Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Delší záchvaty zvracení často způsobují břišní bakteriové nebo virové infekce – například rotavirus, a ty vyvolávají závažnou gastroenteritidu, což je jeden z hlavních důvodů hospitalizace dětí v prvním roce věku. Kojené děti jsou náchylné k těmto břišním infekcím méně než děti krmené kojeneckou stravou.
Své dítě můžete proti rotaviru nechat očkovat od 6 týdnů jeho života. Vakcína se podává formou perorálního roztoku, takže se nemusíte bát injekce.
Zvracení může být symptomem skrytých problémů, proto je vždy důležité pohlížet na všechny symptomy dítěte společně jako na celek a zamyslet se, zda dítě nebylo v kontaktu s někým, kdo má podobné příznaky.
Pokud dítě zvrací a má současně horečku, je zvláště důležité rychle vyhledat lékařskou pomoc. Tyto projevy mohou naznačovat skrytou infekci v uchu, infekci dýchacích cest, močových cest a ve velmi závažném případě meningitidu, proto je důležité vyhledat pomoc rychle.
Pokud malé děti zvracejí nebo mají ve stolici více tekutin, než je jejich příjem, jsou ohroženy dehydratací, zejména pokud to trvá déle než jeden den. Rané příznaky dehydratace jsou, že dítě dostatečně nemočí a plenky jsou suché, když byste normálně očekávali, že budou mokré (přestože může být těžké vyjádřit, kolik močí, když má také průjem). Můžete pozorovat, že dítě při pláči neslzí, ústa nebo jazyk mohou vypadat suchá a dítě se může jevit apatické a jako hadrová panenka.
Dehydrované dítě může být letargické nebo podrážděné a má volnou, bledou nebo skvrnitou pleť. Oči a fontanela (měkké místo na temeni hlavy) mohou být vpadlé (nečekejte však, až uvidíte tyto symptomy, protože obecně to jsou pozdní a extrémní příznaky dehydratace). Může ztratit chuť k jídlu a mít studené ručičky a nožičky.
Pokud pozorujete tyto příznaky dehydratace, je skutečně důležité rychle navštívit lékaře, aby stav dítěte posoudil a zahájil léčbu.
Pokud je vaše dítě dehydrované, bude potřebovat tekutiny navíc. Nabídněte mu častěji kojení nebo lahvičku. Průjem sám o sobě se řeší snadněji, protože můžete nadále podávat dítěti tekutiny.
Pokud vám to lékař doporučí, můžete v lékárně zakoupit tekutiny nebo soli k orální rehydrataci, které pomohou nahradit veškeré elektrolyty ztracené zvracením a průjmem, nebo můžete od lékaře získat předpis. Poraďte se se zdravotníkem, abyste měli jistotu, že je to pro vaše dítě správná léčba, a rady, jak ji dítěti podávat.
Požádejte lékaře urgentně o radu, pokud dítě mělo šest nebo více plen s průjmem za posledních 24 hodin nebo pokud dítě zvracelo třikrát nebo víckrát za posledních 24 hodin. Pokud dítěti není dobře (méně reaguje, má horečku nebo málo močí), není „ve své kůži“ nebo pokud zvracení pokračuje další den, obraťte se na lékaře ihned.
Infekce vyvolávající zvracení a průjem se snadno šíří z jedné osoby na druhou, zejména mezi dětmi. Zajistěte, aby si každý často myl ruce teplou vodou a mýdlem. Udržujte toalety čisté a často perte ručníky nejméně na 60 stupňů.
Pokud dítě krmíte lahvičkou, zajistěte, aby lahvička a všechno vybavení bylo umyté a řádně sterilizované. Sterilizace lahviček je skutečně jednoduchá – prostě je vhoďte na 10 minut do vařící vody – nemusíte kupovat žádné drahé zařízení.
Abyste zamezili přenesení střevní infekce z vašeho dítěte na druhé, myjte si často ruce, nedělte se o ručníky, nedávejte dítě do jeslí a kolektivních zařízení po dobu 48 hodin od uzdravení a neberte dítě na bazén dva týdny po průjmu.