Zdravý životní styl Moderní a fit strava Co je to „clean eating“ a proč je prospěšný?

„Clean eating“ je životní styl, který si v poslední době získává stále větší popularitu, a to vůbec ne náhodou. „Clean eating“ je velmi jednoduchý styl stravování: je zaměřen na to, abyste věnovali pozornost tomu, co přesně jíte – vedle kalorií a informací na obalech.

Co to znamená?

V rámci stylu „clean eating“ se snažíte zpracované potraviny konzumovat jen v minimálním množství, nebo vůbec, volíte raději tzv. „opravdové” potraviny. Místo cukru použijete stévii, místo bílého chleba raději celozrnný žitný chléb, těstoviny a rýži nahradíte bulgurem, prosem, tmavou rýží a podobně. Vyhýbáte se potravinovým doplňkům a přídavným látkám, protože jsou to hlavně „umělé” potraviny, které váš organismus nejen že nepotřebuje, ale jsou i škodlivé.

Kontrola tělesné hmotnosti

Čistá strava není doporučovaná jen proto, že se díky ní stravujete zdravěji, ale vy sami budete zdravější, nebudete náchylní k různým nemocem, a dokonce vám může dopomoci i k dosažení ideální hmotnosti. Jelikož díky tomuto způsobu stravování konzumujete místo jednoduchých sacharidů složené sacharidy, místo nasycených tuků nenasycené, několikanásobně nenasycené tuky a velké množství bílkovin, jste méně náchylní k nadváze, navíc taková strava působí příznivě i na svalstvo, na rozdíl od některých diet. 

Dodá více energie

Když jíte škodlivé potraviny, pak i organismus musí vynaložit mnohem více energie, aby nezdravé potraviny zpracoval. Díky čisté stravě však tělu dodáte takové potraviny, které mají hodně živin, takže organismus méně plýtvá energií na to, aby oddělil zdravé živiny od škodlivých potravin.

Klidné stolování

Jistě, zpočátku může být složité sledovat, jaké živiny daná potravina obsahuje a zda tedy je nebo není zdravá, ale brzy se budete dobře orientovat a pak už nemusíte mít obavy, zda díky nějaké potravině přiberete a nebudou vás trápit ani výčitky, když občas něco dobrého smlsnete. (Ano, samozřejmě i zdravé mlsání je možné do čisté stravy zařadit!)

Ekologický přístup

A jelikož při stravování ve stylu „clean eating“ konzumujete mnoho biopotravin, přispíváte také k ochraně životního prostředí.

Vytisknout stránku
Sdílet článek