Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Naše ratolesti představují pro chřipkové viry hotové běhající a poskakující terče. Velmi snadno se na ně totiž nalepí: když si podávají ruce, objímají se nebo hrají, ochutnávají své svačinky či džusíky nebo si prostě jenom zapomenou umýt ruce či přiložit ruku na ústa při kašlání a kýchání. Jejich imunita se navíc ještě vyvíjí, a tak nemusí být natolik silná, jako je tomu u dospělých. Jak tedy zpozorovat symptomy chřipky co nejdříve, kdy vyhledat lékaře a jak se jí nejlépe zcela vyhnout?
Jaké potraviny podávat dětem při chřipce? Zapomeňte na sladkosti, smažená jídla či mléčné výrobky!
Symptomy chřipky u dětí vypadají následovně:
Rodiče si chřipku u dětí často zmýlí i se žaludeční virózou, protože její další příznaky u dětí se mohou projevovat:
Nositel viru může šířit nákazu přibližně jeden až tři dny předtím, než se u něj projeví první symptomy. Poté, co chřipka propukne v organismu, je infekční dalších 5 až 7 dní. Proto je vhodné nechávat děti s chřipkou doma minimálně týden, aby se nákaza rychleji nešířila.
Přesněji lze chřipkové viry rozdělit až do tří skupin:
Typy A a B: Tyto viry jsou pro nás nebezpečné, protože se ve společnosti vyskytují téměř každý rok, a navíc mají schopnost mutace – to znamená, že lidé jsou každoročně vystavovány novým typům virů. Způsobují nepříjemné symptomy a v horším případě i epidemie, zvláště mezi žáky mateřských a základních škol.
Typ C: Způsobuje pouze mírné (někdy dokonce žádné) příznaky nemoci chřipky jako problémy respiračního ústrojí či mírný suchý kašel.
Lékařskou pomoc je nejlepší vyhledat ve všech případech chřipky. Váš obvodní lékař bude nejlépe vědět, jak dítěti ulehčit nemoc a opět ho „postavit na nohy“. Jeho léčba bude záviset od věku, symptomů a celkového zdravotního stavu. Může však obsahovat virostatika, tedy látky, které se využívají v boji proti virovým onemocněním, analgetika pro utlumení bolestí nebo antipyretika, která snižují horečky. Antibiotika samotné virové onemocnění neřeší a podávají se v případě, kdy na virovou infekci nasedá bakteriální infekce.
Neopomínejte blahodární účinky domácí léčby. Dítěti dopřejte mnoho odpočinku, tekutin a klidu na lůžku. Skvěle padne také silný domácí vývar se zeleninou či horké bylinné čaje s medem a citronem.
Nesčetné množství odborníků tvrdí, že nejlepší prevenci chřipky představuje pravidelné očkování. Vakcinace by měla snížit výskyt onemocnění a také potřebu hospitalizace jedinců. Chřipková epidemie se u nás vyskytuje hlavně v období mrazů (od prosince do března) a nové vakcíny doporučeny pro aktuální rok Světovou zdravotnickou organizací k nám přichází již od září – nejvhodnější dobou pro očkování jsou tedy měsíce říjen a listopad.
Před chřipkou můžete své dítka ochránit také pokud je naučíte dodržovat základní principy prevence:
Zdroje: szu.cz, webmd.com, hopkinsmedicine.org