práce jako svačinu.

Tip na rychlou svačinu s ořechy

Budete potřebovat:
středně velkou mrkev,
jablko,
hrst vlašských ořechů,
sýr Cottage.

Mrkev nastrouhejte najemno, jablko nakrájejte na kostičky a vlašské ořechy nasekejte na menší kousky. Vše pak promíchejte se sýrem Cottage. Přidat můžete také lžičku medu nebo javorového sirupu. A vydatná svačina je na světě.

Bezmasá jídla z brambor

Brambory jsou v bezmasé stravě jednou ze základních surovin. V některých případech se dají do pokrmů použít i jako náhrada masa. Zkuste třeba indické kari s bramborami. Navíc je snadno připravíte na několik způsobů: vařené, jako pyré, pečené, gratinované. Plněné brambory jsou pak skvělé i na gril a pochutná si na nich úplně každý.

Cizrna

Cizrna je luštěnina, která se hojně využívá zejména v indické kuchyni. Má oříškovou chuť a přidat ji můžete téměř do všeho. Uvařte jí větší množství najednou a vykouzlete pestré spektrum jídel. Čerstvou cizrnu je před vařením nutné nejdříve namočit, ideálně alespoň na 12 hodin.

Domácí hummus

Z cizrny se také připravuje oblíbený hummus. Tahle pasta se skládá z cizrny, česneku, tahini a olivového oleje. Domácí hummus zvládnete levou zadní.

Pečená cizrna – jak na ni?

Také si můžete udělat pečenou cizrnu. Stačí vám i cizrna z plechovky, kterou slejete, propláchnete a vysušíte. Pak přidejte trochu olivového oleje a oblíbené koření (dobře funguje sůl, pepř, paprika nebo i různé bylinky), rozprostřete cizrnu na plech a dejte do trouby na 160 stupňů. Pečte zhruba 45–50 minut, průběžně ji kontrolujte.

Tempeh vám zachutná

Tempeh je trochu podobný jako tofu. Vyrábí se ze sójových bobů a je nutné ho před podáváním tepelně upravit. Má žvýkací masovou texturu, proto je jako náhrada masa velice oblíbený. Perfektní je vařený v oblíbené omáčce, protože dokáže dobře nasát všechny chutě.

Na rozdíl od tofu nejsou sójové boby na tempeh kompletně rozdrcené. To v něm zanechává množství živin, které v tofu nenajdete.

Bezmasá jídla – tipy na recepty

To, že se zřeknete masa, i když jen na dva dny v týdnu, vás přivede k objevování nových obzorů a chutí. Naučíte se, jak vařit zeleninu, luštěniny nebo obilniny. A nemusíte se přitom hned stát vegetariánem. Zejména jestli si bez dokonalého steaku neumíte představit svůj život.

Zeleninové saláty

Různé druhy salátů jsou dobrou alternativou, když si chcete dopřát lehký oběd nebo večeři. Připravit se dá z různých druhů zeleniny. Pohrajte si třeba s pečenými bramborami, které pak přidáte do salátu. Nebo prověřte svou fantazii a chuťové buňky při přípravě domácí zálivky. Zapečené brambory na různé způsoby

Brambory jsou na pečení ideální. Ať už se pustíte do „tradičních francouzských“ brambor se zeleninou, nebo zkusíte zapečené brambory se sýrem, či jen obyčejné bramborové pyré. Zazáříte i s bramborami v alobalu, které jsou snadné na přípravu: brambory uvaříte, ale ne úplně do měkka. Překrojte a vydlabejte vnitřek, ze kterého připravíte náplň (použijte sýr, zeleninu i bylinky nebo koření). Brambory pak naplňte, zabalte do alobalu a dejte do trouby.

Grilovaná zelenina nejen jako příloha

Grilovaná nebo pečená zelenina je skvělá nejen jako příloha. Udělejte z ní salát se sýrem politý olivovým olejem. Nebo si připravte jen obyčejnou pečenou červenou papriku a k ní opečený chléb s olivovým olejem.

Kuskus a quinoa

Kuskus a quinoa se dnes velmi často používají do salátů nebo zeleninových směsí. Jejich předností je, že vás zasytí, a ještě jsou i zdravé. Navíc jsou jednoduché na přípravu. Kuskus zalijte vroucí vodou nebo vývarem. Quinoa se připravuje podobně jako rýže – na jeden díl quinoy dáte dva díly vody.

Bezmasé jídlo není nuda

To, že v jídle nebudete mít maso, není žádná tragédie. I bezmasé jídlo vám nabízí nekonečný prostor na experimentování a různé kombinace. Objevíte nové chutě a recepty. Základem jsou hlavně luštěniny a zelenina a maso jednoduše můžete vyměnit za tofu.

Připravte si chutné a rychlé brambory na grilu zabalené v alobalu a plněné zeleninou a sýrem.

Bezmasá jídla: Čím nahradit maso v jídelníčku?

Vytisknout stránku
Sdílet článek