Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Při zakládání květinových záhonů se trochu zapotíte, o to víc vás však bude výsledek těšit. Aby byl opravdu dokonalý, měli byste vědět, kde květiny vysadit, jak začít a samozřejmě, jaké druhy květin budou do vaší květinové zahrádky vhodné.
Květinové záhony je zvykem dělat u plotů, zdí domu, jako lemy chodníků a trávníků, kolem jezírek nebo v rohu trávníků. Květům se ve vaší zahradě bude nejlépe dařit na slunném či mírně stinném místě. I ve stínu se daří některým druhům květin.Při výběru místa berte v úvahu i větrnost, protože vítr může vyšší rostliny polámat. Myslete také na přístup, abyste mohli květiny průběžně ošetřovat.
Z jaké strany se budete na květiny dívat? Bude to jen zepředu, protože za nimi bude pozadí? Nebo budete vytvářet bohatě kvetoucí ostrůvek?
Na tvaru záhonu závisí výběr květin a jejich rozmístění.
Ne každý má představivost jako zahradní architekt. Pokud si nedokážete představit, jak bude váš vytoužený květinový ráj vypadat, nakreslete si ho na čtverečkovaný papír, přičemž jeden čtvereček bude jeden metr v zahradě. Pak už jen domalujte zvolené květiny.
Ideální květinový záhon je široký 2,5 – 3 metry.
Základ květinové zahrady by měly tvořit trvalky. Při výběru květin se řiďte jejich tvarem a výškou, barvou a také časem kvetení, aby se vám nestalo, že v určitém období bude záhon pouze zelený, bez květů. Květiny vybírejte tak, abyste měli:
Barevně by květiny měly ladit jedna ke druhé a také s okolím, ale to je už otázka osobního vkusu každého pěstitele.
Květiny na záhonech a květinových ostrůvcích umísťujte tak, aby byly nejvyšší druhy vzadu nebo uprostřed. V záhonech nenechávejte prázdná místa, ani taková, na kterých během sezóny nebude nic kvést.
Z jednoho druhu kupujte alespoň tři rostlinky.
Zajímá vás význam květin? Přečtěte si, jaké poselství s sebou nesou
Nejprve si vyznačte tvar záhonu. Pomůže vám písek nebo klasické vytyčení pomocí hůlek a provázků. Z půdy odstraňte veškerý odpad, kameny, kořeny a prokypřete ji alespoň 40 cm hluboko. Těžká půda bude potřebovat zlehčit například pískem. Do půdy můžete zapracovat hnůj nebo speciální hnojivo na květiny.
Na květiny vykopejte jámy dvakrát tak velké, jako je jejich kořenový bal. Rozestupy by měly být tak velké, aby si rostlinky nepřekážely, když vyrostou. Na začátku to možná nebude vypadat nejlépe, ale vyplatí se vydržet.
Zasazené rostliny polijte a půdu posypte mulčovací kůrou a umístěte dekorační předměty – fontánku, kameny, amfory, sochy... Pro dobré zakořenění potřebují rostliny přiměřenou vlhkost, proto květiny několik týdnů po výsadbě pravidelně zalévejte.
Jaké druhy květin vybrat, aby vaše květinová zahrada hrála barvami od ledna až do konce podzimu? Jako první kvete čemeřice, jako poslední zas rozzáří záhony chryzantémy. Více se o výběru květin do zahrady kvetoucí po celý rok dočtete v dalším článku.
Zdroj: izahradkar.sk, mojdom.zoznam.sk, heimwerkerherz.de