Děti Těhotenství Existuje skutečně miminkovský mozek?

Vedle celé řady věcí, které se s našimi těly v průběhu těhotenství dějí, je tzv. „miminkovský mozek“, anglicky „baby brain“, jednou z těch bizarnějších. Zdá se, že váš kdysi skvěle fungující mozek se přes noc změnil na kaši a teď si nemůžete vzpomenout na svůj kód PIN, telefonní číslo, ba dokonce na jméno vlastního partnera. Je však tato „mamnézie“ způsobena skutečnými změnami ve vašem mozku, nebo jde prostě o vedlejší účinek zvýšené únavy, emocionality a vytížení během těhotenství? Zde je několik teorií...

1. teorie: Změny v mozku

V rámci jedné studie bylo zjištěno, že těhotné ženy vykazují zvýšenou aktivitu v emoční, pravé polovině mozku, zatímco se připravují na utváření vztahu s miminkem. Tím by se dalo vysvětlit, proč jsou některé ženy najednou zapomnětlivější než obvykle, neboť v důsledku méně využívají část mozku odpovědnou za paměť.

Dr. Victoria Bournová, z katedry psychologie na vysoké škole Royal Holloway, uvedla: „Na základě výsledků se domníváme, že během těhotenství dochází ke změnám v částech mozku, které zpracovávají emoce vyjadřované výrazem tváře, aby byly matky při porodu neurologicky připraveny na vytvoření vztahu se svými dětmi.“ Tedy je skvělou zprávou, že váš mozek vám při vytváření vztahu s miminkem poskytne pomocnou ruku – ovšem ztráta telefonu už tak skvělá není. Znovu.

2. teorie: Únava

Během těhotenství směřujete značnou část energie do výživy svého nenarozeného dítěte. V kombinaci s rozbouřenými hormony a nedostatkem spánku se pak nelze divit, že se cítíte vyčerpaná. Mohlo by tak vysvětlením „miminkovského mozku“ být jednoduše to, že jsme prostě příliš utahané, a nemáme tak úplně vše pod kontrolou? V institutu NHS (National Health Service – britský systém veřejného zdravotnictví) se domnívají, že ano. Podle jejich internetových stránek: „Těhotenství může způsobovat únavu a vysílení, zvláště pak během prvního trimestru, a péče o novorozence může být vyčerpávající prací. Proto by vás nemělo překvapit, že se setkáte s občasnými výpadky paměti či ztrátou soustředění. Ani otcové možná nejsou po narození dítěte vůči „miminkovskému mozku“ imunní.“

Toto si zapamatujte a snažte se využít každé příležitosti k odpočinku. Dopřejte své mysli a tělu čas na vyrovnávání se se všemi těmi změnami. Nepodléhejte tlaku a nedělejte příliš mnoho. Naslouchejte svému tělo, když vám říká, že máte zpomalit. NHS má několik dalších rad, jak se  vypořádat s únavou během těhotenství.

3. teorie: Soustředění se na jiné věci

Těhotenství je velká věc, zvláště jde-li o vaše první dítě. Nejenže se musíte vypořádávat s enormními změnami probíhajícími ve vašem těle, nýbrž jste nuceni se rovněž emočně připravit na změnu vstupující do vašeho života. Takže není divu, že zapomenete vyprat prádlo nebo koupit litr mléka cestou z práce domů. Brenda McLacklandová, konzultující klinická psycholožka, vysvětluje: „V průběhu většiny těhotenství upřednostňují ženy především informace o svém těhotenství a miminku. Méně relevantní informace mohou být přehlédnuty, a tak nedojde k jejich zapamatování. Únava tento efekt nejspíše ještě posílí.“ Takže je zbytečné se na sebe kvůli občasným výpadkům paměti zlobit. Dost možná váš mozek jenom činí to, k čemu byl vyprojektován – tedy soustředění se na miminko.

4. teorie: Očekávání, až to nastane

Další teorií je to, že ženy na jev „miminkovského mozku“ myslí natolik, až těhotenství přisuzují běžné výpadky paměti, neboť to od nich okolí očekává. Studie o kognitivních změnách v těhotenství přinesla pár zajímavých výsledků. Ve studii byly ženy dotazovány na změny, kterých si během těhotenství povšimly, přičemž pouze tři ze 198 žen zmínily kognitivní změny, jako je např. zapomnětlivost. Avšak když stejné ženy obdržely seznam možných změn včetně možností, jako např. paměť, více žen řeklo, že se setkaly s negativními změnami – například 32 % z nich uvedlo, že se jejich paměť zhoršila.

Vědci došli ve studii k závěru, že ženy uvádějí negativní změny paměti jen v případě, když jsou na to konkrétně dotázány, nikoliv však, když se zamýšlely nad tím, jak je těhotenství ovlivnilo obecně. Takže je možné, že těhotné ženy svou běžnou zapomnětlivost přisuzují těhotenství jen proto, že zhoršení paměti očekávají.

Zdá se, že nikdo si není tak úplně jist, co „miminkovský mozek“ způsobuje, či zda vůbec tento jev existuje – existuje mnoho teorií, avšak k dispozici nejsou žádné jednoznačné důkazy. Kvůli tomu však není zkušenost o nic méně skutečná pro všechny, kteří ji prožívají. Takže, ať už věříte kterékoliv z těchto teorií, příště, až se přistihnete v samoobsluze v pantoflích nebo až za sebou zavřete dveře s klíčem stále zasunutým z druhé strany, nezlobte se na sebe – máte před sebou mnohem důležitější úkol!

Zdroje: royalholloway.ac.uk, onlinelibrary.wiley.com, nhs.uk

Vytisknout stránku
Sdílet článek