Tropická vedra – pojem, který v době těhotenství zpravidla přehodnotíme. Pro nastávající maminky není teplota čtyřiceti stupňů právě ideální. Atmosférická fronta spojená s vysokými teplotami je náročná pro průměrný organismus, natož pro těhotnou ženu.
1. Vhodné oblékání
- Pocity komfortu budou nesrovnatelně vyšší, bude-li se nastávající maminka v extrémně horkých dnech oblékat do volných šatů, pokud možno světlé barvy.
- V oděvu z přírodních materiálů, bavlny nebo lnu i pokožka lépe dýchá a má zajištěno větrání.
- Mějte u sebe lehký šátek z tenkého materiálu, kterým si v případě potřeby ochráníte hlavu, ramena nebo hrudník před spálením, navíc si jej můžete uvázat i kolem bříška nebo pasu, pokud by klimatizace byla příliš intenzivní.
- Kromě šátku je skvělé mít v kabelce vždy po ruce vodu v malé lahvičce s rozprašovačem, abyste si mohly občas osvěžit šíji, zápěstí nebo dekolt.
S bříškem venku – na co pamatovat a co používat?
2. Stravování a pitný režim
- Voda-voda-voda… slyšíme všude kolem. Dostatečným příjmem vody předejdete otékání končetin a vzniku infekce močových cest. Když pocítíte žízeň, váš organismus je již na pokraji dehydratace. Dospělá žena s hmotností nevybočující z normálu by měla v době tropických veder vypít 2 až 3 litry vody, v době těhotenství se doporučují až 4 litry vody.
- Konzumace ovocných a zeleninových šťáv ve 100% koncentraci má také blahodárné účinky, avšak dávejte přednost domácím, přírodním variantám. Vyhýbejte se kupovaným nápojům s obsahem cukru nebo velkého množství umělých sladidel, umělých přísad a barviv. Zkuste domácí pomerančový džus.
- Skvělý osvěžující nápoj si připravíte doma z citrónu, okurky a lístků máty nebo meduňky.
- Z čerstvých ovocných šťáv a minerální vody si můžete připravit lahodný sorbet bez přidaného cukru, a tak se nemusíte vzdávat ani letních lahůdek, navíc tak zvýšíte příjem vody.
- Věnujte větší pozornost záruční lhůtě potravin než obvykle! Čich je v tomto období citlivější, a tak klidně k jídlu přičichněte a pokud nemá příjemnou vůni, raději jej nekonzumujte.
- Nedojedenou porci si v restauraci nechejte zabalit jen v případě, kdy máte možnost pokrm do jedné hodiny vložit do ledničky a druhý den jej určitě zkonzumujete.
Vyzkoušejte další recepty na nealkoholické nápoje
3. Odpočinek a ochrana
- V každém případě chraňte svou pokožku před silným slunečním zářením! Používejte opalovací mléko s vyšším ochranným faktorem než obvykle, protože v důsledku hormonálních změn můžete být náchylnější ke spálení pokožky.
- Pokud je to možné, vyhýbejte se přímému slunečnímu záření a pobývejte raději ve stínu.
- Každodenní procházku nebo těhotenské cvičení si naplánujte na časné ranní nebo pozdější večerní hodiny, když je již chladněji.
- Často se sprchujte vlažnou vodou. Pokud je to děťátku v bříšku příjemné, můžete si bříško chladit navlhčeným textilním kapesníkem nebo ručníkem.
- Požádejte o pomoc! Při vaření, úklidu, a hlavně pak při nákupech! Pokud už máte doma caparta(y), zkuste si zajistit hlídání, abyste si ulehčily každodenní povinnosti.
Zdravé opalování nespočívá jen v koupi opalovacího krému
4. Cestování, letní dovolená
- Vždy noste klobouk se širokou krempou nebo lehký šátek.
- Zdržujte se co nejvíce ve stínu, během pobytu na pláži u moře si v každém případě pronajměte slunečník.
- Používejte ochranný opalovací prostředek s vyšším ochranným faktorem než obvykle.
- Pijte více tekutin, především vodu, limonádu bez obsahu cukru nebo ledový čaj bez kofeinu, čerstvé ovocné šťávy. Vyhýbejte se konzumaci vody z běžné vodovodní sítě a přírodních zdrojů.
- Na toaletu choďte tak často, jak jen můžete! Nezadržujte v těle moč, protože byste tak zvýšily riziko infekce močových cest.
- Pokud si v apartmánu vaříte sami, dbejte na to, abyste používali jen čerstvé suroviny pocházející z bezpečných zdrojů, pokud se v hotelové restauraci pokrmy podávají formou švédských stolů, požádejte o pomoc personál, abyste mohli konzumovat ty nejčerstvější, naposledy servírované pokrmy.
- Prohlídky města se doporučuje naplánovat na chladnější časné ranní nebo pozdější večerní hodiny, během dne se raději ochlazujte v hotelu nebo na mořském břehu (ve stínu).
- Před odjezdem v každém případě konzultujte s lékařem detaily cesty, vezměte si s sebou nejdůležitější lékařské zprávy a výsledky vyšetření a předem si zjistěte, jaké možnosti jsou v místě Vaší letní dovolené k okamžité konzultaci s lékařem.
Máte sbaleno opravdu vše? Zkontrolute si to podle našeho seznamu
Zdroje: csaladivilag.hu, nlcafe.hu