Děti Dětské zdraví Dětská imunita: Proč je oslabena a co ji posílí?

Dětská imunita dostává s příchodem do kolektivu po prázdninách pořádně zabrat. Kontakt s novými lidmi znamená i kontakt s novými patogeny. Ty slabší imunitní systém nezvládne a výsledkem je ucpaný nos, rýma, kašel, teploty. Přitom na posílení dětské imunity stačí málo – posílí ho potraviny, odpočinek a pohyb.

Co je imunita a imunitní systém?

Imunitní systém je zjednodušeně řečeno komplex buněk, orgánů, tkání a molekul, které ochraňují organismus před cizorodými látkami – antigeny. Antigeny přitom mohou být nejen viry a bakterie, ale i nádory či transplantované orgány. Imunita je tedy schopnost organismu reagovat na antigeny a zlikvidovat je. Fungující imunitní systém udržuje vaše dítě zdravé.

Věděli jste, že ...
... celý imunitní systém váží asi 1 kilo?

Dětský imunitní systém je vystaven vysokému náporu třikrát do roka: po příchodu do kolektivu po prázdninách, v zimě a na jaře. Dostatečně silný imunitní systém si s takovými infekcemi poradí rychle a dítě se jim buď vyhne, nebo mají rychlejší a slabší průběh. Děti, které mají oslabenou imunitu nevhodným složením stravy, nedostatkem spánku, alergiemi, potravinovou intolerancí, poruchami trávení nebo jinými problémy, jsou prakticky až do léta s menšími přestávkami stále nemocné.

Imunitní systém oslabuje:

Nevhodné složení stravy

Příliš mnoho sladkostí, potravin se skrytým cukrem a málo vitamínů a minerálů v čerstvých potravinách zatěžují trávicí systém a oslabují imunitu. Organismus, zaneprázdněn zpracováváním nepřirozených přísad, má málo energie na budování imunity.

Nedostatek spánku

Děti potřebují spát v závislosti na věku až 12 hodin denně. Během spánku se tvoří hormon melatonin, jeho nedostatek se negativně projevuje na výkonnosti, usínání, i na náladě.

Stres

Možná se vám to nezdá, ale děti jsou vystaveny stresu a trpí stejně jako dospělí. Zvýšené množství kortizolu a adrenalinu oslabuje imunitu. Proto je pro děti důležitý aktivní odpočinek. Dětský stres odbourávají hry, kreativní činnosti, čtení, ale i objetí a dostatek rodičovské pozornosti.

Alergie

Při alergii imunitní systém nepřiměřeně reaguje na určité látky, což znamená, že je permanentně mimořádně zatížen bojem s alergeny. Na boj s antigenem mu již nezbývá mnoho sil.

Poruchy trávení

Při poruchách trávení nedokáže trávicí trakt dostatečně využít všechny prospěšné látky ze stravy, čímž je organismus celkově ochuzen a doplácí na to i imunita.

Předčasné snižování teploty při nemoci

Zvýšená teplota je užitečná reakce organismu na boj s infekcí. Výrazně zpomalí růst a množení antigenů, nastartuje imunitní systém a zvýší aktivitu bílých krvinek. Teplotu do 38 °C proto nezrážejte. Postačí dostatek tekutin, postel a lehké jídlo.

Nadměrné užívání antibiotik

Až 80 % běžných dětských onemocnění způsobují viry. Antibiotiky se však léčí pouze bakteriální infekce. Při virech jsou neúčinné a zbytečně zatěžují organismus. O potřebě antibiotik rozhodne lékař a CRP test

Nedoléčené nemoci

Rodiče posílají do kolektivu nedoléčené děti, které roznášejí infekci a zároveň jsou náchylnější na opětovnou nákazu.

Přehnaná hygiena

Čistá domácnost a umyté ruce po příchodu domů a před jídlem jsou v pořádku. Pokud se doma snažíte vytvořit co nejčistší, až sterilní prostředí a nutíte dítě často si mýt ruce, bráníte mu brát do ruky špinavé věci, nepřímo tím oslabujete dětskou imunitu.

Další faktory

Genetické predispozice, znečištěné životní prostředí, chronické nebo autoimunitní onemocnění, potravinové intolerance, nedostatek pohybu, nadváha...

Jak se pozná oslabená imunita?

Na slabý imunitní systém upozorňují nejen časté nemoci, ale i další, navenek nesouvisející, příznaky:

 • dlouhodobá únava
 • psychická nepohoda
 • afty, opary, zanícené koutky úst
 • záněty očí
 • kožní onemocnění, virové bradavice, mykózy
 • časté záněty močového měchýře
 • těžší průběh lehkých onemocnění jako například rýma

Co je nejlepší na posílení imunity?

Neexistuje univerzální lék, výživový doplněk ani potravina, o kterých by se dalo říci, že spolehlivě posílí dětskou imunitu. Ke zlepšení obranyschopnosti organismu přispívá několik činitelů – strava, spánek, otužování a probiotika.

Potraviny na posílení imunity

Základním prvkem, kterým lze zvýšit imunita, je vyvážená racionální strava. Děti by měly mít denně na talíři čerstvé ovoce a zeleninu. Úplně postačí domácí produkce – jablka, hrušky, mrkev, okurky a další sezónní ovoce a zelenina. V dětském jídelníčku, pokud dítě nemá na něco alergii, dále zabezpečte dostatek:

 • celozrnných výrobků
 • luštěnin
 • ořechů
 • ryb
 • vajec
 • masa
 • čisté vody nebo šťáv a čajů bez cukru a sladidel

Kvalitní spánek v noci

Během spánku se tvoří hormon melatonin. Jeho úkolem je regulovat biologické hodiny, režim bdění a spánku. Kromě toho ovlivňuje i kondici, náladu, kvalitu spánku a usínání. Melatonin se tvoří v noci třikrát rychleji než přes den.
Kvalitní spánek dítěti zajistí pravidelnost ukládání ke spánku, tma, teplota ve vyvětraném pokoji kolem 20 °C a mobil či tablet daleko od postele. Televizi nebo hry na mobilu by mělo dítě sledovat nejpozději dvě hodiny před odchodem do postele.

Přirozené otužování

Nemusíte z dítěte vychovávat ledního medvěda. Otužovat ho můžete už tehdy, když ho nenabalíte do zbytečných vrstev oblečení a budete s ním venku v každém počasí. Nechte dítě cachtat se ve vodě, běhat naboso nebo s odhaleným krkem, pokud se na to cítí. Lehké nachlazení je lepší, než oslabená imunita.

Probiotika

Samostatnou kapitolou na zlepšení oslabené imunity jsou probiotika. Jsou to bakterie, které se přirozeně vyskytují na stěnách střev. Odstraňují toxiny, pomáhají při trávení a chrání před viry a bakteriemi. Jejich počet prudce klesá při průjmech, onemocněních trávicího traktu, užívání antibiotik.

Probiotika nebo prebiotika?
Probiotika jsou živé mikroorganismy. Prebiotika jsou sacharidy, kterými se probiotické mikroorganismy živí.

U nejmenších dětí se k posilování imunity přidává i kojení

Zdroj: Babyweb.sk, primar.sme.sk, wikipedia, mindbodygreen.com, healingharvesthomestead.com, bbcgoodfood.com, kidspot.com, biopedia.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek