Děti Batole Dokdy je noční pomočování dětí v pořádku?

Když se dítě naučí na nočník, ještě nějaký čas potrvá, než zvládne bez plenky i celou noc. Některým dětem se stane nehoda ještě jako pětiletým, tuto zkušenost mívají dokonce i desetileté děti. Britský pediatr Dr. Rahul Chodhari tvrdí,  že chlapci potřebují plenky na noc delší dobu než děvčata a určitý vliv má i dědičnost. “Někdy je to v rodině, hlavně pokud měl otec dítěte problémy se spánkem v mladším věku. Není to příznakem nemoci, ale rodinné 'tradice', “ vysvětluje. Dalším faktorem, který je potřeba zvážit, je zácpa, resp. slabší vyprazdňování. Stolice může tlačit na močový měchýř a snižovat tak jeho kapacitu.

Méně pití před spaním
Pomoci může omezení nápojů. Neomezujte však dítě v pití přes den, ale pouze dvě - tři hodiny před spaním. Dítě by mělo během dne vypít šest až osm sklenic tekutiny.

Vyčistit zuby, vyčůrat a spát!
Tak se to kdysi říkávalo a platí to stále. Vyprázdnění by mělo být před spánkem samozřejmostí. Někteří rodiče budí dítě na toaletu pár hodin poté, co usnulo, nebo tehdy, když oni sami už jdou spát. Podle Chodhariho toto není velmi vhodné dlouhodobé řešení. "Toto buzení může problém prodloužit, protože děti se musí naučit vzbudit se, když mají plný močový měchýř."

Nikdy dítě za počůrání netrestejte!
Neměli byste trestat dítě za to, že nosí plenku v noci. Není to chyba, je to normální. Chvalte ho při každém zlepšení a neporovnávejte s jinými dětmi či sourozenci. Každé dítě postupuje ve vývoji jinak.

Kdy je důvod k obavám?
Nejpozději kolem pěti let by už dítě mělo zvládnout noc bez plenky. Pokud s tím má stále problém, lékař posoudí, zda nemá hyperaktivní močový měchýř, nebo zváží další možnosti, které by mohly být příčinou noční enurézy vašeho dítěte.

Vytisknout stránku
Sdílet článek