Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Sezóna chřestu je poměrně krátká, užijte si ji proto dosyta. Tuto zeleninu bude milovat vaše tělo stejně jako vaše chuťové pohárky.
Bílý, zelený či fialový?
Chřest bílý pochází většinou z domácí produkce. Oblibě se v těchto týdnech těší snad nejvíce právě díky jeho čerstvosti. Zelený se dováží z celého světa a během roku ho najdete v obchodech téměř pořád. Jediný rozdíl je ve způsobu jejich pěstování - bílý se pěstuje bez přístupu světla. Bílému chřestu proto chybí barvivo a chřest zbarvený do fialova obsahuje více cukru.
Kdy je chřest čerstvý?
Při koupi chřestu se zaměřte především na jeho čerstvost. Pokud je pružný a při jeho ohýbání máte pocit, že pukne, vybrali jste si správně. Všímejte si i stonků v části řezu. Pokud začínají plesnivět, chřest byl skladován až moc dlouho.
Do chladničky chřest odkládejte zabalený do vlhké utěrky a spotřebujte ho do tří dnů.
Čištění a vaření chřestu
Chřest čistěte shora dolů kromě hlavičky. Dřevnatý, starší chřest očistěte obzvlášť důkladně, jinak bude hořký.
Při vaření stačí, když do vody přidáte trošku soli, cukru a klidně pár plátků citronu. Jeho chuť bude mnohem lahodnější. Vývar můžete použít k přípravě zeleninové polévky.
Zdravý tip: Upřednostněte syrový, na malé kousky nakrájený chřest před vařeným. Při vaření z něj ubývají cenné látky.
Vyzkoušejte recept na zapečený chřest s parmskou šunkou.
Zdravotní výhody chřestu
Chřest neobsahuje tuk, má minimum kalorií a je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a stopových prvků. Existuje však mnohem více důvodů, proč byste se ho měli najíst dosyta.
S chřestem opatrně, pokud trpíte zvýšeným obsahem kyseliny močové v krvi. Tato zelenina má vysoký obsah purinů a proto vás po ní může postihnout nepříjemný záchvat dny.
Zdroj: health.com, framedic.sk