Zdravý životní styl Relax Cyklostezky a cyklotrasy vás provedou krásami Čech

V České republice bylo vybudováno zhruba 3500 kilometrů cyklostezek a stále jich přibývá. Cyklotras zase u nás existuje na 40 000 kilometrů. Práte se, jaký je mezi rozdíl mezi pojmem cyklostezka a cyklotrasa? Cyklostezka je cesta vybudována speciálně pro cyklisty. Může být i smíšená, tedy cesta vyhrazená pro cyklisty i chodce. Většinou je asfaltová. Za to cyklotrasa je pouze vyznačená cesta cyklistickými značkami a ukazuje cyklistům, kudy jet. Cyklotrasa může vést klidně polní cestou.

Cyklotrasa kolem rybníků jižních Čech

Vyrazte na naučnou cyklotrasu v jižních Čechách kolem největšího českého rybníku Rožmberk. Stezka vede po silnicích 3. třídy, polních cestách i po hrázích rybníků. Trasa začíná v Třeboni od rybníka Svět, kolem Rožmberku, přes Starou hlínu a zase zpět do Třeboně. Celá trasa měří 22 km. Cestou potkáte rybník Káňov a vodní kanál Zlatá stoka, který napájí místní rybníky. Během jízdy na kole  vás budou provázet informační tabule, na kterých se i dle dobových fotek a obrázků dozvíte, jak soustava rybníků vznikala. Rybník Rožmberk se pyšní rozlohou 489 hektarů.

Autor: Pavel Rychtecký

Labská cyklostezka mezi vinicemi

Na severu Čech se nechte zlákat Labskou cyklostezkou. Celá cyklostezka má 1270 km a vede od Severního moře až do Polabí. Vy si však můžete vybrat menší část této cesty, například 45 kilometrovou trasu z Litoměřic do Mělníku. Z Litoměřic vás řeka Ohře dovede až do Terezína, bývalého židovského ghetta. Odtud došlapete do města obklopeného vinicemi a chmelnicemi - Roudnice nad Labem a na hoře Říp si můžete prohlédnout rotundu sv. Jiří. V ní se nachází Památník českého státu a socha svatého Jiří. Cílem vašeho cyklistického putování je Mělník, který je také vinařským centrem a nabízí mnoho historických památek k prohlídce. Navštivte mělnický zámek, který dříve sloužil jako sídlo manželek českých panovníků.

Autor: Korff

Knížecí Lichtenštejnská stezka

Na Moravě se vydejte po stopách vína na Knížecí Lichteštejnskou stezku s délkou 28 km.  Trasa začíná ve Valticíh, vede přes Lednici, Hlohovec a končí zpět ve Valticích. Jedná se o nenáročnou trasu, která vede většinou po rovinatém terénu, takže s sebou klidně vezměte i svoje ratolesti. Za zastávkou stojí Rendez-vous neboli Dianin chrám, který leží kousek od Valtic. Toto místo sloužilo panstvu jako místo, kde se chystali na lov. O pár kilometrů dál narazíte na chrám tři Grácií - se sousoším antických bohyň. Samozřejmou zastávkou je i jeden z nejkrásnějších zámků v Čechách - Lednice. Celý lednicko-valtický areál je zařazen na seznam památek UNESCO.

Cyklostezka Praha - Karlštejn

Přímo z Prahy můžete vyrazit na Karlštejn. Cesta se vine podél řeky Berounky. Tuto trasu zvládnete i s dětmi, protože vede 36 kilometrů po rovině. Cyklostezka A1 začíná na levém břehu Vltavy a na ní se připojíte nejlépe přívozem Lihovar - Veslařský ostrov nebo nádraží Modřany - Lahovičky. U Lahovického mostu se Vltava vystřídá s Berounkou. V Černošicích najdete Kadečkův mlýn a poblíž něj přejdete Berounku po mostě, který slouží vlakům ale i pěším. Dále cesta pokračuje přes Všenory, Dobřichovice a Hlásnou Třebáň až na Karlštejn.

Autor: ŠJů

Cyklotrasa kolem Ohře

Dvacet tři kilometrů dlouhá cyklotrasa na západě Čech vás provede ze Slapan přes Cheb až do Mostova. Na kola nasedněte na hranicích s Bavorskem - u Slapan. Nejdříve vás povede řeka Odrava. U Chebu ji vystřídá Ohře. Když sjedete půl kilometru z cyklotrasy za Slapany, narazíte na zámecký pivovar hraběte Jandy, který byl dříve součástí zámečku, dnes již zaniklého. Vašemu oku jistě neunikne ani Chebský viadukt ze žulových kvádrů přes řeku Ohři. Část viaduktu byla zničena při náletu v roce 1945, během roku 1946 byl zase opraven, ale místo žuly již byl použit beton. Další zajímavostí je gotická vodní tvrz Hradiště. V dnešní době její vodní příkop slouží jako požární nádrž. V Mostově se jděte podívat na barokní zámek, který byl přebudován z podoby původní tvrze.

Autor: Lubor Ferenc

Cyklostezka skrz geologické zajímavosti Krušných hor

S dětmi vyrazte na geologickou cyklostezku do Krušných hor. Trasa dlouhá 29 km vám ukáže geologickou krásu a přírodní zajímavosti této lokality. Čekat vás bude 13 zastávek: Přelouč – nádraží, kde trasa začíná. Dále Mokošín, Brloh, Lipoltice, Sovolusky, Sovolusky u lesa, chatová osada Vápenka, Litošice, Krasnice, Morašice, Zdechovice, Chvaletická vyhlídka a Chvaletice – nádraží. Za zmínku stojí Morašický lom. Z jeho zásob pochází i kamenná dlažba před chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře.

Cyklostezky a cyklotrasy vás provedou krásami Čech

Autor: Petr1888

Helmu na hlavu a vzhůru do sedla!

Před tím, než šlápnete do pedálů, věnujte pozornost svému kolu a dopřejte mu preventivní prohlídku před sezónou. Podívejte se, co byste neměli vynechat (link na článek o údržbě kola po zimě).

Zdroj: commons.wikimedia.org, trebonsko.cz, labska-stezka.cz, lichtenstejnske-stezky.cz, kudyznudy.cz, kr-karlovarsky.cz, irozhlas.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek